[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Balta Alba reef 140x60x60  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Buna seara dragilor!

Unul din proiectele mele pt anul 2018 este sa schimb procentul de salinitate in apartament :
Pana acum am studiat 52 weeks reefing si destul de mult pe forum, dar evident insuficient.

Avand in vedere ca stau la bloc, etajul 1, imi propun sa ma limitez la o masa maxima totala de aproximativ 850 Kg. Am deja standul, cadru metalic, lipit pe un perete de rezistenta, insa nu vreau sa imi incerc norocul. Drept urmare proiectul meu este urmatorul:

Bazinul display:
140 x 60 x 60 sticla de 12mm, ultra clear geamul din fata si un lateral. Intaritura in H, sistem bean animal overflow.
Volum net 404, volum brut 504

Sump (este limitat de cadrul metalic, realizat neinspirat)
80 x 45 x 40 (L x l x H)
volum net apa 83, volum brut 144
Insa, imi ramane destul de mult spatiu pe laterale, cadrul metalic are o amprenta la sol de 2m x 60, chiar daca datorita barlor nu pot sa bag un sump mai mare, orice echipament care nu are nevoie sa stea in apa, va putea fi in exterior (ex reactorare).

Astfel masa va fi: 500 Kg display tank cu apa +145 Kg sump cu apa + 45 Kg nisip + 20Kg roca (probabil dublu) + 120 Kg cadru, mobila echipamente = 830 Kg
Avand in vedere ca apa sarata e mai grea, ajung undeva la 850 de Kg. Amprenta cadrului metalic la sol este exact 1.1 mp => sarcina maxima aproximativ 800 Km /mp

Un prim set de intrebari va rog:

1. Cati aveti / cunoasteti persoane care au la bloc acvarii cu o sarcina de aproximativ 800 Kg / mp (sau chiar mai mare)
2. Exista recomandari sau contra indicatii referitoare la aceasta sarcina pe care vreau sa o introduc intr-un apartament de bloc ?

In functie de raspunsurile la primele 2 intrebari imi voi ajusta proiectul sau nu si voi trece la urmatorii pasi

PS: In momentul acesta am un acvariu cu 3 discusi, nu l-am repopulat dupa un deces in vara trecuta pt ca stiam ca urmeaza sa incep proiectul marin in scurt timp (timp ce s-a lungit). Anyway, pe cei 3 discusi trebuie sa ii marit inainte sa pot sa incepe efectiv proiectul.
PPS: Stau in Balta Alba (de aici si numele)

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Mytro93
Junior member

Joined: 26/10/2017 14:32:33
Messages: 72
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Eu am un acvariu care are greutatea aproximativ la fel cu al tau si nu am nicio problema sta foarte bine pe parchet, am avut noroc ca mi-a intrat in lift altfel trebuia sa-l duc 5 etaje pe scari
Nu cred ca exista contraindicatii pentru acvariul la bloc , doar ca in cazul in care ti se sparge vreo teava / furtun si nu esti acasa, iti poti inunda vecinul de jos . Am auzit si de cineva caruia i s-a spart acvariul cu totul, dar astea cred ca sunt situatii destul de putin probabile .
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

ia uite aici un topic delicios http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32463.page

..apartine colegului nostru, Batman, ce are un acvariu asemanator ca si dimensiuni si amplasament. Daca ai rabdare sa rasfoiesti sutele de pagini ajungi si la problemele tehnice., dar sigur nu o sa te plictisesti intre timp

Succes!
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut!
Multumesc pentru raspunsuri. Nu am progresat in principiu pentru ca nu m-am incumetat sa scot discusii la martiat pe frigul asta. Insa trebuie sa imi iau inima in dinti si sa ma despart de ei.

Am citit evident si postul lui Batman, inteleg din mesajele voastre (sau lipsa lor ca as fi ok cu greutatea propusa)

mi-am dat seama catrebuie sa refac si blatul de la mobila. el nu e dublu decat pe margini, pe latura din spate nu e dublu si nu apasa pe cadrul metalic decat in cateva puncte.
Nu imi e foarte clar daca e un risc real sau nu.

Din punct de vedere al bazinului (si al sump-ului) as vrea sa aduc toata sticla in casa si sa apelez aici la o persoana cu experienta. Pe net mi se pare de calitate munca celor de la aquadec, probabil insa o sa il sun si pe George de la reef.ro in caz ca se mai ocupa cu asa ceva.

Aveti alte sugestii / propuneri pt bazin si sump ?


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
xxx
Junior member

Joined: 16/04/2015 14:57:04
Messages: 24
IP:
Offline

salut...ionut din clinceni te poate ajuta cu tot fb:aqua planet romania...e baiat de treaba
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Salut, Eugen.

Am avut si eu framantarile astea cu greutatea bazinului ;)
Nu stiu care e greutatea totala, sincer. Bazinul meu are 165cm x 65cm x50cm-h. Sumpul e mai micut, cred ca 80x40x40. Am cadru din metal, cu spate plin din PAL, laterale si blat din lemn de brad, usile din stejar. Probabil trage ceva la cantar
Pe scurt, n-am avut nici un motiv de ingrijorare. Bazinul a fost lipit la fata locului de colegul de forum Marian Sterian (marian4232) iar lucratura a fost impecabila
Asa cum mi s-a explicat si mie, daca pui greutatea aia in mijlocul camerei e posibil sa apara probleme. Langa perete, se pare ca e ok

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bazinul meu are 200x50x55... geam de 12mm, fund dublu... stativ metalic... am si sump.
Stau la etajul 2, iar "coafura" rezista de 10 ani!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Multumesc tuturor foarte mult pentru raspunsuri

S-a incalzit suficient afara asa ca m-am hotarat: marti discusii Am 3 bucati si un botia, anyone interested ?

Intre timp, incep sa imi strang echipamentele, o sa dureze
Planul meu este sa iau o parte din echipamente la un nivel rezonabil (de start), iar peste un an sa incep sa fac upgrade-uri iar acestea sa devina back-up.
Practic am o lampa hailea 4 x 54, careia ii voi schimba doar neoanele, iar upgrade-ul la lumina sa vina la anul.

In rest ma gandesc la urmatoarele:
La skimmer oscilez intre:
  • Skimmer Performer 150/800 DP EU – HYDOR - 1315 lei

  • SPUMATOR AQUAMEDIC TURBOFLOTOR 1000 MULTI SL - 1472 lei

  • Recirculare: Jebao - DC 9000 - 560 lei
    Denitrificator am luat deja unul Aqua Medic 10l
    Wavemaker ma gandesc la:
  • Jebao RW15 x2

  • Hydor Koralia 5000 x2


  • Ce parere aveti de skimmer respectiv wave maker.
    Si daca puteti sa imi recomandati ceva pt antifosfat, recunosc nu am inteles cum functioneaza, trebuie sa iau un reactor in care se pune materialul antifosfat, sau altceva ?

    Cheers!
    Eugen

    This message was edited 1 time. Last update was at 08/04/2018 09:22:17


    I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
    [Email] [WWW] [Yahoo!]
    koala
    Batran si obosit
    [Avatar]

    Joined: 05/03/2002 02:00:00
    Messages: 23583
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    eugen.popp wrote:... S-a incalzit suficient afara asa ca m-am hotarat: marti discusii Am 3 bucati si un botia, anyone interested ?...

    Cat de mare este acel Botia?... e varianta clasica (macracantha)?

    Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
    eugen.popp
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 15/09/2008 17:02:41
    Messages: 579
    Location: Bucuresti - N. Grigorescu
    IP:
    Offline

    Salut!
    Este un Botia macracantha (eu il stiu de clown loach) are vreo 10 cm cred, sta prea ascuns sa il masor.

    I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
    [Email] [WWW] [Yahoo!]
     
    Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com