[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal. Acvariu 180l incepator.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cladovan
Junior member

Joined: 06/02/2018 07:39:37
Messages: 5
IP:
Offline

Salutare.
Am un acvariu de cca 1 luna si, fiind primul acvariu, vreau sa va povestesc toate pataniile mele cu el pana in prezent.
Scuze daca limbajul meu lasa de dorit, si/sau poate nu nimeresc toate numele de plantele/pestii perfect.

Acvariu 180l. cumparat de la Hornbach Timisoara. model Acvariu Eheim Aquapro 100 plus.
Filtru interior Eheim "Aquaball 2403"
Incalzitor Eheim-Jäger 150 W,
Iluminat acvariu, tuburi fluorescente 2x 30W
Termometru.

Avcariul a fost cumparat la inceputul lunii ianuarie.
L-am adus acasa, l-am despachetat si dis de dimineata a doua zi, m-am deplasat la primul pet shop din Arad, pentru a cumpara substrat.
Citisem eu inainte, cateva zile tot felul de forumuri pentru incepatori, cu cialarea apei, cu tot felul de parametri pe care nu i-am inteles, dar am incercat sa resepct cat de cat "coltul incepatorului"
Am luat substrat de 2 feluri, unul maroniu care cica este pentru plante, si cativa saci de piatra alba.
Doream un acvariu plantat cu creveti si pesti compatibili cu crevetii.
Ok, ajung acasa pun substratul maro, in strat mai mare spre spatele acvariului si in strat mai mic in fata, iar peste pietrisul cat de cat egal la vedere peste tot.
Adaog apa.
Mentionez ca nimeni nu scie sau zice despre faptul ca substratul sau orice alte produse de acvariu trebuie spalate/fierete inainte sa intre in avcariu.
" target="_blank" rel="nofollow">image
Aparent totul este perfect, apa se cicleaza, este transparenta pana aici totul perfect.

La cateva zile distanta disperat fiind atat eu cat si nevastamea, cumparam primele plante. ( de la petshop cu mentiunea "doresc plante usoare" ).
2x Echinodorus grisebachii Bleheri
5x-6x Vallisneria Spiralis
1x-2xEchinodorus Parviflorus
3x Anubias (dar nu stiu sa va spun exact modelul)
si cateva plante care l-am desfacut si le-am plantat raslet, de prim plan.
" target="_blank" rel="nofollow">image

La plantat, totul a fost perfect, cu mentiunea ca dupa ce am terminat totul, apa s-a transformat intr-o apa opaca si nu clara cum era inainte.
" target="_blank" rel="nofollow">image

Citesc peste tot, toata lumea zice, ai rabdare ca nu s-a ciclat apa, se rezolva prin filtru.
Am asteptat cateva zile (2-3 zile) dar mentionez ca apa era la fel de "murdara" si astfel am hotarat sa schimb 50-60% din apa.
Chiar si la incepatori, nimeni nu spune cum sa faci pentru anumite probleme. Ori problemele mele pe care le-am avut pana atunci sunt la mintea cocosului, ori chiar lumea care a avut problemele mele s-au descurcat ca si mine.
La schimbul de apa totul s-a reamenajat, si a ajuns la normal. ( acvariul plantat era curat ).

BUNNNNNN.

La aproximativ 2 saptamani, poate 16 zile, tremurand, am hotarat sa pregatesc "fortat" acvariul pentru pesti. Nu mai rezistam, trebuia sa am creveti si pesti cat de urgent in el.
Probabil ca stiti senzatia aia de mancarime atunci cand iti trebuie ceva neaparat urgent si nu sti cum sa faci sa ai cat mai repede.

M-am dus la Petshop, am cerut solutii chimice pentru o ciclare mai rapida, mi s-a dat Bacterii Easy Life EasyStart si Conditioner Easy Life Fluid Filter Medium, cu mentiunea ca acvariul meu este gata in maxim 2 ore de la adaos.

Mama mama, o sa am creveti si pesti ! si asta imediat .. nu dupa o luna si o saptamana de ciclat continuu.
Bucurie mare in casa, abia am dormit noaptea aia.
A doua zi, ma prezint in Timisoara la Hornbach, cumpar o serie mica de pesti si nevertebrate

Au ajuns primii 20 de creveti red chery pui minuscul, cumparati de la un domn din Timisoara, 4 creveti "batrani" de la Hornbach, 4x Corydoras Panda, 2x Ancistrusi 4x Rasbora espei si 4x Rasbora Galaxy.

Zeu, totul era perfect la mine in acvariu. Pestii s-au acomodat perfect la conditiile mele din acvariu, cu mentiunea ca cei aproximativ 10-15 pesti * si cei 4 creveti care se vedeau* erau foarte putini la mine in acvariu, 180l la 10grame de pesti .. clar.

Fiind jumatate de acvariu gol, am decis sa cumpar dintr-un petshop din Arad, un lemn ( probabil radacina de vie ). ( cu aceeasi mentiune ! nici ala de sus nu imi spune Ba .. Vasile .. Spala sau Fierbe tot ce bagi in acvariu ) )

Am bagat virgin pomul, foarte frumos dealtfel. SI :

" target="_blank" rel="nofollow">image

Citesc iar pe forumuri, aflu intr-un final ca orice bagi in acvariu se fierbe sau se spala de mai multe ori, aflu ca ce am pe pom este de fapt mancare pentru sanitari si creveti, dar fiind prea multa si s-a dezvoltat peste tot pe pom, dupa mai multe zile, am hotarat sa scot pomul sa il spal bine bine si apoi sa il bag iar in apa.

In prezent mai sunt 3-4 bule de gelatina de genu, dar este tinuta sub control de sanitari, melci si creveti.

Oricum, pana in acel moment, fiecare fail, era tragic la mine in acvariu, cu mentiunea ca pana atunci nu mi-a murit nici un peste.

Ok ok, sper sa mai aveti un pic de rabdare, ca imd ajung la zi.

Intre timp, la noi in Arad, duminica de dimineata avem o piata, de animale, unde sunt cativa domni care vand pesti.
Pe langa rasbora, cory's si ancistrusi citeam eu ca Otocinclus Afinis este un peste care imi mananca algele de pe plante si se comporta galant cu crevetii.
Caut prin piata, pe la Hornbach peste tot pe net, si nu gasesc. Criza mare de Oto.
Ajung prin cineva la un domn care vinde in piata pesti si are un petshop, ma intalnesc cu el, nu are oto, dar ma convinge sa cumpar inca cativa pesti, respectiv 5xRasbora heteromorpha si 5x Corydoras Panda.

Direct in acvariu cu ei, bineinteles dupa aclimatizare.
A doua zi, moare unul dintre rasbora. (alb umflat mat)
Disperat fug la magazin petshop, iau JBL tester 6 in 1, dar parametrii apei erau normali.
Imi pare rau, acel rasbora a ajuns acolo unde orice peste ajunge o data, si sper sa nu imi mai moara nimeni.
Urmatoarea zi, alt rasbora picat printre frunze decedat, si un crevete rosu, cumparat din piata. omg omg .. haos .. petrec ore intregi pe forumuri citesc despre tot felul de boli, aflu ca erau infectati probabil cu boala grisului. ( nu stiu denumirea oficiala si nici nu stiu daca aia e boala lor ).

Cert este ca dupa cateva ore de griji pe net, am ridicat temperatura apei de la 23 grade la 26 si de atunci nu a mai murit nici un peste.

Intr-un final, am gasit si oto-manii ! am luat 4 bucati, am cumparat si am gasit 4 feluri de melci care mananca alge si curata plantele si substratul, melci care in pezent sunt locatarii acvariului. (Neritina Zebra, Spiral Horn,Marisa Rotula si Pomacea bridgesii)
Am mai populat acvariul cu 3 feluri de creveti, red chery, red crystal si yellow shrimp (poate imi spune cineva daca e bine sau rau ca am combinat rasele).
Am mai populat cu pesti, respectiv acum am
2x Acanthophthalmus kuhli,
10x Corydoras Panda,
12x Rasbora Galaxy,
4x Otocinclus Affinis
6x Rasbora espei
3x Rasbora heteromorpha
10x Poecilia endler ( pe care ii urasc )
2x Ancistrus (nu stiu model)
Cred ca sunt prea multi pesti pentru acvariul meu, dar incerc sa dotez acvariul cu mai multa verdeata.

In ultimul timp, adica in ultima saptamana, am populat avariul cu 4 tipuri de moss.
Christmass moss * dar din pacate doar cateva fire am gasit la cineva*
" target="_blank" rel="nofollow">image

Am imbracat pomul cu java moss.
" target="_blank" rel="nofollow">image

Am mai pus 2 bile de Cladophora aegagrophila
" target="_blank" rel="nofollow">image

Si am mai adaogat un cap de omulet de om, cu Riccia Fluitans pe post de frizura afro
Pun poze de seara.

Cam asta este la zi.

Acum intrebari:
1. am NO3 si No2 mare. am facut test si ambele valori sunt imense. ce pot face? ( apa de ploaie si apa osmoza, sunt cele 2 raspunsuri primite deja, daca sunt si alte raspunsuri)
2. cata mancare sa dau la pesti ? parca pestii ar manca tot timpul.
(pesti nonsanitari, primesc o data pe zi mancare, iar sanitarii primesc o data la 2 zile mancare pentru a ii stimula sa imi curete acvariul )
3. pe un ancistrus, pe spate am o pata decolorata, albicioasa. daca este nevoie fac si o poza. Sa intru in panica sau nu ?! :O
4. Momentan am filtru inclus in pachet, Eheim "Aquaball 2403, care imi sufla atat aer cat si apa. Este nevoie de un filtru doar de apa, si o pompa separata de aer ?


Multumesc, ca m-ati ascultat. Va tin la curent cu orice schimbare a acvariului.
Voi poza acvariul la zi.

O zi superba va doresc.
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Imi palce foarte mult felul in care ai inceput. Din pacate nu am timp acum sa iti raspund la intrebari, dar te asigur ca esti pe drumul cel bun.
Usor usor, daca vei fi atent la modificarile ce vor aparea in acavriul tau vei fi in stare sa tragi singur concluzii.
Etapa de ciclare a acvariului este spectaculoasa! Bucura-te de ea si incearca sa ti un jurnal chiar aici pe forum.
Pregateste-te pentru prima ta batalie cu algele In mod normal acum cand ai nitratii mari ar trebui sa apara algele Compsopogon sp.
Sa nu te temi, le venim noi de hac

Succes!

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Inca ceva, nu iti recomand teste JBL 6 in 1. Sunt ok dar mai tarziu atunci cand acvariul tau se va maturiza. Atunci vei face din cand in cand un test super rapid ca sa te asiguri ca este totul ok.

Dar, daca vrei acuratete mare, iti recomand testele de la Salifert. Sunt teste ce ofera precizie mare la un pret foarte bun ;)
Sa-mi spui daca te intereseaza subiectul, am cateva de vanzare :d

image
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

1. NO2 trebuie sa fie zero, altfel iti vor muri pesti.
citeste aici despre ciclul azotului
http://www.acvariu.ro/generalitati/-/asset_publisher/uA9v/content/15819?redirect=%2Fgeneralitati

continua aditia de bacterii si fa schimburi de apa cam 20% la 2-3 zile
daca pestii respira greu la suprafata, schimba imediat 20-30% din apa

No3 depinde cat e, nu e la fel de toxic.
daca e mai mare de 50, schimba niste apa. in mod normal un maxim 30 e ok, dar discutia e lunga

2. trebuie sa le dai cata mancare mananca in 2-3 minute, 1 data sau maxim de 2 ori pe zi
mancarea in exces e calea spre dezastru iar pestii au nevoie de f putina

3. ar trebui sa intre ancistrusul in panica, daca ar putea, dar tu nu prea ai ce sa faci si nici nu prea merita sa faci ceva

4. nu nu e nevoie de pompa de aer, dar e nevoie de un filtru care sa asigure filtrarea biologica in primul rand
vezi aici
http://acvablog.ro/ro/despre-filtrarea-in-acvariu/

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2018 12:44:03




MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cladovan wrote:

3. pe un ancistrus, pe spate am o pata decolorata, albicioasa. daca este nevoie fac si o poza. Sa intru in panica sau nu ?! :O



In functie de substrat ancistursii isi schimba culoarea (camuflajul), probabil asta face si al tau avand in vedere ca ai un substrat deschis la culoare. Eu am doi si cred ca sunt amandoi masculi ca nu se suporta in acelasi acvariu, cand ii aveam in acvariul cu substrat negru amandoi erau negru-tuci, cel mutat ulterior pe un substrat bej si-a deschis coloritul.

MSI Reef
happy hippo
Junior member

Joined: 18/12/2014 17:28:39
Messages: 51
Location: Stuttgart
IP:
Offline

Saluti

La tine in acvariu am vazut o planta de terariu/paludariu, cea cu frunza verde cu alb. Acum imi scapa numele. Iar cealalta planta, daca este Ophiopogon "Kyoto" este tot de terariu/paludariu.
Ancistrusii, daca ai ghinionul sa fie masculi, iti vor rearanja substratul la maturitate. Petele pe ancistrusi sunt normale, doar daca sunt pozitionate simetric. Cand pata este doar pe o parte a corpului, poate sa fie o mica bacterie sau ciuperca.

Pe viitor, cand acvariul va fi stabil, vei mai avea nevoie de kuhli. Sunt pesti nocturni de grup.

Spor si rabdare in continuare.
cladovan
Junior member

Joined: 06/02/2018 07:39:37
Messages: 5
IP:
Offline

In prezent.

" target="_blank" rel="nofollow">image


Mentionez ca inca nu am probleme.

Algele sunt tinute sub control, prin infometarea sanitarilor
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Urmeaza tot ce a spus colegul Humbert, si chiar ai nevoie de un filtru extern (1400-1500l/h) care trebuie umplut cu material biologic (matrix seachem or eheim substrat pro)
Ti-am pus aici doua exemple de atasarea moss-ului pe lemn sau piatra.

https://www.youtube.com/watch?v=OYpKAK8T_FI

https://www.youtube.com/watch?v=0T6K-pJSTyw

si inca un exemplu de ce inseamna amenajarea acvariului low cost ca si asezarea a plantelor si decorului, substrat pentru acvariu (ai avea nevoie cam de 18L)

https://www.youtube.com/watch?v=0iIGgk7f55M

si inca un sfat scoate piatra din dreapta si capul de mort sau de ce e si cele doua plante care nu sunt destinate acvaristici .

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2018 14:51:52

cladovan
Junior member

Joined: 06/02/2018 07:39:37
Messages: 5
IP:
Offline

Dupa o mica curatenie, cu aditii noi de plante si aproximativ 5 specii de melci noi, un Corydoras Panda in minus si un Kuhli nou.

Asa arata proiectul :

" target="_blank" rel="nofollow">image


Plante noi.
Hydrocotyle verticillata
un smoc de Java moss peste pom (CRED poate imi confirmati voi, Va rog sa ma ajutati)
si MULTE Pistia stratiotes.

cel putin 5 specii de melci, primiti cu plantele de mai sus.

Cory decedat.
Pai .. unul dintre cei 6 cory, timp de o zi si jumatate nu putea sa ramana pe fundul acvariului, se chinuia sa ramana jos pe fund, avea probleme cu flotabilitatea. Starea lui se agrava tot mai mult si astfel am decis sa il scot din acvariu.
Am cautat pe net si nu am gasit nici o explicatie pentru deces. Restul sunt in stare perfecta.
Sper sa fie ok cu restul.

Mai un Kuhli,
Stiti zicala aia.. .niciodata nu sunt prea putini Kuhli ) glumesc.

Proiect in prezent.
Intentionez sa donez 30-40 de Pistia stratiotes. am 3 pretendenti care vor lua plantele de la mine.

Proiect de viitor.

Intentionez sa imi mai cumpar un filtru, pentru a avea o filtrare biologica. ( mi-am deja ceramica ).
Si maine, duminica, primesc 100 de creveti red cherry adulti. Mai dau un pic de culoare acvariului.
Probabil voi cumpara 1 melc asasin ! ( sau mai multi ? va rog sa ma ajutati )

P.S. Rasbora espei si Rasbora heteromorpha MANANCA CREVETII PUI !!!!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com