[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
upgrade 350-720l  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Salut
Am cumparat un acvariu nou de 720 litri. Sunt inca in lucru cu stativul si instalatia de iluminat pe care vreau sa o schimb cu led. In jur de o saptamana sper sa fiu gata si sa l umplu cu apa. In acvariul vechi calitatea apei este foarte buna, nu am nici un fel de probleme. Filtrez cu un Eheim 2080 si un JBL 1902 ambele full cu Seachem Matrix, Eheim Pro, Biomec.
Daca mut unul din filtre pt cateva zile pana se aseaza apa si apoi al doilea in ziua in care transfer pestii e ok sau trebuie ciclat acvariul??
Care e cea mai sress less varianta de transfer a pestilor
In acvariu nu am exemplare mature, juniori de sub un an
Multumesc
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Eu zic ca acvariu nu trebuie ciclat daca ai filtre ciclate. Poate nu ar fi rau sa pui si un procent din apa veche in noul acvariu. Ca sa nu fie socul chimic prea mare pentru pesti.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu as muta filtrele si pestii deodata.
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

salut, si pentru mine e mai usor sa mut pestii si filtrele in acelasi timp daca vi se pare ok. pe de alta parte un filtru poate face fata lejer cateva zile singur dupa schimbul de apa.
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Eu am facut asa ...

Am mutat un filtru in acvariu mare cu 50% apa din acvariul vechi. Dupa care le-am umplut pe ambele cu apa proaspata.

Timp de 4-5 zile mutam in fiecare zi cate 25% din apa veche in acvariul cel nou (golind un pic din cel nou) si completand cu apa proaspata in cel vechi.

Dupa o saptamana poti muta pestii cu cel de-al doilea filtru. Oricum o sa se decicleze um pic dar compensezi cu bacterii gen Filterstart. (la mine a fost trecerea de la 240 la 800 de litri) Dupa inca 2 saptamani o sa fie OK.

Spor !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

am mutat pestii cu bine.. am adaugat apa treptat si am umplut acvariul in cateva zile. am on auloncara ob bolnav mutat din cvariul vechi.
vezi sectiunea boli pt ajutor
multumesc
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

cam asta e rezultatul...stiu ca am sa fiu certat pt fundalul de sud america forest dar momentan imi place....pe viitor am sa l schimb
[Thumb - IMG_2066.jpg]

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ca sa nu trebuiasca sa-l schimbi(fundalul) pune cichlide americane
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com