[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sump cu/fara skimmer  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
szilardvarga
Unripe member
[Avatar]

Joined: 18/01/2018 16:57:03
Messages: 3
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut,

Intro
Am decis sa incep si eu cu acvaristica, si am sarit direct la cea marina (nu am deloc experienta, dar sperante mari).
Am dat comanda la acvariu si sump. (Acvariul va avea 288l brut, si 2 acvarii sump (de dimendiunile 50x40x45 si 25x40x45). Dimensiunile sump-ului si faptul ca is 2 separate sunt date de configuratia mobilei.
Acvariile le-am facut la comanda - sunt in curs de executie, deci inca nu le am.

Am o nelamurire legata de sump si skimmer.
Unde imi fac acvariile, mi-au spus ca nu e necesar skimmer, si ca cele 4 compartimente cum impartim sump-ul ar trebui sa faca fata cu brio astfel:

cele 2 acvarii pe post de sump sunt impartite astfel:
Sump1:
compartimentul 1 - filtrare mecanica butere / sticla
compartimentul 2 si 3 - material filtru biologic - nu am idee ce, nici domnul nu stia exact ce sa pun aici (intre timp am aflat ca ar merge seachem-matrix)

furtun de scurgere din sump1 in sump2 - natural, fara pompa

Sump2:
compartimentul 1 - UV
compartimentul 2 - pompa

Nu mie clar daca sfatul celui care face acvarii e ok sau nu (adica ce am eu mai sus, fara skimmer e suficient)?
Pt dimensiunile data, ce m-ati sfatui sa fac? sa schimb configurarea sumpurilor? sa pun un skimmer undeva?

Si ce materiale filtrante recomandati in sump (mai exact ce tre sa pun eu un sump )

ps. Am tot citit, si toate topicurile de aici mentiuneaza skimmer...

Mersi mult,
varga.szilard@yahoo.com
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com