[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inmultire betta !!  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

Salut,am pus de doua zile la inmultit betta ,masculul prima data ,dupa o ora femela in recipient separat ,temperatura 27 de grade ,acvariu de 12 litri,coloana apa 10 centimetri ,fara substrat ,doua plante artificiale ,un pahar taiat de unica folosinta ,lipit de acvariu ,pt cuib,lumina e cea din camera .
Masculul se infoaie la femela ,ea nu mai se infoaie de ieri ,dar nu construieste cuibul.
I-am hranit de 2 zile cu grindal ,inainte fulgi ,grindal ,microworms,purici de balta uscati.
Sa ii tin tot asa ,sau sa incerc altceva ??
Astept sfaturi
StefanBo
Unripe member

Joined: 24/03/2020 09:36:12
Messages: 2
IP:
Offline

Buna ziua, am si eu o situatie pe care nu stiu cum sa o gestionez. acvariu de 15 L, il folosesc de obicei doar ca maternitatea si saptiu de imperechere, pereche de crowntail, femela betta ar vrea sa se imperecheze si plesneste de icre, masculul nu vrea sa construiasca cuibul, au trecut deja 3 zile…precizari: acvariu ciclat, plantat+plutitoare+caracasa galbena de ou kinder pt stimulare, 28C, filtru intern. ce sa fac, ii mai tin sau ii despart? ce fac cu femela plina de icre? multumesc anticipat.

[Thumb - IMG_2605.JPG]

DraghiciC
Junior member

Joined: 27/09/2018 22:12:56
Messages: 47
Location: Bucuresti, Sector 4
IP:
Offline

Salut! Nu stiu cata experienta ai tu in domeniu, dar ai facut cateva lucruri diferite fata de cum faceam eu. Incerc sa fiu succint:

- Acvariul TREBUIE sa fie fara substrat. Daca femela va elibera icre vor cadea in substrat si masculul nu va putea sa le duca in cuib

- Acvariul nu trebuie sa contina filtru care misca apa. Eu am reprodus betta intr-un acvariu fara niciun filtru. Unii pe youtube folosesc o piatra de aer, dar eu nu recomand: cuibul va fi stricat de miscarea apei, aerul introdus va fi mai rece decat apa etc. Daca totusi vrei ceva pentru ciclarea acvariului, pune material ciclat intr-un saculet pe fundul acvariului. Eu nu am folosit nimic de genul. Am pus apa maturata de cel putin 1 saptamana si multe plante naturale.

- Plante naturale DA (cat mai multe)

- Lumina DA (24 din 24, 7 din 7)

- Motivul pentru care tu nu reusesti sa reproduci in momentul asta e ca cei doi nu sunt pregatiti. De obicei pregatirea inseamna hrana multa si de calitate (multi folosesc hrana vie, merge si fara), apa de calitate (unii folosesc frunze eliberatoare de tanini). Daca masculul e pregatit, va face cuib de bule cu sau fara femela. Ala e semnul ca e pregatit. Femela cand e pregatita va avea un saculet mic, alb, iesit inafara, pe unde ies icre. Posibil sa aiba si dungi verticale (nu orizontale) pe corp.

- Un alt lucru EXTREM DE IMPORTANT pe care nu il spune aproape nimeni este faptul ca betta se reproduc de obicei doar cand sunt tineri, adica incep intre 6 luni si 11 luni. Apoi pot sa mai repete scenariul de cateva ori, dar daca i-ai cumparat din petshop probabil ca sunt deja "batrani".

- Cand ii pregatesti, trebuie sa-i tii separat, fara sa se vada intre ei, la 25-26 de grade Celsius. Cand ii pui impreuna pentru reproducere si apoi, cand ai pui mici, trebuie sa ai 28-30 de grade. OBLIGATORIU acvariu acoperit. Trebuie mentinuta umiditatea in aer si temperatura identica precum cea a apei

Nu insinuez ca asta e singura metoda de reusita, dar eu asa am avut succes. Mult noroc!
StefanBo
Unripe member

Joined: 24/03/2020 09:36:12
Messages: 2
IP:
Offline

DraghiciC wrote:Salut! Nu stiu cata experienta ai tu in domeniu, dar ai facut cateva lucruri diferite fata de cum faceam eu. Incerc sa fiu succint:

- Acvariul TREBUIE sa fie fara substrat. Daca femela va elibera icre vor cadea in substrat si masculul nu va putea sa le duca in cuib

- Acvariul nu trebuie sa contina filtru care misca apa. Eu am reprodus betta intr-un acvariu fara niciun filtru. Unii pe youtube folosesc o piatra de aer, dar eu nu recomand: cuibul va fi stricat de miscarea apei, aerul introdus va fi mai rece decat apa etc. Daca totusi vrei ceva pentru ciclarea acvariului, pune material ciclat intr-un saculet pe fundul acvariului. Eu nu am folosit nimic de genul. Am pus apa maturata de cel putin 1 saptamana si multe plante naturale.

- Plante naturale DA (cat mai multe)

- Lumina DA (24 din 24, 7 din 7)

- Motivul pentru care tu nu reusesti sa reproduci in momentul asta e ca cei doi nu sunt pregatiti. De obicei pregatirea inseamna hrana multa si de calitate (multi folosesc hrana vie, merge si fara), apa de calitate (unii folosesc frunze eliberatoare de tanini). Daca masculul e pregatit, va face cuib de bule cu sau fara femela. Ala e semnul ca e pregatit. Femela cand e pregatita va avea un saculet mic, alb, iesit inafara, pe unde ies icre. Posibil sa aiba si dungi verticale (nu orizontale) pe corp.

- Un alt lucru EXTREM DE IMPORTANT pe care nu il spune aproape nimeni este faptul ca betta se reproduc de obicei doar cand sunt tineri, adica incep intre 6 luni si 11 luni. Apoi pot sa mai repete scenariul de cateva ori, dar daca i-ai cumparat din petshop probabil ca sunt deja "batrani".

- Cand ii pregatesti, trebuie sa-i tii separat, fara sa se vada intre ei, la 25-26 de grade Celsius. Cand ii pui impreuna pentru reproducere si apoi, cand ai pui mici, trebuie sa ai 28-30 de grade. OBLIGATORIU acvariu acoperit. Trebuie mentinuta umiditatea in aer si temperatura identica precum cea a apei

Nu insinuez ca asta e singura metoda de reusita, dar eu asa am avut succes. Mult noroc!




salut, multumesc pt raspuns

substratul era acolo, nu-l scot acum (stiam ca se face fara), acvariul este ciclat, iar pregatirea si introducerea pestilor am facut-o asa cum ai precizat si tu, hrana vie nu se mai gaseste de o saptamana din cauza starii de urgenta, dar le dau hrana speciala de betta (fulgii aia roz) de la Tetra. femela, dupa cum se observa si in poza pe care am postat-o, prezinta comportamentul acceptului de imperechere, are burta plina si dungi verticale, plus ca la intervale regulate executa si inotul ala teapan si vertical de zici ca e paralizata. Problema mea e masculul care nu vrea deloc sa faca cuibul ala de spuma...
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com