[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
BB's Reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare ,

Am "inceput" un nou proiect sarat intitulat BB's Reef , care sper sa ma tina mai mult decat primul.

Acvariu: 60Lx40lx40H, 96 litri brut ( sticla ultraclara)

Filtrare: Oase BioMaster Thermo 350 (plin cu Seachem Matrix , 5 litri) , provizoriu functioneaza in paralel si filtru Dennerle Scapers Flow pana se va cicla putin materialul filtrant din filtrul Oase.

Lampa : AI Prime HD ( trebuie sa ajunga saptamana viitoare) , provizoriu folosesc lampa Dennerle Reef Light

Pompa de valuri : Jebao SW-4

Hardscape : Piatra vie peste 11 KG si mai urmeaza sa mai adaug vreo 4-5 kg in partea stanga sa completez hardscape-ul

Corali : Fuzzy mushroom, Gorgonian, Pocillopora, Candy Cane Green, Euphyllia Cristata, Euphyllia Glabrescens, Euphyllia paradivisa, Zoanthus, Palythoa, GSP, Blue Mushrooms, Red Mushrooms, Pulsing Xenia, vor mai urma si altii...

Pesti si alte vietuitoare: 2 X Ocellaris clownfish, 1 Trochus sp. snail, cativa Turbo Snail , vor mai urma si altii...

Practic Duminica (14.01.2048) seara am mutat tot (nisip , piatra , corali , pesti, melci) din acvariul Dennerle Marinus in acvariul mai mare.Totul a decurs foarte bine si nimeni nu a avut de suferit.
Timp de 7 zile o sa dozez zilnic Seachem Stability sa mai echilibrez deranjul.

Nici pentru acest proiect nu o sa folosesc un sump si nici skimmer. Consider ca e categoria nano si pot sa-l mentin din schimburile de apa saptamanale.
La un proiect viitor mai mare am sa ma gandesc mai serios la sump si toate nebuniile complicate.

image
Scuze, poza facuta la repezeala cu telefonul.

Urmeaza sa mai completez cu piatra vie in partea stanga cum am specificat mai sus si cu spartura de coral.

Intrebare, saptamna viitoare cand probabil ajunge lampa sa o programez sa mearga pe aclimatizare sau pot sa ma duc direct cu programul normal de 8 ore la intensitatea dorita (rasarit 1 ora - 6 ore maxim - 1 ora apus) ?! Mie mi-ar place a doua varianta, dar experienta de pana acum in acvaristica imi recomanda sa o iau treptat. Voi ce parere aveti ?
Multumesc anticipat.

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Inca o intrebare , ce parere aveti despre Polyp Lab - Reef Roids ? ...pe net am vazut ca cei din afara sunt tare "excitati" cand vine vorba de acest produs, ce bine le merge coralilor de cand folosesc acest produs ca hrana.
Merita sa-l incerc ?
Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2018 22:31:06


Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Spor cu noul proiect !
Tare fain arata . Mai multe nu zic ca nu ma stiu la sarate.
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

BBogdan wrote:Inca o intrebare , ce parere aveti despre Polyp Lab - Reef Roids ? ...pe net am vazut ca cei din afara sunt tare "excitati" cand vine vorba de acest produs, ce bine le merge coralilor de cand folosesc acest produs ca hrana.
Merita sa-l incerc ?
Multumesc.


Da merita. Si eu il folosesc de ceva timp. Trebuie doar sa ai grija sa nu supradozezi. "Murdareste" un pic apa.
[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Foarte frumos. Bafta in continuare.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

imi place scape ul ...

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Gabi C wrote:Spor cu noul proiect !
Tare fain arata . Mai multe nu zic ca nu ma stiu la sarate.


Multumesc Gabi!
Eu zic ca o sa arate din ce in ce mai bine.

CatalinBarbu wrote:
BBogdan wrote:Inca o intrebare , ce parere aveti despre Polyp Lab - Reef Roids ? ...pe net am vazut ca cei din afara sunt tare "excitati" cand vine vorba de acest produs, ce bine le merge coralilor de cand folosesc acest produs ca hrana.
Merita sa-l incerc ?
Multumesc.


Da merita. Si eu il folosesc de ceva timp. Trebuie doar sa ai grija sa nu supradozezi. "Murdareste" un pic apa.


Multumesc Calin pentru feedback.

gsv wrote:Foarte frumos. Bafta in continuare.


Multumesc!

elven wrote:imi place scape ul ...


Ma bucur !

Utopia Reef 400
My Aquariums
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte fain...bravo!

Astept proiectul cu sump
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si mie imi place mult cum arata, mai... imi place mult lumina asta, poate ca nu e ce trebuie dar se vede fain de tot, e parca o lumina mai calda cumva (chiar daca e tot albastra) fata de restul marinelor

The Lost World - 2017
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Asta mi place si mie Artur cel mai mult. Clar e un bazin reusit dar lumina asta il pune maxim in valoare.
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

adivb wrote:Foarte fain...bravo!

Astept proiectul cu sump


Multumesc ! , o sa ai ce astepta pana o sa fac un proiect cu sump.

Artur wrote:Si mie imi place mult cum arata, mai... imi place mult lumina asta, poate ca nu e ce trebuie dar se vede fain de tot, e parca o lumina mai calda cumva (chiar daca e tot albastra) fata de restul marinelor


Ma bucur ca iti place !
Da, si mie imi place lumina iar in realitate se vede si mai frumos. E ce trebuie doar ca nu e suficienta.

Gabi C wrote:Asta mi place si mie Artur cel mai mult. Clar e un bazin reusit dar lumina asta il pune maxim in valoare.


Multumesc Gabi, mereu ai avut un cuvant bun de spus despre proiectele mele!
Majoritatea am vazut ca au tendinta sa folosesca un spectru cu mai mult violet si albastru cand vine vorba de iluminatul acvariilor marine.
Eu mai am o chestie care ajuta, pe sticla din spate am pus o folie semi transparenta si atunci pare mult mai luminos fata de un background negru sau albastru mat.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2018 19:29:19


Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

BBogdan wrote:[
Multumesc Gabi, mereu ai avut un cuvant bun de spus despre proiectele mele!
Majoritatea am vazut ca au tendinta sa folosesca un spectru cu mai mult violet si albastru cand vine vorba de iluminatul acvariilor marine.
Eu mai am o chestie care ajuta, pe sticla din spate am pus o folie semi transparenta si atunci pare mult mai luminos fata de un background negru sau albastru mat.


Pai na tot ce ai facut pina acum a iesit frumos. Ma gindeam cum ar arata bazinul de la nevertebrate daca l-ai transforma intr-un marin .
Legat de lumina nu sint priceput la necesitatile de lumina ale marinelor si spectrele cerute acolo . " Ochiometric " vorbind mi se pare ca arata bestial cu tenta asta de albastru .

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2018 20:35:41

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Gabi C wrote:Pai na tot ce ai facut pina acum a iesit frumos. Ma gindeam cum ar arata bazinul de la nevertebrate daca l-ai transforma intr-un marin .
Legat de lumina nu sint priceput la necesitatile de lumina ale marinelor si spectrele cerute acolo . " Ochiometric " vorbind mi se pare ca arata bestial cu tenta asta de albastru .


eu as vrea sa-l transform intr-un setup marin dar cu siguranta nici nu se pune problema, a fost achizitionat pentru cu totul alt scop.

Utopia Reef 400
My Aquariums
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mah Bogdan...vezi daca nu ai fost atent? Hai sa iti dau niste reefroids si il incerci pe pielea ta, apoi ne spui tu noua daca mere

Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Maryo wrote:Mah Bogdan...vezi daca nu ai fost atent? Hai sa iti dau niste reefroids si il incerci pe pielea ta, apoi ne spui tu noua daca mere


Deja am facut comanda la Peti , banuiesc ca luni vine si incerc minunatia .
La tine vin dupa piatra vie si corali .

This message was edited 2 times. Last update was at 19/01/2018 22:48:30


Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare , mi-a ajuns lampa AI Prime HD.
Oare imi puteti recomanda un spectru pentru un mix reef ?

Am urmarit clipul celor de la BRS TV care recomanda :

UV : 119%
Violet : 116%
Royal Blue : 79%
Blue : 80%
Green: 4%
Deep Red : 4%
Cool White: 19%

Dar mie mi se pare oribil cum se vede, adica ok ca si program de seara inainte cu o ora de stingere e ok dar pe timp de zii mi se pare foarte urata lumina.
So HELP !

This message was edited 2 times. Last update was at 26/01/2018 20:24:29


Utopia Reef 400
My Aquariums
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

eu am salvat linkul asta : http://www.ultimatereef.net/threads/hydra-hd-presets-share-share-share.796834/ in caz ca o sa iau vreodata vreo hydra.

probabil ca mai sunt.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

da-mi o adresa de mail sa-ti trimit vechiul meu config - preluat de la Sebastian Costin.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

salut
uite..pun arhiva cu cateva preseturi ce le-am adunat eu .

eu momentan folosesc setarile AI Setting-9.aip si sunt multumit.

pun o arhiva cu imi place mie..eu le folosesc la prime simplu.
 Filename ai prime settings.rar [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 22 Kbytes
 Downloaded:  42 time(s)

[Thumb - prime screen.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2018 22:56:53

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru ajutor!

Am reusit sa sa descopar pana la urma cum se incarca preset-urile si cum se le rulez. Am optat pentru preset-ul lui David saxby ( multumesc zamolxes pentru link ).
Am setat lampa de asemenea pe aclimatizare, pleaca de la 50% si ajunge la 100% in 16.02.2018.

Traim, vedem!

Utopia Reef 400
My Aquariums
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com