[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Populare acvariu 83 litri net  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mowgly
Junior member
[Avatar]
Joined: 19/01/2018 09:00:01
Messages: 22
Location: Galati
IP:
Offline

Buna ziua,

La 3 saptamani de la startarea proiectului detin acum si locatari.
E adevarat ca nu am reusit sa astept chiar 3 saptamani pentru ciclare dar per total pare ok.
Mentionez ca nu am facut teste pentru apa, iar schimburile le-am inceput din saptamana 2 cu 15% din volum.

image

Cam asa arat ca si asezare, Astept sa mai creasca plantele si o sa mai lucrez la pozitionarea lor.
Din pacate nu prea am gasit prin oras si am putine optiuni.
In plus ar mai fi o "loboda " saraca cu doar 2 frunze , de fapt una jumatate care se vede in poza cu neonii si nu stiu cum se cheama. ( poate ma lamureste cineva )

Ca si locatari am populat cu 7 neoni, 5 rasbora, 4 guppy si 4 panda si cred ca ma opresc aici.

image

image

image

De hranit le dau de 2 ori pe zi fulgi JBL pentru guppy si granule rosii. Intentionez sa cumpar si JBL pleco pentru panda.
Pestii par sanatosi si vioi.
Ma cam sperie faptul ca guppy aia sunt tare iubareti si deja am cam multi locatari.

Orice sfaturi sau sugestii sunt bine venite.




Cu stima,
Sorin
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daca nu vrei sa suprapopulezi bazinul... ai 2 variante... ori scoti femelele de guppy... care normal sunt 3 femele la un mascul...si pastrezi numai masculi ori ai lasi la mana naturii... si cu ultima varianta sunt riscuri.. Guppy de inmultesc farte repede
nu au spus nimic despre filtrare,lumina,si ce instalatii mai ai pe acolo,daca utilizezi fertilizanti pentru plante sau alte solutii pentru apa..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu am o remarca legata de pozitionarea lui : cam expus la lumina naturala. Parca vad in fundal o fereastra, nu prea e bine, poti avea probleme cu algele.
Daca nu mai poti sa-l muti din acel loc, o folie de background opaca ar ajuta mult.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu te sfatuiesc sa nu expui acvariul la lumina solara ca sigur vei avea multe alge si pe sticla si pe plante.
Plantele vor creste ele, dar eu zic sa le grupezi cumva, chiar daca sunt putine, ca arata foarte imprastiate.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2018 17:09:43

rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

cred ca e ok pozitionat atata timp cat lumina nu cade direct in bazin sau in geamuri.
Incearca sa grupezi plantele unde vrei tu dar sa fie grupate, dupa care poti cumpra niste cryptocoryne uite aici https://www.aquasabi.com/search?keywords=Cryptocoryne, niste exemple pe care le poti cumpara si din Romania

si aici gasesti sa te inspiri
http://tropica.com/en/inspiration/
mowgly
Junior member
[Avatar]
Joined: 19/01/2018 09:00:01
Messages: 22
Location: Galati
IP:
Offline

Buna seara si multam de sfaturi.

Despre acvariu, filtrare si pozitionare sunt detalii aici http://acvariu.ro/forum/posts/list/41286.page

Nu folosesc alti fertilizanti si nici alte substante si parca nu as pune foilie pentru ca acvariu poate fi privit din ambele parti. ( e pe o insula , fost pervarz ce separa livingul de balcon , la cca. 1 metru de fereastra care e dotata cu draperie groasa, se poate observa in poze )

Acvariul este unul kit de incepatori dar totusi ok.
Ca si lumina e dotat cu leduri ed 10 W. Alb rosu si albastru , care dupa ce am mai citit e ok. ( initial ma gandeam la ceva chiezarie cu melodii ).

De comandat , voi comanda cateva plane dar as vrea ceva simplu care sa nu necesite CO sau alte pretentii. ( orice sfat e bine venit ! )

seara buna !




Cu stima,
Sorin
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Imi mentin opinia legata de pozitionarea acvariului. Daca e la cca. 1 m de fereastra ... eu as tine draperiile trase mai tot timpul.
Nu este vorba numai de lumina solara care cade pe acvariu, este vorba si de perioada de iluminare, etc. Dar, vezi cum merge, poate eu gresesc.

Stiu discutia despre acvariu si filtrul de tip top. Legat de plante, ... nu exista plante "simple" si care sa nu necesite o minima aditie de CO2 si fertilizanti.
Exista doar plante care prospera si plante care se chinuie sa supravietuiasca, dupa caz. Asadar, depinde ce iti doresti. Ca sa nu vorbim din nou de faptul
ca CO2 te ajuta, indirect, in lupta cu algele. Eu te sfatuiesc sa te mai gindesti.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2018 18:50:56


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

S-a executat cererea

http://tropica.com/en/inspiration/?mode=search&dif=Easy&size=small&sizename=%3C%2050L&aquarium=
mowgly
Junior member
[Avatar]
Joined: 19/01/2018 09:00:01
Messages: 22
Location: Galati
IP:
Offline

Total de acord cu opiniile si remarcile voastre.
Am masurat si metrul ala e cam 1 m si jumatate, fereastra e pe est. De obicei e trasa draperia dimineata iar perdeaua mai optureaza si ea putin.
Voi urmari si eventual daca ma napadesc algele voi recurge la schimbari gen mutat , folie .

Legat de fertilizant, uitasem de JBL Aquabasis Plus pe care l-am bagat sub Manabo, deci as avea ceva pentru plane.

CO2- asta ma sperie putin , fiind novice in domeniu. Pe de alta parte studiez si ma si "gandesc" chiar mult ( adica strang banuti si puncte de fidelizare sotie ca m-a cam luat la calcule )
Voi ce sistem ati recomada pentru volumul de 65 litri net ? ( varianta de buget nu ultra profi )

Foarte frumoase exemplele recomandate de rodoselada, Multam !

La prima schimbare de apa voi incerca o rearanjare si revin. Poate intre timp gasesc si ceva plante mai pitice gen "Hydrocotyle Tripartita "



This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2018 11:32:40


Cu stima,
Sorin
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Legat de co2 poti sa incepi linistit cu o bomba din drojdie si zahar pina vei avea buget pentru butelie si reductor. Eu am folosit ani buni varianta cu drojdie si zahar si am fost multumit de rezultate.
mowgly
Junior member
[Avatar]
Joined: 19/01/2018 09:00:01
Messages: 22
Location: Galati
IP:
Offline

Buna ziua,

Am modificat - grupat plantele pe categorii si am mai adaugat si o H Cuba in centru.
Am construit si 2 casute din cocos dupa un tutorial gasit pe aici pe forum. Panda sunt foarte incantati de ele.

Inainte
image

Si dupa
image

Intre timp o guppy-ta a scos vreo 20 de pui de care vad ca nu se atinge nimeni chiar daca sunt la liber in bazin.
Prevad o oferta de donatii in curand .

Ce parere aveti de un sistem Dennerle Bio CO2 60 Complete Set?
A mai folosit careva ?

Multumesc anticipat ,







Cu stima,
Sorin
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Nu cred ca o sa supravietuiasca Cuba.
Are nevoie de mult CO2 si lumina.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cit costa sistemul CO2 de la Dennerle?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
mowgly
Junior member
[Avatar]
Joined: 19/01/2018 09:00:01
Messages: 22
Location: Galati
IP:
Offline

Sistemul costa 89 Ron , si o rezerva cam 30 RON , care cica tine cam o luna .

Cu stima,
Sorin
[Email]
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Salut, am eu sistemul asta(e cel nano), la mine a tinut aproape 5 saptamani, 1 bula la 6-7 secunde. Acum folosesc acelasi sistem doar ca am facut amestecul cu zahar/gelatina/drojdie si am aproximativ 1 bula la 5-6 sec, depinde de temperatura din camera si de cata drojdie bagi.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cu 350 de lei iti iei un sistem cu butelie de 0,5 kg de la Dennerle, reductoe 10x1 si difuzor Tropica 3 in 1 care te tine cam un an la 20-25 bule/minut.
Rezerva costa 100 de lei, asadar cam 8 lei pe luna.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/02/2018 18:54:47


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rearanjarea in acvariu arata mult mai bine. Cu timpul, cred ca vor mai fi schimbari si va arata si mai bine!
Sunt interesante ascunzisurile din cocos.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Daca vrei sa investesti in sistem co2 , ia-ti butelie de 2 litri , cea de 0.5 litri nu ti-o incarca in multe locuri din diferite motive
mowgly
Junior member
[Avatar]
Joined: 19/01/2018 09:00:01
Messages: 22
Location: Galati
IP:
Offline

Buna ziua,
Revin cu un update la proiect.

Pana la aprobarea bugetulu pentru instalatia de CO2 am spus totusi sa trec prin toate "placerile" unui incepator in ale acvaristicii asa ca am purces la confectionarea unei bombe - reteta cu gelatina.

Am luat din petshop un minikit cu : furtun, valva, robinet si o piatra pe post de difuzor. ( 11, 5 Ron -setul )

Dupa confectionare, testarile de rigoare privind etanseitatea am constatat ca robinetul era busit asa ca am fost nevoit sa renunt la functia de robinet el fiint transormat in conector. ( practic am rupt tija si l-am pus la loc neavand alta conexiune de pus la loc )
Tot din acest motiv nu as putea spune exact cand s-a activat bomba pentru ca scapam presiune pe la acest robinet.

In acest moment bomba functioneaza cu cca. 10 bule pe minut.

image

Iar "difuzia" arata ca in clipul de mai jos.



Din ce am citit pe forum bomba se scoate seara si se pune la rece ( balcon ), e corect ?

Mentionez ca e o solutie temporara de " testare" in ale CO2- ului.

Orice sugestie e mult apreciata. ( de ex. nivelul de apa din primul bidon , al doilea etc. )

Cu stima,








Cu stima,
Sorin
[Email]
mowgly
Junior member
[Avatar]
Joined: 19/01/2018 09:00:01
Messages: 22
Location: Galati
IP:
Offline

Salutare, revin cu stadiul acvariului.
Intre timp am renuntat la " bomba" din motive estetice. Acvariul e in sufragerie, nu am unde sa o ascund si nu vreau sa arate ca in sifanarie.
Bomba am inlocuit-o cu minisistemul nano de la Dennerle.

De o saptamana am inceput si fertilizare cu Ferropol si EasyCarbo.
Algele sunt si ele prezente dar nu exagerat si parca au mai regresat dupa aditia de EC.

Ca si observatii :
- Ederia creste "exploziv" va trebui tunsa si rearanjata.
- Bacopa a suferit mult inainte de fertilizare , dar acum i-au dat varfuri noi verzi - proaspete.
- Vallisneria - stagneaza - cred ca nu are lumina suficienta fiind oarecum sub filtrul - tip jgheab.
- Cuba - la fel ca Bacopa - a suferit dar acum isi revine si chiar a crescut putin.

Ca si idee as vrea sa cumpar o lampa mai ieftina ca asta https://www.aquariumprest.ro/lampa-submersibila-50cm-lumina-alba/reviews/?p=2

Stadiul actual acvariu

image

In rest am toate bucuriile; si melci comunitari pe care ii mai indepartez manual ( nu sunt prea multi ) dar si ceva alge.

image

image

cu stima,


Cu stima,
Sorin
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com