[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ajutor alge  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

buna ziua

am acvariul la ciclat de 5 zile si...au aparut alge.
Acvariul are 126 litri, sitemul de lumina este format din doua tuburi fluorescente Silvania 18 w 865, filtru Fluval 206 plin cu 3 litri de Siporax, prefiltru Susun 603, bomba co2.
Va rog sa ma ajutati sa le identific sa si administrez tratamentul corect. Nu am administrat fertilizanti.
Multumesc.
[Thumb - alge1.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 04/02/2018 18:52:30

mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

acvariul arata asa:
[Thumb - acv.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!
Vor mai apare alge, stai linistit. Le controlezi apoi cu mincatori de alge.
Insa, acum, ce program de lumina ai?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Salut

Programul de lumina este de 8 ore
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Aveam in plan sa incep fertilizare cu JBL, sa anulez?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Scade perioada de iluminare la 6 ore pe zi pe toata perioada ciclarii. Peste o saptamina incepi fertilizarea, cu 1/2 din doza, apoi o cresti la doza recomandata dupa alte doua saptamini. Dupa 4 saptamini poti sa cresti iluminarea la 8 ore, eventual cu o pauza de 2-3 ore, adica 3 + 2 +5. In tot acest timp, CO2 undeva la 120-150 b/minut. Daca nitritii scad sub 0.1, poti introduce creveti si melci (de ex. Amano si Spiral Horn, cam 5-6 din fiecare). Apoi pesti mincatori de alge, cum ar fi Otocinclus (5-6 si din acestia). Teoretic, dupa aceste masuri, algele vor fi sub control. Intre timp poate sa iti apara alge maro, prafoase; este normal, dispar mai tirziu sau le maninca animalutele. Peste citeva zile vor apare si niste flocoane albicioase pe substrat si decoruri sau plante; pe acestea le lasi in pace, sa nu cumva sa le aspiri. Sunt bacterii benefice care se vor fixa in mediile filtrante si apoi vor echilibra chimic apa.

This message was edited 3 times. Last update was at 04/02/2018 20:31:39


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu as mai adaiga niste pietre sau/si radacini, pe ici pe colo; aranjamentul e cam simetric. Eventual poti grupa Anubias pe o latura si planta din mijloc (probabil Echinodorus) pe o alta latura, impreuna cu o piatra inchisa la culoare.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/02/2018 20:35:18


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

multumesc. Asa am sa le grupez. Incerc sa nu ocup mult spatiu, locatarii o sa fie carasi

This message was edited 1 time. Last update was at 04/02/2018 20:43:05

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ok, atunci cel mai bine este sa grupezi plantele in jumatatea din spate si sa le rezervi partea din fata ca spatiu de inot.
Va fi si mai usor sa faci curatenie dupa ei. Avind carasi, nu stiu daca merg crevetii ...

This message was edited 1 time. Last update was at 04/02/2018 21:27:01


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

unul din colegi... are dar.. nu inteleg cum merge treaba... Carasii sunt pasnici dar totusi e diferenta de temperatura..nu spun ca nu ar rezista la 26"C,dar totusi ,,,ei se simt bine la remperaturi mai mici... 18-22-24"C...Dar crevetii.. le trebuie apa calda si au si cerinte la pH... Daca ar avea numai carasi,nu ar fi o problema cu apa de schimb... dar cu crevetii eu zic ca e obligat sa incalzeasca apa pentru schimb ca sa nu provoace socuri termice la creveti
Eu unul nu as pune creveti cu carasi

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Problema nu e temperatura, crevetii sunt OK la temperaturi mai reduse. Problema e compatibilitatea.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Ok, atunci cel mai bine este sa grupezi plantele in jumatatea din spate si sa le rezervi partea din fata ca spatiu de inot.
Va fi si mai usor sa faci curatenie dupa ei. Avind carasi, nu stiu daca merg crevetii ...

Nu a spus ca vrea sa puna creveti!
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Crevetii sunt buni, o sa existe in mod sigur. Astazi comand melcii si ceva plante cu o crestere mai rapida. Carasii indrosi sunt micuti, o perioada nu o sa existe probleme, asa cred.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

in general sunt pasnici carasii
... eu am avut gippy...era saracutul... asa mic pe linga ei ca il inghitea din prima dar.. nu au avut probleme sa se dea la el..
eu zic ca nu tii mananca.. numai sa rezista... cu haplea astia.. astea mananca mult si fac multa mizerie..trebuie sa aspiri...si sa nu aspiri si ceva creveti..... si fi atent la plante.. carasii le cam mananca...la mine nu a rezistat decat anubias... suntcolegi care au spus ca nu au avut treaba

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Buna ziua

mi au aparut in bazin niste alge destul de lungi. Ma puteti ajuta sa le identific si sa aplic un tratament?
Maine primesc 6 melci Spiral horn, este suficient? inca nu am terminat ciclarea acvariului si nu pot adauga pesti care sa ma ajute
[Thumb - paroase1.jpg]

[Thumb - paroase.jpg]

mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

o veste...nu tocmai buna, melcii nu sunt momentan in stocul magazinului. Mai cineva un magazin online de unde pot achizitiona melci Spiral Horn?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com