[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare Skimmer?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Uremeaza sa imi fac si eu debutul in apa sarata si am o intrebare mai ciudata, caut un skimmer care sa duca un volum >300 litri si sa aiba amprenta mica (nu voi avea sump din foarte multe motive personale) si sa aiba pretul decent, m-am uitat pe diferite siterui la skimmere si tot ce trece de 200 litri sunt mari ca amprenta, vreau sa imi fac acvariu (aproximativ 300l) dar trebuie sa am skimmerul luat din timp ca sa stiu ca intra perfect.

Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acu ceva vreme am cautat si eu cu amprenta cat de mica, pret decent si marime cupa colectare suficienta incat sa nu ajung la 2-3 zile sa-l golesc.
Am ajuns la BM Curve varianta A5 nu cea standard 5. Amprenta 185*180mm. Dar asta e mai potrivit pt un sump
https://www.shop-meeresaquaristik.de/Protein-skimmer/Bubble-Magus/Bubble-Magus-Curve/Bubble-Magus-protein-skimmer-Typ-Curve-A5::19854.html?XTCsid=16vqbu22orv3pkkts6s2erj2k3

Pt ce vrei tu, cred ca de la Tunze ar fi mai potrivit, cel 9012. L 140mm x W 110mm
Si are skimmare de la suprafata, ce e potrivit pt un AIO.

This message was edited 2 times. Last update was at 18/01/2018 15:39:50

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

adivb wrote: Dar asta e mai potrivit pt un sump
https://www.shop-meeresaquaristik.de/Protein-skimmer/Bubble-Magus/Bubble-Magus-Curve/Bubble-Magus-protein-skimmer-Typ-Curve-A5::19854.html?XTCsid=16vqbu22orv3pkkts6s2erj2k3

Pt ce vrei tu, cred ca de la Tunze ar fi mai potrivit, cel 9012. L 140mm x W 110mm
Si are skimmare de la suprafata, ce e potrivit pt un AIO.


la pret ma gandeam undeva la 500 lei, m-am speriat cand am calculat pretu, acu e cu TVA? si, are ceva daca nivelul apei e mai inalt?

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ala e doar exemplu de model... La noi le gasesti pe la alte preturi.
La 500ron poate e doar un tunze 9004 dar nu iti e de ajuns la 300litri.
Alta varianta, urmaresti second hand si speri sa ai noroc cu el.
Nivelul apei trebuie sa aiba un minim pt skimmer.. Scrie pe el. Maximul nu te intereseaza pt ca ridici skimmerul pana la nivelul indicat. La cele tunze e avantajul ca trag apa pe unde e grilajul acela de la baza cupei... Si practic nu ies prea mult din apa, versus un BM.
Eu daca as face un AIO, peretele despartitor l-as face mai inalt, incat sa acopere toate acareturile si skimmerul din spate, genul acvariilor aqua medic.. YASHA parca. Oricum la un AIO clar te intereseaza cat iese skimmerul din apa, sa nu se vada "fabricile si uzinele"... nu arata prea atragator o cupa cu toata "mierea" la vedere.

This message was edited 2 times. Last update was at 18/01/2018 20:41:32

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Bine sunt variante si variante, eu am dat un exeplu intre ce asteptari aveam si realitate, acum m-am mai uitat pe internet si am gasit https://roacvarii.com/alta-tehnica/skimmer-de-proteine/bubble-magus-c3-5-protein-skimmer-ro-ro.html e 100- 300 litri si https://roacvarii.com/alta-tehnica/skimmer-de-proteine/bubble-magus-curve-5-skimmer-de-proteine.html intre 300-500 litri diferenta de pret intre ele e de 90 lei amprenta vad ca e 180mm-180mm nu ar fi mare, sunt bune? tunze sunt cautate deci sigur sunt bune? al doilea daca il iau nu imi supraskimmeaza (nu stiu daca poate fi asa ceva) prea mult in caz ca acvariu va ajunge sa fie 250 de litri la final.
Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BM sunt bune si la preturi decente.

Pai cam 250 litri am si eu din care display 160-170, sump vreo 70 si am un tunze 9004. Dar..am si refugiu cu macroalge si miracle mud. Fara, refugiu (adica alta metoda de export nutrienti) cred ca alegeam skimmer mai mare BM C5, tunze 9006.

Mai intai vezi clar ce fel de filtrare vrei, cu sau fara refugiu de macroalge, vezi pro si contra si dupa stabileste capacitatea skimmer-ului.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Sa iau skimmerul si vad cum compartimentez mai departe, am sa dau drumu la acvariu undeva in septembrie, oricum voi pune corali usori nu ma bag la corali mai greu de intretinut inca.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2018 20:52:04


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com