[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
auloncara OB bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Salut. De aproximativ o saptamana am remarcat ceva probleme la un Auloncara OB. A aparut o umflatura sub branhi...ca o gusa care pare tot mai proeminenta. Acum si branhiile sunt de culoare rosie putin sangerie iar pestele nu mai are pofta de mancare, este letargic, prefera fundul apei. pestele este tanar, masora cam 7 cm si este crescut de mine de mic
Verific parametri apei si sunt destul de ok, oricum constanti. Ph 8 (apa de la robinet), Gh 13,Kh 11, amonia sub 0,5, nitrit 0,1ppm(aici sunt cam la limita dar e stabil, nu creste nici dupa 8 zile de la schimbul de apa), nitrat 10ppm, temperatura constanta 27 grade
Acvariul are 720l cu doua filtre externe mari, 25 litri bio cu spraybar la suprafata, plus un Eheim compact on 1000 cu power difuzer pt aport de oxigen.
O alta problema destul de ridicola e ca nu pot sa prind pestele, am un acvariu spital de 50l...astept sugestii si aici

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2018 00:21:36

dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

schimbul de apa il fac la 8-10 zile 30%. folosec Seachem malawi salt, prime, chiclid trace, stability. iluminare artificiala led 45W 8 oe pe zi max. nu au fost introduse exemplare noi in acvariu in ultimele 2 luni

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2018 00:35:57

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Filtrarea e deficitara. Valoarea de 0.5 la amoniac e mare. Si nitritii ar trebui sa fie zero.
Nu zic ca pestele s-a imbolnavit din cauza asta dar ar trebui sa suplimentezi filtrarea.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Depinde de testele la picatura pe care le foloseste. Spre exemplu la JBL , la nitiriti , 0 nu o sa arate in veci. Exemplu concret la mine in acvariu. La un moment dat in 180 l brut cu un filtru Eheim prof 4 350 si 4 exemplare de colissa lalia mici. Si nu era in veci pe 0 nitritii. Erau valori foarte mici dar 0 nu. Sunt inca incepator e doar o parere.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2018 11:43:21

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cu JBL si eu sunt patit. Am avut un test de NO3 care era veci pe cea mai mica valoare.
Am schimbat pe Salifert si aveam nitratii undeva la 50.
Eu ziceam in ideea ca valorile masurate sunt corecte.
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Salut. Cu JBL la picatura fac testul. Mai mic de 0,5 la amoniac nu exista pe scala. La nitriti nu obtin valori mai mici nici dupa schimbul de apa. Si apa e chiar curata aici. Am sa schimb testele curand.
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Totusi nu recunoaste nimeni simptomele??
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

dimidragos wrote:Salut. Cu JBL la picatura fac testul. Mai mic de 0,5 la amoniac nu exista pe scala. La nitriti nu obtin valori mai mici nici dupa schimbul de apa. Si apa e chiar curata aici. Am sa schimb testele curand.


Nu trebuie sa le schimbi , JBL este ok , trebuie doar sa accepti ca aceasta valoare e mica si chiar reala sa fie nu au pestii nimic. Faptul ca nici dupa schimbul de apa nu scade arata clar ca trebuie sa stai linistit.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu sunt de acord. Faptul ca testul arata mereu aceeasi valoare poate indica o problema cu testul.
Am avut un test de NH4 tot de la JBL care indica mereu cea mai mica valoare.
Am lasat intr-un pahar apa cu mancare cam o saptamana si am testat apa. NH4=0. Mirosul apei efectiv iti rupea nasu.
Apoi am patit acelasi lucru cu testul de NO3, mereu cea mai mica valoare.
Eu m-am lecuit cu JBL, nu mai cumpar veci. Recomand Salifert.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

dimidragos wrote:Totusi nu recunoaste nimeni simptomele??


Pe JBL online hospital, diagnosis based on text/fish sick/disease recognized externally/problem with the shape of the body/distended gills, este o referire la "swelling and inflammation of the gills".
Cum ti-au spus si colegii de mai sus, se recomanda imbunatatirea calitatii apei prin schimburi de apa, o mai buna filtrare si utilizarea unui filtru UV.
Succes!
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dimidragos wrote: A aparut o umflatura sub branhi...ca o gusa care pare tot mai proeminenta. Acum si branhiile sunt de culoare rosie putin sangerie iar pestele nu mai are pofta de mancare, este letargic, prefera fundul apei. pestele este tanar, masora cam 7 cm si este crescut de mine de mic


Ai cumva posibilitatea sa pui o poza? Zic si eu mai in gluma mai in serios... poate pestele este pestoaica si si-a facut de cap ) ? Pe bune dar numai la asta pot sa ma gandesc cand citesc ca are gusa umflata, nu mananca si prefera fundul apei

MSI Reef
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com