[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebare filtru extern  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Buna ziua

Am un acvariu Eheim 126 litri care este populat cu 4 carasi(momentan micuti, 7-8 cm) la care am filtru extern Fluval 206 umplut doar cu 3 litri Siporax si prefiltru Sunsun 603. Este necsar sa schimb filtrul cu unul de capacitate mai mare? Ma refer doar la capacitatea de stocare a materialului biologic, fluxul de apa il pot regla astfel incat sa nu afecteze interiorul acvariului. Filtrul care as vrea sa il achizitionez ar fi alegerea intre modelele SunSun 702 sau Sunsun 703( as opta pentru varianta 703)
Schimbul de filtre cum ar fi bine sa il fac? Punand materialul biologic ciclat in filtrul nou si adaugand material biologic neciclat peste?
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Da si va fi necesar chiar si acvariul.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu am carasi dar majoritatea colegilor recomanda minimum 50 de litri/caras. Asadar, poate ar fi bine sa donezi macar unul din "chiriasi". Acum sunt mici dar vor creste.
Legat de filtru, poti adauga materialul ciclat, amestecat cu cel nou, nu separat. O aditie de bacterii in filtru si in apa te-ar ajuta mult. Teoretic, aceste doua masuri ar
trebui sa ajute. Eu as face si niste determinari de nitriti dupa inlocuirea filtrului si, daca valorile trec de 0,5, as face schimburi de apa pina valorile apei se stabilizeaza.

LE : Cind schimbi filtru, trebuie lucrat repede si umplut apoi cu apa din acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2018 14:55:28


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Da, o sa raman cu 2 sau 3 carasi.
Este buna alegerea filtrului Sunsun 703?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Din cite am citit, are undeva la 12 litri brut, adica undeva la 8 litri util pentru medii filtrante, deci OK. Insa eu nu am folosit acest tip de filtru (il am in lista pentru un viitor setup asa ca poate imi
dai si mie un feed-back) dar sunt colegi care folosesc produse Sun-Sun asa ca poate intervin cu mai multe detalii.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Este bun, acum trebuie sa te gandesti si la materialul bioogic pe care TREBUIE neaparat Matrix Seachem sau Eheim substrat pro circa 6-7 litri.
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Din cite am citit, are undeva la 12 litri brut, adica undeva la 8 litri util pentru medii filtrante, deci OK. Insa eu nu am folosit acest tip de filtru (il am in lista pentru un viitor setup asa ca poate imi
dai si mie un feed-back) dar sunt colegi care folosesc produse Sun-Sun asa ca poate intervin cu mai multe detalii.


L-am avut e bun fiabil nu e zgomotos dar consuma mult, de aceea am schimbat toate filtrele mele cu Eheim, cea ce va recomand si voua, stiu ca e scump dar in timp tot dati acesti bani.
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

rodoselada wrote:
Din cite am citit, are undeva la 12 litri brut, adica undeva la 8 litri util pentru medii filtrante, deci OK. Insa eu nu am folosit acest tip de filtru (il am in lista pentru un viitor setup asa ca poate imi
dai si mie un feed-back) dar sunt colegi care folosesc produse Sun-Sun asa ca poate intervin cu mai multe detalii.


L-am avut e bun fiabil nu e zgomotos dar consuma mult, de aceea am schimbat toate filtrele mele cu Eheim, cea ce va recomand si voua, stiu ca e scump dar in timp tot dati acesti bani.


Am in filtrul pe care il folosesc 3 litri Siporax ciclat si mai am inca 3 litri nefolositi. Sa mai cumpar inca 2 litri de Matrix Seachem sau Eheim substrat pro?
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, din cate am citit pe alte grupuri de acvaristica acest Sun Sun nu ar fi unul de calitate. Colegii se plangeau de calitatea materialelor si zgomotul. Acum in functie de bugetul pe care il ai tu poti sa te reorientezi dar sfatul meu ar fi sa mai astepti sa mai pui ceva bani si sa iti iei ceva de calitate, nu e ca si cum ai cumpara filtrul in fiecare luna.Strict parerea mea

mult succes

#Colectiv
[Email]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Thereau wrote:Salutare, din cate am citit pe alte grupuri de acvaristica acest Sun Sun nu ar fi unul de calitate. Colegii se plangeau de calitatea materialelor si zgomotul. Acum in functie de bugetul pe care il ai tu poti sa te reorientezi dar sfatul meu ar fi sa mai astepti sa mai pui ceva bani si sa iti iei ceva de calitate, nu e ca si cum ai cumpara filtrul in fiecare luna.Strict parerea mea

mult succes


si care este recomandarea?
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Sa mai cumpar inca 2 litri de Matrix Seachem sau Eheim substrat pro?


daca poti cumpara numai Matrix 6L are suprafata mai mare, dupa care schimbi treptat siporaxul in fiecare luna scoti 1 litru de siporax bagi 1,5 litri matrix
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai florescu wrote:
Thereau wrote:Salutare, din cate am citit pe alte grupuri de acvaristica acest Sun Sun nu ar fi unul de calitate. Colegii se plangeau de calitatea materialelor si zgomotul. Acum in functie de bugetul pe care il ai tu poti sa te reorientezi dar sfatul meu ar fi sa mai astepti sa mai pui ceva bani si sa iti iei ceva de calitate, nu e ca si cum ai cumpara filtrul in fiecare luna.Strict parerea mea

mult succes


si care este recomandarea?


Uite, de exemplu Fx6 pe zoomania este 1000 RON, filtrul pe care il vrei tu este aproximativ 600. Daca ma intrebi pe mine eu as mai strange 400 ron si mi-as lua fx6 care dupa parerea mea este cel mai bun filtru in momentul de fata.

Tot ceea ce iti spun sunt pareri personale iar tu alegi ceea ce ti se potriveste tie cel ma bine.

In functie de bugetul pe care il ai poti sa alegi si un JBL 1500 sau 1900, desi 1900 este cam acelasi pret cu fx 6 si nu cred ca se compara.

Totusi, mai cere pareri pentru ca eu nu am folosit Sun Sun si vorbesc doar din auzite

#Colectiv
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

rodoselada wrote:
Sa mai cumpar inca 2 litri de Matrix Seachem sau Eheim substrat pro?


daca poti cumpara numai Matrix 6L are suprafata mai mare, dupa care schimbi treptat siporaxul in fiecare luna scoti 1 litru de siporax bagi 1,5 litri matrix


+1

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Filtrul Sunsun 703 costa 430 ron, varianta cu UV incorporat.
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Acest filtru Fx6 nu isi merita banii daca tot recomanzi recomanda Eheim (Mercedes) nu Renault ca asta mi-a venit in minte.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu as lua cam asa ceva :
https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-experience-350-2426-9093

Plus Matrix si Eheim Substrat Pro in cantitati egale.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2018 17:19:14


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

In cazul lui iar trebui un Eheim 600 nu pentru debit ci pentru spatiul mai mare destinat materialului filtrant, carasi mananca mult, fac multa mizerie, se rahatesc de zici ca ti-au venit carbunii la poarta

This message was edited 2 times. Last update was at 15/02/2018 17:31:59

mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Eu as lua cam asa ceva :
https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-experience-350-2426-9093

Plus Matrix si Eheim Substrat Pro in cantitati egale.


In filmul atasat la descrierea produsului se spefica o capacitate pentru cosuri de 3 litri, atat am si eu ca si material filtrant in acest moment.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, dar daca are grija de el si aspira bine substratul, eventual mai frecvent, ar merge, cred. Pina la urma depinde mult si de prefiltrare. Un prefiltru l-a ajuta mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2018 17:34:06


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

In filmul atasat la descrierea produsului se spefica o capacitate pentru cosuri de 3 litri, atat am si eu ca si material filtrant in acest moment.


Caracteristici 350
Pentru acvarii de 180.00 l
Max acvariu 350.00 l
Incalzire 150.00 watt
Debit pompa 1,050.00 l
Inaltime ridicare apa 2.00 m
Putere (W) 24 watt
Volum filtru 4.90 l
Volum container 9.00 l
Latime 210.00 mm
Inaltime 375.00 mm
Adancime 210.00 mm
Furtun 16.00/22.00 mm
Apa dulce da da da da
Apa sarata da da nu da


Ai 9L, 3L/ cos dar asta in functie de marimea pelletelor biologice.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/02/2018 17:40:23

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com