[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
problema zoa/polyps  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Am o piatra "invadata" de zoa/polyps comuni, din cei maro. Nu am cum sa scot piatra afara din acvariu. https://img.plici.ro/image/trI in stanga

Vreau sa fac ceva loc pe acolo ca sa pun altii mai cu pedigrii care si-au terminat teritoriul de pe pietrele pe care au venit.

Cum scap de astia "boschetari" ? A incercat cineva cu hidroxid de calciu (kalkwasser) cum se recomanda pe dincolo ? Se gaseste si pe la farmacie (am vazut ca e folosit si la dentisti), ca nu vreau sa iau cateva kile de la brico de var stins. Totusi, nu as vrea chiar sa ii omor.

Metoda 2 gasita ar fi taiarea de pe piatra cu o lama si donatie. Nu stiu daca am pe cineva prin bv care sa vrea polipi din astia, dar daca vrea cineva :

Problema 1, parca am citit ca unii sunt otravitori, la taiere nu fac urat ?
Problema 2, daca le ramane baza pe piatra, nu cresc din nou ?

Altei idei ? aitpasia-x merge si la ei ?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2018 15:05:41

gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Ai grija mare cu zoa......nu am experienta, dar din "perindarile" mele pe net am gasit cateva posturi despre palitoxina:
Aici unul din multe alte posturi http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1858696
...si inca unul http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=158730

This message was edited 2 times. Last update was at 25/01/2018 15:27:19

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

manusi chirurgicale, ochelari de protectie, un cutter si poate poti sa-i desprinzi cate unul fara sa-i ranesti prea tare ca sa nu faca urat.
probabil cei mai multi zoasi nu sunt otravitori, dar chestia e ca nu poti risca, mai ales ca nici macar nu e clar care-s zoasi si care palythoa etc



Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Eu as zice sa nu risti nimic,protectie cat se poate. Daca intri in contact cu palitoxina,astia de la noi de prin spitale nu au habar ce e si ce trebuie sa faca.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

mda, am ramas la tratarea cu var stins. o sa incerc aitpasia x prima data. Stiam de omul care i-a fiert si aproape a murit, nu si de cel cu ochii.

sau varianta si mai safe ii acopar 1-2 luni cu ceva.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2018 21:04:48

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Ia uite cati aveam si eu acu 1 an - in stanga imaginii. Si cresteau in continuu
image

Pana asta vara cand au coincis 2 schimbari: temperatura de 28+ si un tomentosus. Nu stiu care a dat lovitura de gratie, da tomentosus muncea de zor pe piatra aia. De 6 luni nici urma de palythoa.

Da, atentie la palytoxina. Google: Julian Sprung and the power of palythoa
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu am intors o piatra cu ei in jos in nisip si s-au calcifiat, daca acoperi piatra cu alta bucata e o varianta si asta cu toate ca unii vor supravetui.
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com