[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre filtrare, filtrare cu materiale dedicate gen siphorax sau filtrarea clascica prin bureti  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, deschid acest topic pentru ca am vazut la multi colegi pe diferite grupuri ca fac treaba foarte buna cu filtrare exclusiv prin bureti. Bineinteles, buretii au porozitati diferite in functie de proiectul fiecaruia dar rezultatul este unul excelent.
Atasez si cateva proiecte facute de un coleg de-al nostru in casa, acesta ar fi menit sa reduca considerabil investitia in materiale filtrante si alte pompe costisitoare.

Astept parerile voastre pentru a putea sa ne dezvoltam impreuna
[Thumb - 27939700_1809033615793684_985064019_n.jpg]

[Thumb - 27994352_1809036765793369_1901127308_n.jpg]

[Thumb - 28053416_1809039009126478_813951249_n.jpg]

[Thumb - 27993958_1809033592460353_1940332651_n.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2018 18:22:17


#Colectiv
[Email]
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

Interesant!
Foloseam asa ceva in urma cu 30 ani cand eram copil, oare tehnologia asta din ziua de azi a avansat degeaba?
Apropo, cand il scoti din acvariu toata mizeria cade inapoi!
[Email] [MSN]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, nu stiu exact cum sta treaba cu tehnologia dar mi-am dat seama ca e vorbarie multa, am un fx 6 intr-un acvariu de 350litrii(aproximativ), isi face treaba dar totusi nu eram multumit de rezultate. Am achizitionat o pompa cu un burete (aproximativ 40 RON) si nu stiu daca ma crezi sau nu dar isi face treaba de minune si se simte diferenta majora, apa cristal chiar si dupa 2 saptamani.

Mizeria nu ramane in apa, daca il scoti cu grija din acvariu nu ramane pic de mizerie in apa, la mine a functionat, vorbesc din experienta proprie. Mai sunt ceva colegi pe alte grupuri care isi tin acvariu de 6/700 litrii in picioare cu o inginerie de genul, doar filtrare cu bureti, fara pic de siphorax sau alte materiale filtrante.

Cunosc un crescator de ciclide din bucuresti care isi tine toate acvariile cu bureti, nu are nici-un filtru extern sau materiale filtrante, pur si simplu bureti cu o pompa in capat, apa e cristal, o schimba odata la 2-3 saptamani si vb de acvarii de peste 200litri. Am vazut asta cu ochii mei si am ramas mut tinand cont de cati bani am investit eu in siphorax si mai stiu eu ce alte filtre.

#Colectiv
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

La un acvariu cel mai mult conteaza filtrarea biologica, nu cea mecanica.
Degeaba ai apa cristal, daca apa este toxica pentru pesti (cu cantitati mari de amoniac si nitriti).
Buretii ofera si ei suprafete pe care sa se formeze colonii de bacterii care sa ajute la transformarea amoniacului in nitriti si a nitritilor in nitrati.
Doar ca mediile pentru filtrare biologica (gen siporax, matrix, ...) au porozitati foarte fine care ofera suprafete mult mai mari pentru formarea bacteriilor, decat buretii.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Cel mai indicat este o combinare a celor 2 tipuri de filtrare: bureti pentru filtrare mecanica (pentru apa cristal) si medii de filtrare biologica (pentru a transforma substantele toxice in substante mai putin toxice).

[Nano cu albinute] [Old tree]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut bureti colonizati si pareau ca isi fac treaba. Eu zic doar ce am vazut cu ochii mei si mi-a schimbat perceptia despre filtrare. In teorie, oriunde ai citi si pe oricine ai intreba o sa iti spuna ca buretii nu sunt buni, nu fac fata, mai bine cu siphorax. Dar eu am vazut la colegi care fac treaba buna cu bureti si de aici si intrebarile.

#Colectiv
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Se poate face usor si mai ieftin un filtru extern DIY.
Vezi SUMP.
Un vas in care apa intra prin cadere libera din acvariu, trece prin diverse medii de filtrare (bureti + medii de filtrare biologica) apoi cu o pompa este trimisa inapoi in acvariu.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Thereau wrote:Am vazut bureti colonizati si pareau ca isi fac treaba. Eu zic doar ce am vazut cu ochii mei si mi-a schimbat perceptia despre filtrare. In teorie, oriunde ai citi si pe oricine ai intreba o sa iti spuna ca buretii nu sunt buni, nu fac fata, mai bine cu siphorax. Dar eu am vazut la colegi care fac treaba buna cu bureti si de aici si intrebarile.


Da, si buretii isi fac treaba, nu cred ca a zis nimeni ca sunt total ineficienti, doar ca, daca ai vrea de exemplu sa obtii eficienta pe care ti-o da un pumn de siporax, probabil ca ai avea nevoie de un metru cub de burete (nu este ceva calculat, doar am dat niste exemple teoretice).

[Nano cu albinute] [Old tree]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai daca buretii sunt sau nu suficienti, depinde.
daca ai 1 peste in 300 de litri, te descurci fara nici un fel de mediu special de filtrare biologica si fara nici un burete.
daca ai 10, te descurci si cu un burete, desi in caz ca moare unul si se descompune, s-ar putea sa nu te mai descurci.
daca ai 100 de pesti in 300 de litri dar faci schimburi zilnice de apa, iar te descurci si cu un burete (iar majoritatea crescatorilor chiar asa fac - bureti cu aer si schimburi dese de apa)

insa pentru acvariile noastre, care de obicei sunt supra-populate ca toata lumea vrea pesti multi si sa faca treaba cat mai putina, cel mai eficient dpdv al efortului si al spatiului ocupat este sa folosesti medii speciale pt filtrarea bio.

la aia cu "apa cristal" s-a zis mai sus: e doar pentru placerea privitorului, dar pestilor le pasa nu de cat de cristal e apa ci de cat nitrit/ amoniac e in ea.

This message was edited 2 times. Last update was at 13/02/2018 13:13:22




Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:pai daca buretii sunt sau nu suficienti, depinde.
daca ai 1 peste in 300 de litri, te descurci fara nici un fel de mediu special de filtrare biologica si fara nici un burete.
daca ai 10, te descurci si cu un burete, desi in caz ca moare unul si se descompune, s-ar putea sa nu te mai descurci.
daca ai 100 de pesti in 300 de litri dar faci schimburi zilnice de apa, iar te descurci si cu un burete (iar majoritatea crescatorilor chiar asa fac - bureti cu aer si schimburi dese de apa)

insa pentru acvariile noastre, care de obicei sunt supra-populate ca toata lumea vrea pesti multi si sa faca treaba cat mai putina, cel mai eficient dpdv al efortului si al spatiului ocupat este sa folosesti medii speciale pt filtrarea bio.

la aia cu "apa cristal" s-a zis mai sus: e doar pentru placerea privitorului, dar pestilor le pasa nu de cat de cristal e apa ci de cat nitrit/ amoniac e in ea.


Corect, ai punctat bine cam toate posibilitatile. Mie nu imi place sa am multi pesti in acvariu. De exemplu, la africani, pastrez cate un mascul din fiecare specie, imi place sa fie pesti cu personalitate pe care sa ii urmaresc, imi place sa stiu ce am in acvariu si nu prea ma ocup eu de inmultirea lor deci femele nu prea am nevoie. Acum ma gandeam sa trec pe americani in noul proiect care o sa fie 200/500l/600h, si o sa tin 2-3 oscari, 1 jaguar, 1 green terror, un JD si un reddevil. Cam la asta m-am gandit.

La filtrare as merge pe : 1 x fx 6 + 1 sump intern care o sa fie de 50cm L / 15cm l / 60 cm h, aici in sump-ul intern inca nu stiu ce sa fac, ma gandeam la solutia cu buretii care imi pare destul de eficienta. La fel de bine as putea sa umplu sertarele cu material filtrant dar aici costurile ar fi destul de ridicate si nu stiu exact daca o sa fie eficienta aceasta filtrare

#Colectiv
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Thereau wrote:Am vazut bureti colonizati si pareau ca isi fac treaba. Eu zic doar ce am vazut cu ochii mei si mi-a schimbat perceptia despre filtrare. In teorie, oriunde ai citi si pe oricine ai intreba o sa iti spuna ca buretii nu sunt buni, nu fac fata, mai bine cu siphorax. Dar eu am vazut la colegi care fac treaba buna cu bureti si de aici si intrebarile.


Ce nu ai vazut cu oghii tai, sunt valorile parametrilor apei, care in mod sigur nu erau mici.
La ce fauna doresti sa ai in noul bazin, cei 6 bureti nu vor fi suficienti, mai ales ca ei se vor colmata intr-un timp foarte scurt, iar in aceiasi masura debitul pompei va scadea destul de mult, implicit si volumul de apa filtrata va fi mai mic. Cand pesti tai vor ajunge la maturitate, totul se va modifica complet datorita cantitati mai mari de hrana, a cantitati de dejectii, iar fara schimburi dese de apa, sau schimb de apa la picatura, bazinul nu va fi sustenabil pentru fauna respectiva, pentru ca tu in acel spatiu al sumpului intern nu mai vii cu ceva in plus sau mai performant ci ramai tot cu cei 6 bureti.
Un mare avantaj al mediilor de filtrare biologica gen siporax, ADA bio-rio, seachem matrix, este ca nu se colmateaza la fel de usor ca cel din burete, ca nu trebuie sa umbli la el dupa perioade scurte de timp, ca debitul pompelor la aceste sisteme de filtrare ramane constant pentru perioade lungi de timp.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2018 14:26:12


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dandumitru wrote:
Thereau wrote:Am vazut bureti colonizati si pareau ca isi fac treaba. Eu zic doar ce am vazut cu ochii mei si mi-a schimbat perceptia despre filtrare. In teorie, oriunde ai citi si pe oricine ai intreba o sa iti spuna ca buretii nu sunt buni, nu fac fata, mai bine cu siphorax. Dar eu am vazut la colegi care fac treaba buna cu bureti si de aici si intrebarile.


Ce nu ai vazut cu oghii tai, sunt valorile parametrilor apei, care in mod sigur nu erau mici.
La ce fauna doresti sa ai in noul bazin, cei 6 bureti nu vor fi suficienti, mai ales ca ei se vor colmata intr-un timp foarte scurt, iar in aceiasi masura debitul pompei va scadea destul de mult, implicit si volumul de apa filtrata va fi mai mic. Cand pesti tai vor ajunge la maturitate, totul se va modifica complet datorita cantitati mai mari de hrana, a cantitati de dejectii, iar fara schimburi dese de apa, sau schimb de apa la picatura, bazinul nu va fi sustenabil pentru fauna respectiva, pentru ca tu in acel spatiu al sumpului intern nu mai vii cu ceva in plus sau mai performant ci ramai tot cu cei 6 bureti.
Un mare avantaj al mediilor de filtrare biologica gen siporax, ADA bio-rio, seachem matrix, este ca nu se colmateaza la fel de usor ca cel din burete, ca nu trebuie sa umbli la el dupa perioade scurte de timp, ca debitul pompelor la aceste sisteme de filtrare ramane constant pentru perioade lungi de timp.



Mda, acum face sens si cred ca ai dreptate, explicatie destul de corecta si cred ca o sa pun bureti in primul sertar si materiale filtrante in restul sumpului

#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu zic ca o chestie esentiala in folosirea buretilor e colmatarea. Mai ales ca e vorba despre ciclide, niste mari cacaciosi.
Ce faci dupa 1 saptamana cand buretii sunt plini cu rahat? Spalat in apa de acvariu? Eu zic ca se pierde mult din coloniile de bacterii.
kill
Junior member

Joined: 01/04/2008 00:32:31
Messages: 74
Location: ploiesti
IP:
Offline

buretele bolborositor este simultan t?ticul si dinozaurul acvaristici, am v?zut rastele de zeci de acvarii care func?ionau numai cu bure?i, am v?zut acvarii cu apa cristal numai cu bure?i bolborositori dar folosirea lor este grea si recomandata celor cu multa apa schimbata la activ (a se citi ani buni de experiential) filtrele mecanice (cu pompa) externe sau interne ne ajuta foarte mult in stabilizarea mult mai u?oara a acvariului permit ca mare parte din componente sa fie externalizare astfel sa avem un display cat mai frumos , dac? ai filtru extern si mai ai nevoie de burete bolborositor faci ceva gre?it
[Email] [Yahoo!]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

lukitza wrote:Eu zic ca o chestie esentiala in folosirea buretilor e colmatarea. Mai ales ca e vorba despre ciclide, niste mari cacaciosi.
Ce faci dupa 1 saptamana cand buretii sunt plini cu rahat? Spalat in apa de acvariu? Eu zic ca se pierde mult din coloniile de bacterii.


Si de ce crezi ca siporax..matrix..sau orice alt mediu biologic nu se colmateaza dupa o saptamana?
Macar buretele il speli usor, cand vrei, fara prea mult efort...dai ocazia coloniilor de bacterii sa se regenereze..curatarea siporaxului e o mare nebunie.
Mie imi plac buretii
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Asa cum ai zis si tu, depinde de proiectul fiecaruia, parerea mea este ca arata ciudat in acvariu un perete cu bureti. Mai degraba as monta un hang-on. Sau un filtru intern clasic mai maricel cu matrix/siporax. Sau #fara_filtru

image
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

geani wrote:
lukitza wrote:Eu zic ca o chestie esentiala in folosirea buretilor e colmatarea. Mai ales ca e vorba despre ciclide, niste mari cacaciosi.
Ce faci dupa 1 saptamana cand buretii sunt plini cu rahat? Spalat in apa de acvariu? Eu zic ca se pierde mult din coloniile de bacterii.


Si de ce crezi ca siporax..matrix..sau orice alt mediu biologic nu se colmateaza dupa o saptamana?
Macar buretele il speli usor, cand vrei, fara prea mult efort...dai ocazia coloniilor de bacterii sa se regenereze..curatarea siporaxului e o mare nebunie.
Mie imi plac buretii


Eu sunt de acord cu colegul lukitza.
Daca ai o prefiltrare buna (interna sau externa), un filtru care contine MicroMec, Siporax, Matrix, Substrat Pro, ... nu are cum sa se colmateze. Daca vorbim de acelasi lucru, colmatarea
inseamna depuneri de materie organica si alte impuritati in masa materialului filtrant. Nu am multe acvarii dar in cele 6 de care stiu, nu am vazut material filtrant colmatat. Si am in ele
toate materialele enunatate mai sus. Le curat cam la 2-3 luni si singurele elemente colmatate sunt buretii de la intrare. Evident, prefiltrele le curat la fiecare schimb de apa. Dar hai sa
privim si din alta perspectiva : buretii fac concomitent filtrare mecanica si biologica. Ai vazut cum miros buretii chiar si dupa o saptamina? Crezi ca acolo se dezvolta numai bacterii benefice?
Si ca daca le cureti saptaminal, va ramine acolo o populatie rezonabila de bacterii benefice? Pentru ca buretii trebuie storsi si frecati ca sa se curate bine, mediile filtrante nu. Mai ales ca trebuie
sa folosesti apa din acvariu, nu pe cea de la robinet (daca nu ai apa de fintina, ceea ce e altceva).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Silviu, de crezi ca niste canale de sa zicem maxim 50 µm, ca sa nu spun ca sunt mai mici, nu se colmateaza, chiar cu bacteriile care cresc acolo ?
Rationamentul tau este bun, coincide cu al meu, in mare parte, dar una e teoria si alta e practica...teoretic cred ca ai dreptate, dar practic cred ca este putin diferit.
Parerea mea este ca sticla sinterizata este mai buna decat Matrix..ca tot ai amintit de el, si asta pt ca are canalele un pic mai mari, iar daca un burete se colmateaza (cu indiferent ce) care are canale poate si de 1mm grosime, de ce sa nu se colmateze si celelalte medii?
Eu cred ca mediile astea ''speciale''se bazeaza mai mult pe rugozitatea lor decat pe microcanalele cu care se lauda.
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Buretele mai are un avantaj, apa nu poate sa-l ''ocoleasca'' asa cum cred ca se intampla cu granulele de MicroMec, Siporax, Matrix, Substrat Pro..dar are si un dezavantaj, in burete cu greu cred ca se realizeaza denitrificarea.
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Posibil sa ai dreptate. Depinde de marimea particulelor care ajung la acele spatii. Eu cred ca, cu cit spatiile sunt mai mari, cu atit si particulele care patrund sunt mai mari si de aici colmatarea
sau mai corect spus, obturarea acelor spatii sau canale. Repet, cred ca orice condideratie legata de eficienta unui material filtrant, natural sau sintetic, pleaca de la conditia unei prefiltrari bune.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com