[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inlocuire ax pompa Juwel 1000  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!
Am o pompa mai veche Juwel 1000 caruia i-a cam ruginit axul metalic. Stiti cumva daca acesta poate fi schimbat? Nu as vrea sa il trag fortat si sa risc sa o stric de tot.
Multumesc anticipat!
[MSN]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daca e blocat si s-a lipit sau e greu de scos,tine pompa in apa vreo 2 zile si incearca sa misti axul..sa il rotesti dupa care sa il scoti... nu forta prea tare,in cazul in care rugina a patruns bine sa nu se rupa...cu toate ca in acest caz(in care a patruns rugina bine in el)nu prea ai de ales...
Daca e numai un strat de rugine trebuie sa il poti roti.. apoi curata bine rugina.....
bu stiu sigur daca deruginolul afecteaza plasticul dar in gebneral apa curata bine.. si cureti axul cu o perie de sirma sau plastic..
nu conteaza daca raman pete,acelea se curata in timpul functionarii
un patent care a prins rugina si nu il mai poti deschide sau se manevreaza greu ,daca il ti in apa isi da drumul..
pe baza asta spun .. baga pompa in apa si cred ca poti scoate axul

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adrian09 wrote:daca e blocat si s-a lipit sau e greu de scos,tine pompa in apa vreo 2 zile si incearca sa misti axul..sa il rotesti dupa care sa il scoti... nu forta prea tare,in cazul in care rugina a patruns bine sa nu se rupa...cu toate ca in acest caz(in care a patruns rugina bine in el)nu prea ai de ales...
Daca e numai un strat de rugine trebuie sa il poti roti.. apoi curata bine rugina.....
bu stiu sigur daca deruginolul afecteaza plasticul dar in gebneral apa curata bine.. si cureti axul cu o perie de sirma sau plastic..
nu conteaza daca raman pete,acelea se curata in timpul functionarii
un patent care a prins rugina si nu il mai poti deschide sau se manevreaza greu ,daca il ti in apa isi da drumul..
pe baza asta spun .. baga pompa in apa si cred ca poti scoate axul

Salut Adrian!
Am incercat varianta sugerata de tine dar din pacate nu am reusit. Tinusem pompa in otet cel putin 24 de ore pentru dizolvarea unor depuneri de la marin asa ca am incercat aseara. Nu am reusit nici macar sa o rasucesc deloc. Am tras, am rasucit, ba chiar am incercat sa o imping dar degeaba...axul pare turnat acolo. Axul nu este ruginit in partea de jos (care intra in plastic) ci doar pe la mijloc asa ca nu se pune problema sa fie intepenit din cauza ruginei. Pun doua poze pentru a se vedea mai bine despre ce anume vorbesc.
[Thumb - 20180125_215104.jpg]

[Thumb - 20180125_215019.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2018 09:07:44

[MSN]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu cred ca ai sa poti sa il scoti... dar care e treaba cu pompa... nu merger?
Daca nu merge nu e problema acestui ax.Daca te uiti,paletele pompelor sunt prinse pe un ax mai gros care ,din cate mi-am dat seama,este rotorul motorului propriuzis
eu cred ca trebuie curatat bine in locasul axului si daca nu merge,schimbi acel ax cu paletele Axul asta,din cate imi dau seama,e pentru fuxarea rotorului cu palete si cred ca si capacul.... se pare ca e turnat in carcasa
asra nu inseamna ca trebuie sa mearga...nu merge daca are statorul ars sau ...contacte intrerupte...

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2018 09:49:45


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com