[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Micul African  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Imi incep si eu aventura acvaristica cu un bazin aquatlantis 180L (100x40x50 aprox) primit impreuna cu un stand din pal. (sper sa tina greutatea)
Deocamdata am montant standul si pus bazinul pe el si pare stabil.

Ma gandesc sa il populez cu ciclide africane si am nevoie de un pic de ghidare de la oameni cu experienta.

Deocamdata am primit urmatoarele echipamente (urmand sa vad ce trebuie sa imi mai iau eu)

Bazinul + lampa led Eleg Plus 100 - 75cm
Filtru intern - biobox 2 - tecatlantis (contine si incalzitor)
Filtru exter - JBL e1502
Pompa JBL a200 + piatra micro l plus
Incalzitor eheim 150watt

Pentru ciclare am urmatoarele : jbl biotop - tratament apa , easy test 6in1, filterstart generator de bacterii
Pentru amenajare am 2 saci de nisip 10kg JBL sansibar , 2 radacini maricele si 2 pietre calcaroase (am primit sfat sa le fierb inainte)


Planul pentru urmatoarele zile:
- sa gasesc o varianta sa fierb lemnele si pietrele (deocamdata nu am niciun vas atat de mare si nici nu imi dau seama cum as putea sa le fierb) - ideii sau alternative sunt binevenite
- sa spal sticla - ce solutii sunt recomandate ?
- sa intind nisipul prin acvariu sa vad daca ajung cei 2 saci
- sa aflu daca am nevoie de ambele filtre sau e suficient doar unul dintre ele

Incerc sa gasesc prin informatii prin multiplele subiecte din forum, dar orice sfat si informatie e apreciata mai ales despre un start de cilcare corect astfel incat sa nu am prea multe probleme in viitor


Alin37
Junior member

Joined: 07/06/2017 07:52:42
Messages: 83
Location: Jimbolia Timis
IP:
Offline

ubikus wrote:Salutare,

Imi incep si eu aventura acvaristica cu un bazin aquatlantis 180L (100x40x50 aprox) primit impreuna cu un stand din pal. (sper sa tina greutatea)
Deocamdata am montant standul si pus bazinul pe el si pare stabil.

Ma gandesc sa il populez cu ciclide africane si am nevoie de un pic de ghidare de la oameni cu experienta.

Deocamdata am primit urmatoarele echipamente (urmand sa vad ce trebuie sa imi mai iau eu)

Bazinul + lampa led Eleg Plus 100 - 75cm
Filtru intern - biobox 2 - tecatlantis (contine si incalzitor)
Filtru exter - JBL e1502
Pompa JBL a200 + piatra micro l plus
Incalzitor eheim 150watt

Pentru ciclare am urmatoarele : jbl biotop - tratament apa , easy test 6in1, filterstart generator de bacterii
Pentru amenajare am 2 saci de nisip 10kg JBL sansibar , 2 radacini maricele si 2 pietre calcaroase (am primit sfat sa le fierb inainte)


Planul pentru urmatoarele zile:
- sa gasesc o varianta sa fierb lemnele si pietrele (deocamdata nu am niciun vas atat de mare si nici nu imi dau seama cum as putea sa le fierb) - ideii sau alternative sunt binevenite
- sa spal sticla - ce solutii sunt recomandate ?
- sa intind nisipul prin acvariu sa vad daca ajung cei 2 saci
- sa aflu daca am nevoie de ambele filtre sau e suficient doar unul dintre ele

Incerc sa gasesc prin informatii prin multiplele subiecte din forum, dar orice sfat si informatie e apreciata mai ales despre un start de cilcare corect astfel incat sa nu am prea multe probleme in viitor



Salut
Iti raspund direct la ce ai intrebat tu .
Lemne + africani nu prea au treaba
Sticla o poti spala cu otet (combinatie ) daca vorbesti de calcarul de pe sticla .
Nisip este suficient .
Pietrele poti sa le speli cu clor+apa dupa care le clatesti bine cu apa firbinte .
Poti pastra ambele filtre (pompa de aer nu este neapatar necesar dar e bine sa fie acolo )
Ciclarea cu bacterii si cate putina mancare zilnic la mine a durat mai bine de 3 saptamani .
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

Avand in vedere dimeniunile limitate si lipsa de exeperienta imaginatie a propietarului aranjamentul cu cele 2 radacini si 2 pietre parea ideal.
Dauneaza cu ceva acele radacini ? Prin poze la ciclide am mai vazut combinatii cu lemne - ce e drept cred ca erau biotopuri americane (sper ca am folosit bine notiunea de biotop)

Inca nu m-am gandit la tipul de pesti dar tot citind pe forum am de ales intre ciclide africane in numar mai mare (12-15buc minim) ..ceea ce nu ar fi indicat pentru un acvariu asa mic
sau sa aleg 1 - 2 familii de pesti (era recomandat prin alt topic pe aici) - ar trebui sa hotarasc inainte de aranjare si ciclare cu ce pesti populez ?

Legat de filtre - merg pe mediile existente ? - in cel mare nu am decat niste burete albastru si ultimul compartiment ceva bile - banuiesc ca ar trebui sa schimb acei bureti cu ceva filtre ?
Alin37
Junior member

Joined: 07/06/2017 07:52:42
Messages: 83
Location: Jimbolia Timis
IP:
Offline

Lemnele sunt la americani .(nu dauneaza cu nimic din cate stiu eu )
filtrul extern sa lasi micromecul (bilele) si urmatoarele cosuri le umpli cu Matrix iar primul de sus ramane burete .
iar pesti dute pe Mbune considera 10L/peste eu am 9L/peste
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea este ca bazinul ala ar fi bine pus in evidenta de "o pereche" de pesti... ma refer la cichlidaele care se tin in perechi.
Nu este un bazin mare, in care sa poti acomoda cateva familii de mbuna's.

Ce-as face eu acolo:
- as aranja pietroaiele si lemnele, dupa "gust",
- as pune nisipul... atentie, intai se pun pietrele - pe pozitie fixa! - si abia apoi vii cu nisipul pe langa ele.
- as cauta o Vallisneria sau un Echinodorus... intr-un ghiveci, undeva in spatele pietrelor / lemnelor.
- as umple filtrul extern cu material de filtrare biologica (Siporax, Matrix, ce-ti permite buzunarul).
- as renunta la pompa de aer... daca pozitionezi "exitul" filtrului extern in asa fel incat sa-ti "valureasca" suprafata apei, atunci nu ai nevoie de "aerare" suplimentara.
- as umple bazinul cu apa si l-as lasa la ciclat minim 2 saptamani... am vazut ca ai scris ceva de bacterii "de start" - sunt ok!
- as pune o singura pereche de cichlidae acolo... daca ai noroc, o sa-i vezi crescandu-si puii!

- nisipul si pietrele se spala cu apa calda... nu trebuie sa le fierbi!
- radacinile se spala cu apa calda si cu o perie aspra... curata bine toate partile putrezite / coaja / etc.... la fel, nu e obligatoriu sa le fierbi.
- in prima faza, pe lemne se va forma un biofilm bacterian (ca niste muci albi)... e normal si nu e toxic... dispare in cateva saptamani.
- acvariul se clateste cu apa calduta si cu o laveta... atat!

Ca pesti, ai putea sa te uiti la una din urmatoarele specii:
- cichlasoma biocellatum
- cichlasoma nigrofasciatum
- hemichromis lifalili

... sunt pesti rezistenti si usor de crescut.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

koala wrote:Ca pesti, ai putea sa te uiti la una din urmatoarele specii:
- cichlasoma biocellatum
- cichlasoma nigrofasciatum
- hemichromis lifalili


Omul zicea de ciclide africane. De ce incerci sa-l atragi spre partea intunecata?
Da, stiu, lifalili sunt africani.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lukitza wrote:...De ce incerci sa-l atragi spre partea intunecata? ...

Plm, bazinul lui mi se pare mic pentru "africanii" clasici... am si mentionat asta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

accept orice fel de sfaturi mai ales ca stiu ca e mic rau, planul era de un bazin de 160cm cu slump dar
cand vorbesti prin familie si sotia se gandeste sa iti faca surpriza si se duce si ia tot din petshop acum trebuie sa il construiesc
cu ce am primit )

Acum sincer as vrea sa fac ceva placut vizual , nu as vrea sa il umplu de pesti, mai ales ca timpul de a ma ocupa este destul de limitat
deci suna atractiv sa incep cu un bazin simplu cu putini pesti (dar colorati ca deh nevasta vrea culoare )

cichlasoma biocellatum arata chiar bine, mai ales daca gasesc ceva cu culori vii, si nu ar fi o problema sa schimb numele din micul african in micul american
- intrebarea e daca pot amesteca hemichromis lifalili cu cichlasoma biocellatum - ar fi ideal daca ar fi familii sa fie o mica gasca care sa se plimbe pe acolo
si daca da, ce necesitati se schimba la ciclare si amenajare ...ce nevoi ai pesti astia ?

- pentru amenajare e necesar sa pun ceva sub pietre sau se le lipesc de fundul acvariului ?

multumesc tuturor pentru raspunsuri si va rog sa imi scrieti in continuare idei si sfaturi
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

E clara treaba, te-a convins batranu. Eu am plecat de aici, de acuma discuti cu "ceilalti".
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

) sa nu te superi )... dar caut varianta cea mai buna...si stii cum se zice ca trebuie sa asculti batrani ca sa iasa ceva frumos si bine (si mai ales usor de intretinut

si bonus e si ca pesti aia au o fata foarte nostima )
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestii amintiti de mine se tin in "perechi", adica 1M+1F ... pleci de la 4-6 exemplare tinere si, la maturitate, se va alege o pereche. Pestii isi aleg singuri partenerul.
Vis-a-vis de intrebarea "daca pot amesteca hemichromis lifalili cu cichlasoma biocellatum", raspunsul e ca "DA, dar depinde de bazin".
- ar trebui sa ai in vedere impartirea bazinului in 2 teritorii distincte... adica, sa grupezi pietre / lemne pe la jumatatea bazinului, in asa fel incat fiecare dintre cei 2 masculi (biocellatum si lifalili) sa-si poata proteja teritoriul.
- ei sunt pesti "teritoriali", adica au tendinta sa ocupe si sa protejeze o zona de acvariu pe care o considera "teritoriu personal".
- daca bazinul este mic, sau daca teritoriile nu sunt bine definite, atunci o sa fie probleme.
- eu, personal, as tine o singura specie acolo... in ideea ca o sa ai o pereche care se plimba cu cardul de pui prin tot acvariul.

* Aici ai jurnalul unui bazin cu Cichlasoma biocellatum: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/37078.page
* Aici ai jurnalul unui bazin (cam ca al tau) cu cichlidae africane de Malawi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
* Aici ai jurnalul unui bazin cu Hemichromis lifalili: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/34436.page

- Eu te sfatuiesc sa nu te grabesti cu nimic... pune mana si citeste forumul, in special sectiunile "Acvarii cu cichlidae - Jurnal" si "Cichlidae".
- Sunt o multime de bazine prezentate, o sa-ti poti face o idee despre CE si CUM vrei sa fie bazinul tau.
- Acum, noi te zapacim cu pareri diferite, in timp ce tu (de fapt) nu stii ce vrei...
- Ia-ti cateva zile si rasfoieste forumul... o sa-ti cada cu tronc vreun bazin si o sa spui "Vreau si eu asa ceva!"... dupa aceea, putem sa vorbim mai in detaliu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

ubikus wrote:) sa nu te superi )...


Stai linistit ca nu se supara nimeni pe aici.
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

pana una alta l-am pus pe pozitie, am lipit poza de pe spate si am dat drumul la lumina.
lampa led cred ca este cam puternica cel putin fara apa pare foare luminoasa.

din dorinta de a ma ajuta, tatal mea a facut o treaba foarte buna zice el si de dimineata mi-a bagat pietrele si lemnele intr-o mare baie de apa cu clor - pentru ca asa stie el ca se face - acum banuiesc
ca pietrelor nu patit nimic de la clor dar in lemn nu este posibil sa se absoarba clorul si sa fie eliberat treptat in timp ? mai este folosibil lemnul ? (lemnul e din hornback - radacina mangroven)

maine o sa le fac o baie cu apa rece si apoi o sa le tin sub un jet de apa fierbinte - si sa le las sa se usuce - este suficient ?

[Thumb - a7fe5b3f-c34b-4584-99a3-11f0fcdcfd85.jpg]

ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

ai dreptate koala , nu prea stiu ce vreau, cred ca este o caracteristica a incepatorilor in orice hobby ...

din exemplele tale imi plac foarte mult Rocio octofasciatum dar in acelasi timp as vrea sa am in bazin mai mult de 2 pesti + pui, asa ca ramane stabilit ciclide malawi cat mai colorate, bazinul din exemplul dat de tine si alte bazine de pe net m-au convins ca este cel mai aproape de ceea ce vroiam pentru inceput

ca sa imi definesc de pe acum obiectivele sa stiti ce sfaturi sa imi dati, as vrea sa am un bazin cu pesti colorati , cu apa cat mai curata, nemirositoare si usor de intretinut, fara schimburi prea dese de apa.
buget ar mai fi de investit - important e sa si stiu ce ar fi cel mai util in atingerea scopului, am tot citit in topicurile de pe site de filtrare multipla, prefiltrare, sterilizare uv, reactoare si alte grozavenii
Nu as vrea sa montez filtrul intern deoarece ocupa mult spatiu - daca e necesar as putea sa mai iau o canistra suplimentara.

urmatori pasi ar fi :
- sa dau o fuga prin hornbach sa mai iau niste pietre in ton cu cele primite (roca sasibar) si eventual sa cumpar materie pentru a mai face o zona cu piatra Calari Rock (aia ar parea ca se potriveste)
- sa donez lemnul daca o sa mai fie utilizabil dupa baia de clor
- sa ma apuc sa instalez filtrul extern - am luat o cutie de 1L de siporax (dar imi ajunge doar pentru un singur sertar din filtru si nici ala plin) si o cutie de carbon activ pe care am inteles ca nu are rost sa o bag. Daca am inteles eu bine, optim ar fi sa las in primele 2 sertare buretele albastru, sertarele 3 si 4 sa le unplu cu siporax/matrix iar sertarul 5 sa il las cu bilutele de la jbl. (acum intrebare ar fi daca mixez siporax cu matrix sau merg doar pe siporax? )
- sa spal nisipul in mai multe ape pana se duce tot praful din el - probabil o sa imi fie mai greu sa il asez ud in acvariu dar din ce am citit nu pot sa il pun direct din punga in bazin.
- sa aflu ce apa ar fi mai bine sa folosesc pentru umplere/ciclare/recompletare - apa de put sau apa de conducta - avand acces la ambele ?
- sa ma apuc de asezat pietre si nisip

cam atat pentru in seara asta

This message was edited 1 time. Last update was at 19/02/2018 22:42:43

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am auzit cuvantul Malawi si am revenit

- renunta la lemnul ala, coboara PH-ul si nu prea are treaba cu africanii
- daca vrei natural dute si aduna bolovani din natura nu de la petshop
- eu in filtrul extern as baga doar material filtrant biologic (matrix, siporax, ponce) dar as pune un burete pe sorb cu rol de prefiltrare
- mie imi place f mult nisipul de Hornbach cel de 1-2mm ca granulatie, ti-l recomand
- ar trebui sa stii parametrii apei pe care vrei sa o bagi in acvariu si sa o alegi pe cea mai apropiata de ce au pestii nevoie
- neaparat sa pui bolovanii si apoi nisipul
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

gata i-am dat drumul la ciclat , am facut primele masuratori cu un test cu banda jbl

no3 - 50
no2 - 0
gh > 16
kh 15-20
ph 7.2-7.6
cl - 0

am pus siphorax in toate sertarele de la filtru, am pus activator de bacterii unul de la sera si unul de la jbl .

am asezat cat am putut eu de interesant pietrele si am dat drumul la filtru, apa pare ca circula ok , vad o gramada de particule miscandu-se

nu imi dau seama daca am pus bine incalzitorul dar nu i-am dat inca drumul. o parere si un sfat va rog

nu am reusit deloc sa aseaz furtunele de la filtru, nu imi place deloc tensiunea in care stau, oricat de mult m-am chinuit sa le asez, voi ce solutie de asigurat furtune folositi ?
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

aparent nu merge sa atasez poze, incalzitorul trebuie scufundat complet in apa ? sau doar partea de sticla ?
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eheim Jager 150W cred ca ai tu, nu?

Scufundat complet, cred ca scrie pe el fully submersible, dar are si o linie pentru minimum water level.

NO 3 = 50 ? Si NO 2 = 0 ? Nu inteleg ceva, nu trebuia sa fie NO3 asa mare sau prezent, poate cel mult niste NO2, dar nici ala ca nu sunt inca bacterii formate sa transforme NH3 in NO2.

Ce sursa de apa ai pentru acvariu ?

Furtunele de apa se mai detensioneaza si se "aseaza" cu timpul, nu am avut probleme si le-am prins doar cu ventuzele lor din dotare.

Seara buna,

This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2018 23:22:12


MSI Reef
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

multumesc de raspuns, o sa il bag complet in apa (acum l-am pus un in apa deasupra min level dar nu am scufundat si capacelul de plastic unde reglezi temperatura)
ce temperatura sa setez pe perioada ciclari ?

apa am pus de la "apa nova"

poze:

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Curiosa valoarea de la no3 .. cred ca sunt multe posibilitati, tocmai ce ai pus multe obiecte noi si nici testele 6 in 1 nu sunt cele mai precise, mai trebuie testat ulterior.

Ai bagat ceva bolovani si masivi, arata bine.

Succes in continuare.

MSI Reef
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com