[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Capacitate filtru !  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

capacitate efectiv? butelie filtru - 7,29 litri.

propozitia asta se refera ca pot pune material filtrant ,gen piatra lava ,inele ceramice...etc in cantitate de 7 litri ?? in afara de buretii de la intrare iesire ??ca nu stiu cat material filtrant sa cumpar ,am 3 canistre pt medii filtrare
Va multumesc !
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu te inteleg : ai un singur filtru cu capacitatea utila de 7 litri sau trei canistre care au impreuna 7 litri?
Oricum ar fi, eu as folosi 1/3 Siporax, 1/3 Matrix si 1/3 Eheim Substrat Pro.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

un filtru la care scrie capacitate butelie filtru totala 7 litri ,si sunt 3 canistre separate in filtru
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, scuze, eu sunt obisnuit cu notiunea de cosuri; termenul de canistra se aplica la corpul filtrului. Asadar, cum am spus : unul cu Siporax, unul cu matrix si unul cu Eheim Pro.
Asa am eu intr-un Eheim de 12 litri util si merge perfect.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2018 22:17:27


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

filtru e de 1200 litri pe ora pt acvariu meu de 63 de litri fara decoruri e f mare ,deci nu cred ca o sa am probleme cu filtrarea ,ca face fata evo intern din dotare care l-am primit cu acvariu ,doar ca vreau pe viitor un acvariu mai mare de aceea am comandat filtru asta ,dar vreau si sa fie apa limpede fara sa utilizez carbon ca dau fertilizanti la plante
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mai poti reduce din debit ,cu robinetul de AUT,cel de la furtunul care duce la spray-bar si vezi daca ai si reglaj pentru debit la pompa filtrului.. dac il bagi pe asta asa cum baga el la 63 litri....o sa ai pestii beti tot timpul
Sa NU REDUCI din IN...rbinetul care e la furtunul de la sorb..

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2018 17:33:34


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

da stiu am citit despre asta,oricum imi va explica cineva cum sa il pun in functiune ,ca l-am comandat printr-un prieten care se pricepe
mersi,o sa scriu daca o sa am probleme
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cand iti vine posteaza cu niste fotografii,capacul,sertare,medii care vin cu filtru ,furtune,spreybar si toate acareturile cu care vine filtrul

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

ok pai pe sambata il iau
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cipy135 wrote:filtru e de 1200 litri pe ora pt acvariu meu de 63 de litri fara decoruri e f mare ,deci nu cred ca o sa am probleme cu filtrarea ,ca face fata evo intern din dotare care l-am primit cu acvariu ,doar ca vreau pe viitor un acvariu mai mare de aceea am comandat filtru asta ,dar vreau si sa fie apa limpede fara sa utilizez carbon ca dau fertilizanti la plante


Apa limpede este asigurata de prefiltrare sau de filtrarea mecanica. Apa curata este asigurata de filtrarea biologica. Limpezimea/claritatea apei nu are a face cu fertilizantii ci cu filtrarea, respectiv prefiltrarea. Un debit prea mare al apei nu te ajuta mult in absenta treptelor de prefiltrare. Este preferabil un debit mai redus insa o suprafata mai mare de contact cu materialele prefiltrante dar mai cu seama cu materialele filtrante pentru filtrare biologica.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

are reglaj l-am reglat sa nu bage prea tare ,face umpic valuri la suprafata ,asa am reglat spraybarul ,poze am uitat sa fac ,o sa fac cand il curat odata pe luna,am pus ceramica cu care a venit filtru,buretele din filtru vechi si lava care era in filtru vechi sa nu deciclez acvariu si bureti si pasla in ultima casoleta ca nu am nimic momentan ,si carbune nu l-am pus ca dau fertilizanti
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com