[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salut!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
ho29702
Junior member

Joined: 29/01/2018 11:34:57
Messages: 13
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut,

Numele meu este Vali, sunt din Cluj, incepator in acvaristica, dar dornic sa invete.

Totul a inceput acum vreo 2 luni, cand m-am decis ca mi-ar place sa vad un colt de natura cu pestistori autohtoni si la mine acasa.
Asa ca am luat un acvariu de 54l, 60x30x30, in care am bagat pietris de rau, ceva craci de acvariu si ceva plante de acvariu.
Apoi au urmat 3 bibani autohtoni (Perca fluviatilis).
Acvariul a venit cu un capac cu neon de 15W, si un filtru Eheim Intern Pickup, dar nu stiu exact modelul. (incalzitor este, dar nu l-am folosit)

Problema a fost ca bibanii sunt mult prea "salbatici si timizi", si acvariul parea "mort".
Am mai adaugat 4 carasei autohtoni, ca sa dea culoare, dar deja nu mai imi placea directia in care mergeam (parca ii pacat sa ai un acvariu frumos, cu carasul comun)

Zilele trecute, am eliberat in raul mama, tot ce am avut peste in acvariu.
Am scos majoritatea pietrisului din acvariu, si l-am inlocuit cu pietris cuartos de 2-4mm, am re-plantat ce aveam ca plante originale (stiu doar moss ca specie) si am mai adaugat ceva plante cumparate ulterior (anubias nana, si inca vreo 2-3 sortimente).
Incalzitorul care nu l-am folosit (la bibani nu ii nevoie de 25grade apa), l-am bagat in functiune, si pentru o sapt (cel putin) ciclez acvariul.
Apa o schimbam saptamanal (max 40-50%), si findca am pastrat o mare parte a "vechii apa" (cu bacterii, microorganisme), cred ca o sapt este decent pentru ciclare.

Ca sa ajut putin plantele cu dezvoltarea, am adaugat si easy-life profito. (cantitate recondata de producator)

Acum ca sa ajung la concluzie.. as vrea un acvariu cu ramirezii, scalari (poate neoni) si un sanitar cu costuri cat mai decente.
Stiu ca acvaristica este un hobby scump, am vazut modele de acvarii impresionante, dar pana prind gustul as vrea investii cat mai mici.

Probabil in topicul corespunzator voi reveni cu imagini, evolutie si cerut ajutor pentru acvariu curent.



Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Salut,
Bine ai venit.

Faptul ca ai pastrat apa din vechiul acvariu nu prea te ajuta la ciclare.
Bacteriile benefice stau cea mai mare parte in filtru. Daca au mers in continuu filtrele, si nu le-ai oprit, le muti in noul acvariu si ciclarea se va face foarte repede.
In legatura cu pestii pe care ii vrei:
- nu recomand ramirezii pentru ca sunt pesti sensibili;
- pentru scalari ai nevoie de acvariu mai mare;
- neonii sunt ok.
Ti-as recomanda si un filtru extern. Sunt ceva mai scumpe, dar sunt mult mai eficiente decat cele interne (au volum mai mare pe care-l poti umple cu material filtrant biologic) si in plus nu ocupa spatiu din volumul acvariului.
Spor.

[Nano cu albinute] [Old tree]
ho29702
Junior member

Joined: 29/01/2018 11:34:57
Messages: 13
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumesc pentru primirea calduroasa.

In zapaceala mea, am uitat sa precizez ca am pastrat si "sfantul gral" al bacteriilor...adica filtrul.
Doar l-am curatat putin intr-o galetuta cu apa de acvariu, si l-am pus in functiune in noua apa. Deci sper ca o saptamana sa fie suficient pentru ciclare, avand in vedere ca am filtrul care a functionat in ultimele 2 luni + o parte din apa.
Legat de pestisori...stiu ca ramirezi sunt pentru intermediari, dar imi plac foarte mult. Aici orice sfat legat de elementele la care ar trebui sa fiu atent este binevenit.
Legat de acvariu, ca incepator...am luat de pe un site la care nu dam nume, toate produsele "second" la pachet, deci asa m-am ales cu filtru intern. Intradevar este inestetic si papa din spatiul acvariului. O sa citesc putin legat de filtrele externe.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com