[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pH scazut.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Constantin
Junior member

Joined: 17/04/2017 18:36:43
Messages: 16
Location: Floresti - Cluj
IP:
Offline

Salut baieti,
O intrebare scurta si va rog sa ma ajutati daca aveti bunavointa
Acvariu : 54l ciclat, 6neoni, un betta un pleco si un otto. Plantat mediu, co2 lichid jumatate de ml zilnic si fertilizanti saptamanal la schimbul de apa.
Intrebarea e ce pot face saprevin scaderea pH-ului? Ca solutie temporara adauc bicarbonat, dar as vrea sa previn caderile pentru ca nu le pot vedea mereu pentru ca lucrez.

Mersi.
floriancj
Junior member

Joined: 17/03/2014 12:33:19
Messages: 43
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Cum ai ajuns la concluzia ca iti scade PH-ul?
Ce si cat fertilizezi? Ce iluminare ai? Cata apa schimbi saptamanal?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2018 09:05:58

Constantin
Junior member

Joined: 17/04/2017 18:36:43
Messages: 16
Location: Floresti - Cluj
IP:
Offline

Testez cu teste de la jbl.
Fertilizant 5ml pe saptamana si schimbul de apa e 30% aproximativ o data la 6-7 zile depinde cum arata apa. Aspir substratul o data la 1-2zile. Filtrarea e externa cu un filtru de aproximativ 5-7l nu stiu exact, cu zeolit, lava sparta ,siporax si cilindri de ceramica.
Constantin
Junior member

Joined: 17/04/2017 18:36:43
Messages: 16
Location: Floresti - Cluj
IP:
Offline

Am verificat acum buletinul de calitate pentru apa de la robinet si are o duritate de 2,2 aproximativ o valoare mica, de aceea am caderile de pH, asta ar insemna ca ar trebui sa suplimetez apa cu solutii de ridicare a duritatii generale.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Dar ce valori ai la pH? Eventual masurat la intervale de timp (de ex, dimineata, la prinz si seara) si inine si dupa schimbul de apa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Constantin
Junior member

Joined: 17/04/2017 18:36:43
Messages: 16
Location: Floresti - Cluj
IP:
Offline

Zia in general, si dimineata. Valorile exacte nu le stiu dar sub 6 sigur, pentru ca pana acolo indica hartia. Apa nu este destul de dura si de aia am nevoie de ceva sbstante cred ca o sa iau coral sau cochilii sa pun in filtru sa cresc un pic puterea de tampon a apei :-?
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

in primul rand ai nevoie de un test de ph cu lichid sau un ph-metru digital

- poti sa pui bicarbonat de sodiu ca sa ridici ph-ul sau mai bine un buffer de ph (ca asta are instructiuni cat ai nevoie)

dar din nou - daca nu ai o solutie de masurat ph-ul tot degeaba

prima data verifica ph-ul si apoi baga soluti in acvariu

poate alti pot sa ajute mai mult - eu sunt incepator
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu la ce Ph vrei sa ajungi, dar daca adaugi in acvariu 1-2 pietre de calcar sigur va ridica PH-ul pe la 7.5-8.0/ sau adaugi din cand in cand putin praf de piatra DEL-CA-MAG. Acestrea sunt solutii naturale.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Marko wrote:Nu stiu la ce Ph vrei sa ajungi, dar daca adaugi in acvariu 1-2 pietre de calcar sigur va ridica PH-ul pe la 7.5-8.0/ sau adaugi din cand in cand putin praf de piatra DEL-CA-MAG. Acestrea sunt solutii naturale.


+1

Orice roca sau materie organica in care exista calciu in forma disponibila va reactiona prin eliberarea calciului in mediu usor acid.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Constantin
Junior member

Joined: 17/04/2017 18:36:43
Messages: 16
Location: Floresti - Cluj
IP:
Offline

Multumesc, caut zilele astea ceva calcaros sa pun si cumpar si phmutru digital ca trebuia de mult.ape limpezi.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com