[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ramirezi bolnav!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Andrulalex
Unripe member

Joined: 26/01/2018 23:14:41
Messages: 3
Location: Timisoara/Craiova
IP:
Offline

Salut! Detin o pereche de ramirezi (german blue ram) in varsta de aproximativ 4 luni cu o depunere la activ intr un acvariu de 30l-biotop. Masculul prezinta de 3 zile puncte albe (gris) ,spre norocul meu si al lui este activ ,mananca,activitate normala-femela la fel. Am crescut temperatura de la 28 de grade la 30 de 2 zile ,alt tratament nu prea a cum sa fac pentru ca nu detin un bazin seprata (maternitate) si nici plantele nu vreau sa aiba de suferit.Din moment ce mascultul este activ,mananca cred ca e o solutie o ridicarea temperaturii penytu 5 zile si cam atat ? Vreau si alte pareri avizate.Multumesc
Andrulalex
Unripe member

Joined: 26/01/2018 23:14:41
Messages: 3
Location: Timisoara/Craiova
IP:
Offline

Ma ajuta si pe mine cineva? Deja cei 2 remirezo au inceput sa si curete loc pentru depunere... Va rog frumos un sfat?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2018 21:43:27

happy hippo
Junior member

Joined: 18/12/2014 17:28:39
Messages: 51
Location: Stuttgart
IP:
Offline

Saluti
Punktol sau orice alt medicament pentru ich. Cand ai descoperit un peste cu gris in acvariu, trebuie neaparat sa faci tratament la tot acvariul. ichthyophthirius multifiliis este un parazit, care poate fi distrus doar in faza de inotator. Adica, atunci cand este pe pesti, este protejat de un chist, si medicamentele nu au efect. Dupa cateva zile, in functie de temperatura apei, chistul cade, si parazitii inoata in cautarea unuei suprafete de care sa se fixeze. Dupa alte cateva zile, chisturile formate pe decor, nisip si alte chestii din acvariu se sparg, si parazitii cauta o gazda vie. Deci, orice tratament vei alege, fa tratamentul pana la capat, si nu il intrerupe doar pentru ca nu ai mai vazut puncte pe pesti.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com