[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pre-vanzare lampa  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pentru ca doresc ceva mai performant, pun la vanzare lampa existenta.

https://www.aliexpress.com/item/2015-New-Arrival-Hot-120W-56X3W-PAR350-LED-Coral-Reef-Grow-Light-High-Power-Fish-Tank/32324387308.html

Dupa cum se vede in poze, a costat 330$ cu tot cu transport si a fost comandata in 12 septembrie 2016.
Langa pretul respectiv, se mai adauga si ciuguleala DHL-ului (copy paste):

Buna ziua,
Veti avea de achitat la livrare: 268 ron TVA+ 35 ron taxe vamale + 100.8 ron comision DHL.
Am dat lucrarea in vama.
Multumesc,


Una peste alta, m-a costat 1700 lei lampa.

O scot la (pre)vanzare cu pretul de 900 lei - daca exista doritori, tranzactia se va efectua in luna aprilie.
[Thumb - Screenshot_1.png]

[Thumb - Screenshot_2.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2018 15:41:12


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Ma roade curiozitatea ce iti trece prin cap sa cumperi ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asta, prietene, e o intrebare de 1000 de puncte. Nu stiu. Depinde cati bani reusesc sa strang
Lampa actuala e ok pentru GSP si alte moliciuni, dar eu imi doresc mai mult de la acvariu..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Mda.......pe vremuri doreai doar gsp, ferm convins ca nu o sa aspiri la mai mult
Bun venit in lumea adevarata a floricelelor
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ce pot sa spun? Plm

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Fara floricele viata e pustiu
O sa iti cumperi lampa, sau o sa continui proiectul cu domn' doctor???
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu stiu bre! Depinde cati bani pot sa strang.. apoi ma hotarasc

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Am inteles .....hidra 52 hd.
.......mai lasa si tu restaurantele si schiatul si pune bani deoparte.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mi-ar trebui 2-3 hidre 52 - asa ca zic pass
Pe chestii asa scumpe nu dau banii din principiu..

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2018 16:50:18


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

E varianta cu wi-fi ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu, cu fir.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Salut,

Nu stiu cat de mult te pasioneaza DIY-ereala , dar eu am dat pe componentele pentru lampa pe care o construiesc ascum ~350 de euro si, dpdv al functionalitatii, cromaticii, va fi echivalenta cu o lampa de 2-3x mai scumpa.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am un proiect inceput (pe hartie doar) cu um02122
La un calcul sumar ajung usor la 3000 lei, fara sa fie doboratoare ca performante.
Acum, depinde si cum ai ajuns la 350 euroi. Cat e de mare, cati w/lumeni, ce tip de leduri ai folosit, ce surse, daca ai folosit ldd-uri si controller, etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/02/2018 18:02:47


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Din toata documentarea mea, lumenul nu e cea mai buna unealta de masurare a unei lampi, motivul fiind ca masoara doar lungimile de unda vizibile ochiului uman. Cu alte cuvinte, mai bine folosesti lumenul/W pentru a compara tehnologii si pe urma te folosesti de W pentru a dimensiona LED-urile si culoarea lor, in functie de ce te intereseaza sa obtii. Asta e o unealta f buna, de exemplu, pentru a studia caracteristicile mai multor LED-uri puse laolalta: http://spectra.1023world.net/

In lampa mea (acvariu de 1m) o sa am 5 canale:
3 x (33W) LED-uri neutral white cu 6500K si ~10.000lm in total pentru canalul principal
6 x (6W) warm white de 2700K
6 x (1W) albastru royal si 3 x (1W) albastru normal
3 x Cyan pentru a completa spectrul
6 x (0.7W) Rosu Aprins

Totul e cuplat la o sursa de 200W, cu LDD-uri ca drivere si dimming manual deocamdata. Fiind programator si jucandu-ma toata ziua cu tot felul de placi, in final vreau sa fac controlul fiecarui canal din telefon.


dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, foarte frumos. Inca o data, costurile cresc in functie de marimea acvariului si de ce vrei sa cresti in el. Daca vrei sa se vada frumos ciclidele, merg si doua veioze. Daca vrei corali pretentiosi, se schimba un pic situatia.
E frumoasa treaba cu DIY, dar trebuie sa ai si ceva timp. Eu stau prost cu timpul, 5-6 luni pe an sunt plecat de acasa, iar cand sunt acasa am alte probleme de rezolvat.
Momentan incerc sa gasesc un client pentru lampa existenta si hotararea finala o voi lua in functie de banii stransi.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

alexx88 wrote:Din toata documentarea mea, lumenul nu e cea mai buna unealta de masurare a unei lampi, motivul fiind ca masoara doar lungimile de unda vizibile ochiului uman. Cu alte cuvinte, mai bine folosesti lumenul/W pentru a compara tehnologii si pe urma te folosesti de W pentru a dimensiona LED-urile si culoarea lor, in functie de ce te intereseaza sa obtii. Asta e o unealta f buna, de exemplu, pentru a studia caracteristicile mai multor LED-uri puse laolalta: http://spectra.1023world.net/

In lampa mea (acvariu de 1m) o sa am 5 canale:
3 x (33W) LED-uri neutral white cu 6500K si ~10.000lm in total pentru canalul principal
6 x (6W) warm white de 2700K
6 x (1W) albastru royal si 3 x (1W) albastru normal
3 x Cyan pentru a completa spectrul
6 x (0.7W) Rosu Aprins

Totul e cuplat la o sursa de 200W, cu LDD-uri ca drivere si dimming manual deocamdata. Fiind programator si jucandu-ma toata ziua cu tot felul de placi, in final vreau sa fac controlul fiecarui canal din telefon.




Nu stiu daca lumen/W este o masura cu mult mai buna. Cati lumeni produce un led de culoare Royal Blue?
Cea mai buna masura la acvariile marine este PAR, completat de un spectru care sa redea cat mai corect atat culorile, cat si fluorescenta coralilor.

Ce spui tu se aplica poate la plantate, desi si acolo ar trebui facute masuratori PAR.

Apoi legat de lampa ta, de ce nu mergi pe o mixtura de albe (cool white / neutral white / warm white) pentru un spectru complet? Sunt mai eficiente si suficiente pentru a varia temperatura de culoare in diverse momente ale zilei.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Asta spuneam ?i eu, ca lumen per watt po?i sa folose?ti cel mult ca s? compari led ?i t5 la aceea?i temperatura de culoare ?i a o alege pe cea mai eficienta dpdv al consumului.

Am mers pe toate canelele acelea pentru flexibilitate. Voiam neap?rat moonlight cu albastru (deci am fost for?at sa fac un canal separat), iar cyan mai lipsea pentru a ob?ine CRI de 99, aprins odat? cu canalul principal de neutral white. Din deep red ?i warm white pot sa imi fac r?s?rit ?i apus.

Dupa cum ziceam, linkul pe care l-am pus mai sus, cu spectra, e extrem de util pentru a planifica o lampa. Mai ales una unde scopul e unul mai degrab? estetic, decât de cre?tere a plantelor sau coralilor.

@dan.pavelescu: Te în?eleg perfect. Nici eu nu m-a? fi apucat dac? nu era vorba de joaca cu pl?cute electronice. Plus ca, pe termen lung, vreau sa fac ceva mai frumos decât ce e disponibil pe pia?a.

Eu documentarea am început-o chiar de pe forumul nanoreef unde sunt ni?te ghiduri excep?ionale despre leduri cu absolut toate informa?iile necesare. Extrem de multa lume de acolo merge pe diy strict din motive financiare
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Exista leduri warm white cu CRI>90, problema e ca nu ai cum sa verifici binul ledului (decat daca il cumperi la rola de 5000, ceea ce nu e ieftin, dar ai codul clar inscriptionat). Apoi, trebuie sa-ti lipesti singur ledul pe placuta.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Din ce am citit / vazut e ca nu o sa ajungi la o calitate ai hydra hd de exemplu in sistem diy, si daca vrei ceva simplut care sa mearga outof the box, faimoasele "cutii negre" chinezesti merg destul de bine si nu ai cum sa iesi cu mult mai ieftin in diy. in plus se preteaza si ele la automatizari, le poti modifica destul de usor. Personal am intr-o punga cate zeci de leduri pentru marin, dar pana la urma am luat un mars aqua. Am si tot ce imi trebuie sa automatizez marsaqua, dar nu am timp . Am zis ca fac acuma lampa diy cand o sa ma ocup de acvariul mare, dar pana la urma cred ca mai comand inca un ma ).

This message was edited 3 times. Last update was at 21/02/2018 14:04:06

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

+1 zamolxes,
mie de exemplu imi place sa mesteresc si chiar incerc sa fac diy cat pot la acvariu, dar am ajuns la concluzia ca la lampa led nu merita sa ma bag pentru ca imi va lua mult timp sa studiez si sa lucrez la ea, iar in cazul fericit in care ar iesi ceva utilizabil, calitatea si pretul nu vor fi semnificativ diferite de ce exista acum pe piata in gama low end gen mars aqua

inca ma gandesc daca sa iau ceva gen MA sau sa sparg banca cu un AI, dar e clar ca nu voi face diy

scuze de poluare topic

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2018 14:12:26




 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com