[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce stim despre tuburile cu led-uri?  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

e vorba despre acele tuburi cu led-uri care se monteaza in locul neoanelor T5 sau T8

exemplu:
http://www.euroquatics.com/e5-lamps/
http://www.arcadia-aquatic.com/product/led-t5-tubes/

etc
vad ca mai toti marii producatori au scos in ultima vreme ceva similar

ce ma intereseaza pe mine:

1. daca toate aceste tuburi functioneaza cu balasturile pe care le folosim la neoane sau unele doar se potrivesc in soclurile de la neoane insa au nevoie de alimentare proprie

2. cel mai important, daca exista acvaristi care sa le fi folosit si pot sa ne spuna ce parere au despre ele

asa pe hartie suna foarte bine: consum mai mic decat un neon, intensitate mai mare, durata de viata mult mai mare, pret doar de 2-3 ori mai mare decat al neoanelor (dedicate pt acvaristica, nu osram 865 ))

This message was edited 5 times. Last update was at 11/01/2018 13:53:05




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Din cate stiu eu, trebuie modificata instalatia. Adica se scoate balastul si tot ce tine de tuburile normale si se alimenteaza direct la 220v. Cel putin asa a fost la lampa mea din birou de la serviciu.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Da, trebuie scos balast/starter.
In josul paginii asteia e o schema: http://www.iluminat-ieftin.ro/LED/Tuburi-cu-LED

[Nano cu albinute] [Old tree]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

M-am uitat un pic pe net..

Tipuri de tub led:

Type A - LED tube has an Integrated Driver for use on Existing Fluorescent Ballast
Type B - LED tube has an Internal Driver and is Wired to Main Voltage
Type C - LED tube has Remote Driver to power LED
Type A -> B - Combo-Drive LED T8 Bulbs that work on ballast and line voltage


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ok, inseamna ca sunt mai multe feluri

aici zice ca T5-urile de la arcadia merg cu balast electronic
https://reefbuilders.com/2016/05/31/arcadia-led-t5-retrofit-lamps/

pe pagina lor, Arcadia spun despre T8-uri: "Use Magnetic Ballast with a starter. (Not for use with an Electronic Ballast)."


apropo, voiam sa zic ca am cumparat recent un tub din asta cu led (maidanez), de 8W si 60cm cu gandul sa-l folosesc ca lumina pentru standul de la acvariu
dar cat am tinut coralii in carantina, li l-am pus lor pe post de lampa.

e mult mai stralucitor decat ma asteptam iar xenia si zoas au crescut cu lumina asta luna cat au stat sub ea.

This message was edited 3 times. Last update was at 11/01/2018 14:54:59




zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Humbert wrote:

apropo, voiam sa zic ca am cumparat recent un tub din asta cu led (maidanez), de 8W si 60cm cu gandul sa-l folosesc ca lumina pentru standul de la acvariu
dar cat am tinut coralii in carantina, li l-am pus lor pe post de lampa.



un link ? ma tenta sa pun si eu la sump.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

asta e dar nu cred ca are nimic special lumina, adica oricare altul e la fel
ce e fain la asta e ca poti sa pui mai multe in aceeasi priza
https://www.led4you.ro/tub-led-t5-lumina-alb-rece-6500k-60-cm-suport-inclus-de-la-fsl.html?search=Tub%20led%20t5%20lumina%20alb%20rece%206500k%2060%20cm%20suport%20inclus%20de%20la%20FSL

eu pentru chaeto folosesc un proiector cu led de la bricodepot (flood light) si pare sa creasca ok deocamdata

This message was edited 2 times. Last update was at 11/01/2018 17:26:53




Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Orice device din asta utilizeaza niste led-uri, pe care daca le "dibuiesti" vei sti despre ce lumina cu care vei avea de-a face...
Pe baiatul (asa imi vine sa le spun tuturor sub 50 de ani ) de la Led4you il stiu de vreo 5 ani. Este OK ca si bunavointa si solicitudine (mi-a livrat o data marfa in parcarea de la Auchan - el imi spunea ca este pe randul 14 si este langa masina in picioare iar eu pe randul 14 nu il vedeam, dupa 2 minute de discutii ne-am dat seama ca el este sus iar eu eram in parcarea subterana ) dar nu iti va putea furniza date mai concrete - cel mai bine ii faci o vizita si te uiti tu.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com