[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
West-Africa river  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare.
Va prezint si eu ideea mea pentru noul bazin de la birou, un bazin 60 / 37 / 50 cm, unde 50 e inaltimea.
As vrea sa fac un vest-african de rau, cu 1-2 cioate, cateva pietre si cateva plante.
Substratul fertil JBL Aquabasis (grupat in zona de plantare).
Substrat inert JBL Sansibar black.
Filtrarea ca fi facuta cu un filtru extern care are 3 litri de spartura de lava si o pompa de 900 litri pe ora.
Dpdv al plantelor, m-am orientat catre plante care sa fie ok si fara CO2 presurizat, care sa reziste doar din fertilizare micro-macro si CO2 lichid.
Iluminatul va fi home-made in capac, probabil 2 neoane T5 de 24w, un 6500 si un 2700.

Plantele:
Crinum calamistratum
Crinum natans
Nymphaea lotus
Anubias (1-2) plante
Bobiltis (asta nu e batuta in cuie, nu cred ca crea fara CO2)
As fi vrut si ceva plante plutitoare, dar nu am gasit din zona, asa ca ramanem doar cu nuferii.

Vietati:
1 pereche de Hemichromis Lifalii
1 pereche de Kribensis

Cum suna pana acum?

Cryptic Cherries - West-Africa river
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nu cred ca e destul pentru amandoua, ori una ori alta, altfel cred ca la depuneri vor fi meciuri mari

This message was edited 1 time. Last update was at 19/02/2018 00:15:56

[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Suna bine in mare. Luat la puricat nu faci altceva cu substratul fertil decat mizerie in masa apei. Ambele specii alese de tine scurma nisipul, mai ales in perioada de imperechere si depunere! Daca vrei plante pune pamantul in niste vase si plantele in vase.
Desi imi plac kribii foarte mult as merge pe Hemi, eventual Electric blue. Nu amesteca speciile, daca nu vrei razboi si tensiuni constante in bazin. Eventual bagi si killifish pentru un plus de culoare
Am avut Bolbitis in bazin si a crescut si fara CO2 si fara fertilizant.
Lintita e planta cosmopolita si o poti folosi fara probleme in bazin.
Pentru inspiratie iti recomand sa cauti Aquarium Biotope Contest si sa vezi bazinele africanelor de rau.

Mama prostilor e mereu gravida!
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

@ocean Asa citisem si eu, ca sunt foarte teritoriali, dar am sperat ca poate merge... se pare ca nu..

@opincarul Ms de sfat legat de plantarea in ghivece. Legat de exemple, am cateva la bookmark, il am chiar si pe al tau.

Cryptic Cherries - West-Africa river
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Si eu zic sa mergi cu Hemi si doar pe o specie.
Ca substitut pentru plante de suprafata poti sa pui ceratopteris thalictroides si sa le lasi sa pluteasca. Contrar tuturor informatiile complet eronate ca ar avea habitatul in Asia, in special Philipine, iti garantez ca este o planta cu origini africane si in Congo, de unde sunt si Hemi, este nativa.
Succes
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Mersi, Varol.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am dat drumul la ciclare.
In astea 3-4 saptamani astept sa gasesc cioata si pietrele, parca nu as pune doar pietre rotunde...

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Intrebare:
Pentru plantele de mai sus, este musai sa merg cu T5-uri? As fi vrut sa incerc un open-top (chiar daca ar fi mai simplu sa fac un capac din sticla colata lipita cu silicon, in care sa ascund lampile T5, balastul si firele).

Luam in calcul ca optiuni alternative:
1. banda LED pe radiator (dar nu prea am chef de bricolat, plus ca sunt cel mai prost lipitor cu cositor din lume) https://www.ebay.com/itm/DC12V-5M-5050-300LED-Strip-Light-car-DRL-DIY-tape-lamp-Black-PCB-Waterproof-IP65/232136202961?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=531337257761&_trksid=p2055119.m1438.l2649

2. proiector LED alimentat direct 220v https://www.led-zone.ro/proiectoare-led/proiector-led-20w-220v-slim.

Clar voi merge pe 6500k, dar nu stiu cantitate de lumeni necesara... Din ce am citit, mi-ar trebui intre 20 si maxim 40 lm / litru, ceea ce la cei 110 litri brut as ramane probabil cu 90 net, adica necesarul ar fi de 1800-3000m lumeni.
Daca luam in calcul ca chinezii exagereaza output-ul lampilor facute de ei, un LED de 1500 lumeni ca cel din link probabil are vreo 1200, deci cu 2 bucati cred ca m-as incadra.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu sincer as incerca cu 2 proiectoare led de 20W
de fapt, la plantele pe care le planuiesti, as incepe chiar cu unul singur, pus mai sus si apoi in functie de evolutie as mai suplimenta sau nu.

nu am prea multa experienta pe partea asta, am un proiector din asta de 10W la refugiul cu chaetomorfa si merge excelent, dar am asa un feeling ca proiectoarele astea ar merge si la plantate, ca nu e nici un motiv sa nu mearga.

problema cu ele e sa asiguri un spread suficient si faptul ca ele in sine arata urat, dar de mers cred ca merg si as vrea sa vad pe cineva pe forum ca le incearca, ca eu la mine la plantat nu am cum

uite aici si mai ieftine, de 1700 lm

http://www.iluminat-ieftin.ro/1381/Proiector-LED-SMD-tablet-20W

eo daca as face un acvariu din asta pana intr-o 100 de litri clar as incerca proiectoare din astea

vezi si https://www.youtube.com/watch?v=4CAVx2mkI4s



opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Stiu ca avem un coleg ce foloseste proiectoare cu led Lohuis si e super multumit. Parca @ocean. Eu am avut 2 proiectoare pana acum de la iluminat-ieftin si m-au lasat dupa 10-12 luni fiecare
Daca mergi pe proiectoarele no name, ia-ti 3-4, macar sa ai rezerva!

LE: @Humbert are dreptate, ia-ti de 20W. Vor penetra mai bine coloana de apa. Raman la ideea ca e bine sa ai unul de rezerva.
PS: incearca sa discuti si cu @rick (Emil Visan), sau @visiniu, ei au lotusi foarte frumosi in acvariu. Eu la @visiniu am vazut primul bazin luminat cu proiector led si care o ducea foarte bine! Iar suportul era facut din canalet de cablu.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2018 12:35:53


Mama prostilor e mereu gravida!
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Da pai la pretul asta ne asteptam sa nu tina prea mult.



varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Ca sa-ti faci o idee, eu la un biotop pentru niger delta aveam doar un neon t8 de 18W, la un nano de 55x37x35 si urmatoarele plante:

- anubiasi (si 18w era mult, trebuia sa le ascund)
- ceratopteris thalictroides
- pistia
- nuferi
- bobiltis

Acum stiu ca tema in ziua de azi este lumina cat mai multa, dar eu am crescut plantele astea lejer, singurul lucru necesar fiind sa pun nymphea si bobiltis mai in lumina, dar tine cont ca aveam plin de plante de suprafata si si acvariul plin cu turba, deci apa neagra, care bloca mai mult lumina.
Acum la un biotop asiatic de 65 x 45 x 40 am 2 x 18w si tin cryptocoryne si ceratopteris (tot ca planta de suprafata, deci lasata sa pluteasca) si nu am probleme.
Acum depinde si ce vrei: daca iti doresti plante exact ca in acvariile olandeze, da ai nevoie de lumina. Daca vrei un acvariu biotop, cu ceva alge pe decor si plante sanatoase, dar care nu trebuie tunse la 2 zile, poti sa mergi lejer pe un proiector led de 20w, sau o lampa/capac cu 2 x 18w. Vezi ca sunt si niste lampi led sun sun la pret accesibil (le vinde baiatul ala al carui nume nu se pronunta aici - e 120 de lei), dar sincer mie si alea mi se par ca sunt prea mult. Tine cont ca mai multa lumina inseamna mai multe cerinte (fertilizare, co2 si mai ales plante sa le consume. Tu in afara de ceratopteris, asta daca bagi, nu ai nici un consumator mare acolo, crinum si nymphea au mai degraba nevoie de niste pastile de fertilizare de substrat, decat de lumina, deci eu te sfatuiesc pe langa aquabasis sa bagi si nice bile de la jbl sau dennerle).

Spor

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2018 12:46:09

opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Mai degraba doar bile, nu aquabasis.
Uite aici niste proiectoare Lohuis: https://www.lohuis.ro/238-proiectoare#/show-all

Mama prostilor e mereu gravida!
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Mai bine daca scap si de aquabasis...
Maine dau o yura prin magazine sa vad cum se vede lampa

Cryptic Cherries - West-Africa river
Teo Udrea
Junior member

Joined: 23/01/2018 20:48:04
Messages: 46
Location: Bucuresti, Crangasi
IP:
Offline

Salutare!

Ca sa nu mai deschid un topic intreb aici. Ce fel de iluminare cu led si cati wati recomandati la un acvariu 150x50x60 cu anubias, criptocorine, echinodorus, valisneria si ceva plante de suprafata. Va fi open top si as vrea sa nu bricolez prea mult. Multumesc si scuze daca am poluat topicul colegului Lemon!

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2018 20:45:50

opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Teo Udrea wrote:Salutare!


Daca nu ai pretentii de perlare si vrei sa fertilizezi minimin spre deloc, incearca cu 2 proiectoare led de 20W, lumina rece.

Mama prostilor e mereu gravida!
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Lemon wrote:Mai bine daca scap si de aquabasis...
Maine dau o yura prin magazine sa vad cum se vede lampa


Cel mai bine sa renunti la aquabasis si bagi kugeln de la jbl sau nutriballs de la dennerle sub nuferi si crinumi. Kugeln gasesti pe la toate pet shopurile si sunt relativ ieftine. Eu la crypto le folosesc impreuna. Bile de dennerle sunt mai scumpe dar sunt locuri unde se vand si la bucata (1,4 lei). Daca ai rabdare pot sa iau eu si sa-ti aduc cand ajung in Constanta.
De curiozitate ce apa vrei sa folosesti? Presupun ca stii cat de dura e apa in Constanta si cred ca o sa fie nevoie sa o indoi cu ceva. E de prefarat sa ai un gh intre 6 si 10 pentru hemi si un ph intre 7-2, nu gh 29 si ph 8,2 cum am eu la Techirghiol .
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Stiu cum e apa, nu cred ca e departe de cea din Techirghiol...
Hemi o sa incerc sa ii iau de la cineva care a scos sau o sa scoata pui aici, in Cta, deci pesti adaptati la apa, nu vreau sa le suflu in cur. Daca ma apuc cu apa RO, nu mai bag Hemi, bag direct Amphirion, ce, sare nu gasesc eu... mai am jumate de sac ramas de cand am pus gogonelele

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2018 11:47:06


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Cum arata? E prea aglomerat? Mai am putin de spalat la pietre.
[Thumb - 2.jpg]


Cryptic Cherries - West-Africa river
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mie-mi place hardscapele . Ti-ar iesi un plantat de toata frumusetea .

This message was edited 1 time. Last update was at 16/03/2018 13:53:32

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com