[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Artur - The Lost World  XML
Forum Index » Crème de la Crème
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va prezentam acvariul colegului nostru Artur.
Pentru intrebari si comentarii, topicul original este aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39198.page
====================

- 31.03.2017 - ziua in care a intrat la apa,

- 21.04.2017 - ziua in care pestii "au intrat la apa", deci banuiesc ca asta ar fi data de start

- Dimensiuni acvariu: 150x60x50

- Volum brut: 450l

- Fauna: 4 Oscari (Astronotus ocellatus), 1 Red Tiger, 2 Red si unul jumate Red Tiger si jumate Gri si 5 Ancistrus

- Flora: Pistia, 2 Cryptocorine (ofilite saracele), o tufa de anubias cu ceva alge pe ea, si o tufa de Christmas moss, deasemenea cu ceva alge pe el

- Decor: 1 buc. radacina de mar (buturuga mare din stanga, 1 buc. radacina Red Moor si cateva roci din albia raului Suceava, ah si nisip pentru filtrare piscine, circa 60kg.

- Iluminare: nimic deosebit, o simpla lampa cu 2 x 36W (fiecare tub are 3250 lumeni, lumina alba (presupun 6500K)

- Filtrare: 1 buc. JBL E1501, 1 sertar cu bureti, 2 pline cu matrix si ultimul cu micromec`ul cu care a venit filtrul, la care se adauga un prefiltru Eheim cu bureti.

- Intretinere: saptamanal, aproximativ 2 ore, constand in aspirat substrat si schimbat circa 70-80% din apa. Sincer sa fiu nu e nimic dificil aici, dureaza mai mult pana scot si adaug apa.

- Despre bazin: Este un bazin pe care mi l-am dorit de mult timp, dar abia dupa ce am pierdut nopti la rand pe acest forum citind jurnale mi-am facut curajul sa ma apuc de el ... As putea spune ca practic acvaristica de multa vreme, dar adevarul e ca pana sa am acest bazin nu am respectat multe reguli de baza, cu alte cuvinte acest bazin a fost pentru mine "un nou inceput in acvaristica". Acvariu se vrea a fi unul simplu si "de efect", care sa aibe impact asupra oricarei persoane care intra in camera. Pestii imi sunt foarte dragi si au foarte multa personalitate, ceea ce m-a atras cel mai mult la ei. Pe langa asta imi place foarte mult si coloritul, dar si infatisarea lor, as putea spune chiar "preistorica".

In final as dori sa va multumesc voua, pentru sfaturi si idei, fara de care acest acvariu nu ar fi fost posibil!

image
image
image
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2018 20:16:43


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Crème de la Crème
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com