[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fin rot la Betta !!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

Imi poate spune cineva cum sa tratez betta afectat de fin rot ??
Momentan il am intrun recipient si il tratez cu sare grunjoasa,o lingurita la 4 litri de apa ,am 8 litri deci pun doua .
Daca stie cineva vreun sfat ,astept sa il ascult

This message was edited 1 time. Last update was at 10/01/2018 22:13:43

Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Aici https://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups poti verifica, pentru a sti exact ce fel de afectiune este. Conform articolului din link, fin rot se trateaza cu JBL Fungol, este prezentat si modul de administrare a tratamentului.
Eu am tratat mouth rot la un Guppy cu Sera Omnipur (este un fel de medicament all in one, pentru mai multe boli), ca asta aveam in casa. Timp de 5 zile, i-am facut 'bai' de 7-8 ore/zi, intr-un recipient separat de acvariu, in care am pus apa din acvariu si doza de medicament corespunzatoare cantitatii de apa din recipient.
Nu stiu daca sarea adaugata ajuta la ceva.
Succes

This message was edited 1 time. Last update was at 10/01/2018 22:55:01

Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

am citit pe net cu sarea cred ca ajuta ,o sa incerc si cu medicamentatie ,ca e afectat de o bacterie ,fin rot ,si aia moare in apa sarata ,10 zile tratament
Mersi de sfat
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com