[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
proiect dedicat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati sa construiesc un acvariu dedicat pentru carasi(250 l) , incepand cu dimensiunile, alegerea sticlei, alegerea siliconului, alegerea sistemului de iluminat, construirea suportului, filtrare, si tot ce inseamna acvariu si sistemele adiacente.
Am facut greseala, fireasca pot spune, de a achizitiona un acvariu si a introduce pestii fara a tine cont de necesitatile speciei pe care doresc sa o am. Am citit foarte mult si am inteles ca nimic nu se face la voia intamplarii. Proiectul se va desfasura, din pacate, pe o perioada mai mare de timp.
Momentan detin un acvariu Eiheim de 126 litri care gazduieste 4 carasi de 7-8 cm. Fitrarea este facuta de un fluval 206 care va fi inlocuit de varianta mai mare 406.
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Dimensiunile la care m-am gandit eu sunt ; Lungime 105, latime 55 si inaltime 45, rosimea sticlei de 10mm , Mai sunt necesare intaritoare?
de unde sa comand sticla? In Bucuresti ar fi ideal. As vrea sticla ultraclara doar geamul frontal
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

daca nu ai mai lipt acvarii, e mai bine sa nu te apuci acum, pentru ca e un acvariu mare si e nevoie de experienta la lipit ca sa iasa bine
la aquadec pe site ai un configurator, poti sa te joci acolo ca sa vezi dimensiunile exact de taiere ale fetelor
https://www.aquadec.ro/content/calculator-acvariu

iar sticla poti sa o comanzi tot de la ei


referitor la dimensiuni, daca planuiesti sa-l iluminezi cu neoane, trebuie sa stii ca dimensiunile neoanelor sunt standard si se potrivesc la 60, 90, 120 sau 150 cm

This message was edited 2 times. Last update was at 18/02/2018 10:13:51




mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Ok, atunci comand bazinul la ei, nu vreau sa mai fac tampenii.
In ceea ce priveste capacul si sitemul de iluminare ce sfat imi dati? Acvariul o sa fie plantat (Vallisneria Gigamteea, Vallisneria Spiralis, Echinodorus si Anubias).
Ca si sistem de filtrare o sa pun doua filtre, Fluval 406 si Fluval 206, ambele dotate cu prefilttre SunSun 603 respectiv 602.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com