[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor,cu lumina !!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

Salut,as dori sa stiu si eu cam ce lumina imi trebuie pt un acvariu de 60 de litri,cam 50 litri apa net ,ca sa pot sa cresc cu succes hemianthus cuba ??
Stiu ca e necesar cel putin 1w/litru ,dar nu gasesc lampi cu led sa aiba luminozitatea de 50 de watii cel putin ,daca stie cineva de unde as putea comanda asa ceva ,astept un link .
Mersi !!
As prefera lampa led !!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu am crescut HC cu 0,5 w/litru. Nu numai lumina conteaza. Primul, in ordine, ar fi CO2. Apoi lumina si in final fertilizarea (mai ales prin substrat).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

De co2 si substrat o sa ma interesez pe viitor ,pt ca acvariu momentan e functional dar vrea sa strang tot ce e necesar ,ca sa il fac cum doresc ,si abea cand am tot il modific si reciclez ,o sa tin pestii separat
E o investitie destul de mare ca sa cumpar tot odata,asa ca in fiecare luna adaug cate ceva ,vreau sa incep cu lumina ,co2 apoi si substrat si plante ,radacini de lemn ,ultimele
In principal lumina si co2 pot sa le folosesc pana adun restul componentelor
Deci poti sa ma ajuti cu un link de lampa led asa puternica ??
Sau trebuie sa folosesc neoane , t5 o sa folosesc daca nu gasesc lampa led
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com