[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare!!! Nou venit in lumea acvaristicii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
AdrianI
Unripe member

Joined: 14/02/2018 01:12:11
Messages: 4
IP:
Offline

Salutare!!! Astazi mi am comandat primul acvariu. Nu stiu daca am facut cea mai buna alegere dar sper sa aflu de la voi!
http://www.zoomania.ro/index.php/pesti-acvaristica/acvarii/acvariu-aquael-leddy-60.html
O sa intru in posesia lui cam intr o saptamana. Pana atunci as vrea sa invat cat se poate de multe si de aceea va rog frumos sa mi dati niste sfaturi pt incepatori pt ca nu stiu absolut nimic si nu vreau sa gresesc si sa mi moara pestisorii pe care urmeaza sa i am.
Va multumesc anticipat si astept cu drag sfaturile voastre legat de ce ar trebui sa fac in continuare
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut, Adi!
Acvariul este OK, problema este echiparea lui. De obicei acvariile "complete" vin cu echipamente minimale, in special filtrarea. Un filtru intern nu te va ajuta destul daca incarcatura organica a apei este mare, mai cu sema pentru ca sunt echipate preponderent cu bureti. Cel mai bine ar fi sa te documentezi putin si sa pui citeva detalii legate de vrei sa obtii : acvariu plantat, cu sau fara creveti, ce fel de pesti. Citeva articole interesante gasesti aici :

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page

Apoi poate iti faci timp si parcurgi citeva topic-uri de la sectiunea "Acvarii plantate". Sunt citeva interesante.
In final, fa un checklist cu urmatoarele :

- filtru extern + medii filtrante
- lumina + program de iluminare
- ciclarea
- plantare + CO2
- pesti si compatibilitati

Apoi fa un jurnal si colegii te vor ajuta cu sfaturi.
Succes!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
AdrianI
Unripe member

Joined: 14/02/2018 01:12:11
Messages: 4
IP:
Offline

Nu puteau sa mi aduca pe cel comandat asa ca am schimbat cu unul cl eco60 tank de 63 L
Acvariul vine echipat cu filtru intern Evo 2 de 520 l/h.
Ma gandeam la un acvariu plantat.
De aceea doream ca cnva sa ma sprijine si sa mi spuna exact ce filtru extern sa cumpar pt acest acvariu. Ce medii de filtrare sa pun. Ce substrat sa iau.
In legatura cu plantele ma gandeam la ceva mai usor de intretinut avand in vedere ca nu am experienta.
Cat despre pestisori. As opta pt neoni (ii plac sotiei) si gupy. Si doream neaparat 1/2 sanitari ( dar astept sfatul vostru sa mi spuneti cam cati sunt necesari si de care sa iau)
Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2018 17:41:52

AdrianI
Unripe member

Joined: 14/02/2018 01:12:11
Messages: 4
IP:
Offline

Eventual poate cineva ma poate ajuta cu un numar de telefon la care sa fie deranjat pt a mi explica si raspunde la cateva intrebari
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Vezi PM. Hai sa vorbim si apoi si postam ce am discutat, OK?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2018 18:07:30


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, am inteles cam ce vrei sa faci.

Asadar, in opinia mea, pentru un acvariu plantat cu 50-60 de litri util, un Eheim 2213, echipat cu Matrix sau cu Eheim Substrat Pro si un micro Skimmer de la Eheim ar rezolva rezonabil problema filtrarii. Citeva fiole de Prodibio BioDigest (sunt si alte produse dar eu sunt multumit cu acestea) ar rezolva problema start-ului si eventual intretinerea ciclarii. Cit despre ciclare, una din doua : metoda clasica, mai comoda dar si mai lunga sau cea de tip Tropica 90 Days, care iti permite sa introduci mai devreme animalutele in acvariu. Un test pentru nitriti de la JBL te va ajuta sa monitorizezi calitatea apei.

CO2 : Sistemul pe care il am acum in A45, format din butelie de 0,5 kg cu filet 10x1 si reductor, plus difuzor Tropica 3 in 1 este mai mult decit suficient.
Substrat fertil : Dennerle, Tropica, ... sunt mai multe variante. Eu am folosit cu rezultate bune DeponitMix de la Dennerle si Tropica Plant Growth.
Substrat pentru plantare : la fel, Dennerle, Tropica Soil, ADA sand ... depinde de scape si de plante. Le discutam dupa ce te hotarasti cu privire la scape.
In rest, cind te hotarasti, deschide un topic la "Coltul incepatorului" si discutam mai aplicat.

PS : Felicitari pentru partea de documentare, se vede ca nu ai stat degeaba pina la 4 dimineata Esti printre putinii care chiar citesc ce li se recomanda si, mai cu seama,
se straduiesc sa inteleaga ce citesc! Acesta este cel mai bun inceput pentru orice!

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2018 18:55:49


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
AdrianI
Unripe member

Joined: 14/02/2018 01:12:11
Messages: 4
IP:
Offline

Multumesc frumos pt sfaturi. Caut necontenit echipamentele si sper sa le obtin cat mai curand posibil ca sa pot da drumul la treaba.
Va tin la curent cu evolutia.
Inca odata multumesc mult pt sfaturi!!!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com