[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Deciclare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am tratat o infectie in acvariu cu Baktopur Direct si am deciclat acvariu.Cum sa fac schimburi de apa ca sa pot cicla acvariul cu pesti in el ?Nu mi-am dat seama ca acvariul s-a deciclat,decit atunci cind pestii erau ametiti si afectati.Am facut schimb apa de 50%.Cum sa procedez in continuare?Multumesc!
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Daca s-a intimplat sa-l deciclezi eu recomand sa schimbi zilele urmatoare cite 25% din apa zilnic timp de o saptamina apoi reduci la schimburi de dpua ori pe saptamina .
Obligatoriu aditii de bacterii . Te vor ajuta foarte tare la ciclarea filtrului .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi C wrote:Daca s-a intimplat sa-l deciclezi eu recomand sa schimbi zilele urmatoare cite 25% din apa zilnic timp de o saptamina apoi reduci la schimburi de dpua ori pe saptamina .
Obligatoriu aditii de bacterii . Te vor ajuta foarte tare la ciclarea filtrului .


+1

Bine ar fi sa iei niste teste pentru NO2. Cind coboara sub 0,5, raresti schimburile cum zice Gabi.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com