[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
LED-URI  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

http://ce.citizen.co.jp/productse/info.php?no=83

Am gasit situl asta...da multe informatii dar, eu nu prea inteleg ce e acolo cu calcule cu...mi-am prins urechile..si mai ales de cre\omatica...nu am vazut ceva..
Cei care cunoasteti,se poate fac e un sistem de iluminare pentru un nano..(pentru inceput) ca apoi o sa vad cum o sa fac la cel mare

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pai eu zic sa abordezi problema practic.

Ce fel de acvariu vrei sa luminezi?
Ai nevoie de lumina alba pentru acvariu?
Ai o sursa de unde poti sa comanzi aceste leduri?
Care sunt avantajele peste alte leduri.

Cromaticitatea se refera la culoare emisa de led, care se schimba cu intensitatea curentului folosit. De aceea folosim dimmare PWM, care pastreaza culoarea emisa de dioda, si la 100%, si la 1%.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Raspunsul scurt e DA, se poate face un sistem de iluminare cu led pentru un nano.
La plantat eu as recomanda leduri RGB la care ai avantajul de a putea regla intensitatea si temperatura de culoare.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

aha...deci e mai avantajos sa folosesc RGB decat sa combin eu mai multe ledeuri pentru cromatica..?

#um02122 pai asta e problema...experienta mea practivca cu astea... e cam 0.. ce am citit pe aici am invatat cate ceva despre ce inseamna iluminare.. ca in rest...PLUTA... ma mai joc si eu pitin cu un Arduino pe aici si incerc una si alta...asa am invatat ce e ala RGB ca altfel..ma uitam ca curaca...oricum nu e mare diferenta intre curca si eu...
acum ma chinui sa gasesc un program in care sa imi functioneze minim 2 relee simultan.. si nu gasesc..tot ce gasesc ,releele functioneaza pe rand... mooor de draci ca nu stiu cum sa fac
deci intrebari de incepator nu ca suparati

Deci ce am vazut la RGB -uri , se poate regla intensitatea de iluminare cat si culoarea Eu ma gandesc ca nu ar fi bine sa le utilizezi la intensitatea max...si nu stiu ce valori ar avea unul ca sa pot calcula cate RGB as avea nevoie pentru un nano de 20L plantat

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Eu zic sa mergi pe intuitie iar apoi sa o adjustezi in functie de necesitati. ! Baga multa lumina

image
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pai da dar nu stiu ce putere pot sa scot din leduri si sa imi asigur un 0,6W/l si de acoo sa scad cum imi comvine

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Nu stiu sa iti spun exact dar sigur gasesti pe undeva un tabel de echivalenta cat sa iti faci o idee...

image
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mai caut...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com