[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum scap de Amphipods ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare ,

am observat zile trecute ca o partea a unui colonii de zoas are cativa polipi inchisi si unii chiar mancati.
M-am uitat azi noapte cu lanterna si am observat cum niste "creaturi" pe care am reusit sa le identific ca Amphipods erau calare pe acei polipi de zoas.

Oare cum as putea sa scpap de ei ? , cu penseta nu am nici o sansa.
Sau ce sa le fac sa nu se mai atinga de corali ?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2018 10:36:50


Utopia Reef 400
My Aquariums
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai e timpul sa-ti iei un mandarin



aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si eu am milioane in acvariu, insa din ce-am observat nu se ating decat de tesut cu probleme. Initial si eu am crezut ca mananca din corali, insa in cele din urma am vazut ca de polipii sanatosi nu se ating, numai de cei care au deja probleme. La fel am patit si cu asterinele.

Daca vrei totusi sa scapi de ei, ai 2 solutii foarte simple: 6 line wrasse sau mandarin fish. Ii mananca astia, ca pe seminte...

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2018 10:43:11

[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

din cate am vazut/ citit, exista multe feluri de amphipods si unii chiar mananca zoas (ma rog, de fapt mananca algele din zoas)



zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Eu as scapat cu yellow wrasse, la fel misunau peste polipi, ajunsesem sa suspend o piatra cu fire de naylon. Stiu ca se zice ca ii mananca pe aia afectati de boala, dar ala nu avea chiar nimic, si-a refacut muscaturile dupa un timp, polipii nu erau bolnavi sau mai stiu eu ce, daca erau, nu s-ar fi "reparat".

Din pacate yw-ul s-a sinucis si incepusera sa isi faca iar de cap, am luat un 6 line care ii rupe si el, desi cred ca e cam maricel pentru acvariul meu. macar nu are nici o intentie sa sara din acvariu..

This message was edited 4 times. Last update was at 18/01/2018 10:49:27

elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

sunt super benefici dar daca vrei neaparat baga orice fel de WRASSE

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri. M-ar tenta un mandarin ca-s tare frumusei.Doar ca am inteles ca sunt destul de greu de tinut in viata, odata ce li se termina hrana vie. De asemenea am inteles ca inainte de a achizitiona unul trebuie sa ma asigur ca acesta mananca si hrana congelata sau chiar fulgi si granule. Zic bine ?
Legat de WRASSE, parca six line imi place dar am inteles ca poate sa fie destul de agresiv si are tendinta sa sara din acvariu.
Complicata treaba!

Pai eu cred ca sunt super benefici, dar daca imi mananca colonia de zoas ce sa fac ?
Adica colonia e deschisa cat e perioada de iluminare , inafara de vreo 4-5 polipi care sunt pe un colt si pe care se vede clar ca sunt atacati/mancati. Azi noapte cand am pus lanterna erau vreo 5 Amphipods gramada intre polipi si mi se parea ca se "infrupta" din ei. Cei drept par sa se atinga doar de coltul ala unde sunt polipii "bolnavi" , dar care nu ar fi fost bolnavi de la bun inceput daca ei isi vedeau de treaba, zic.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2018 13:46:13


Utopia Reef 400
My Aquariums
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

colonia de zoasi probabil are probleme si ei simt si mananca mortaciuni.....cum si unii acuza asterinele ca mananca zoasi dar de fapt ei oricum is pe duca si ele vin la curatat.

desi mandarinii sunt trecuti la expert only...eu in 7 ani de activitate am avut numai cazuri fericite si in opinia mea nu sunt greu deloc de tinut....iti recomand sa ti iei fara emotii

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc elven pentru lamurire.
Am sa mai urmaresc sa vad ce se intampla si probabil ca in viitorul apropiat imi comand si un mandarin sa-mi incerc norocul.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2018 14:17:19


Utopia Reef 400
My Aquariums
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

apropo de mandarini, din cate am citit aia mananca copepods si amfipozi foarte mici. nici o sansa sa inghita exemplarele mai mari, deci nu te baza prea mult pe ei.

fata de yellow wrasse, 6 line-ul nu a avut nici macar o incercare sa sara din acvariu, yw-ul incerca in fiecare seara. mai am 2 nemo si un ecsenius, nu are treaba cu ei.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2018 15:17:55

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com