[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalar bonav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Gentiana
Unripe member

Joined: 05/01/2018 20:36:24
Messages: 4
IP:
Offline

Buna seara. Poate este cineva disponibil sa ma ajute in aceasta seara. Scalarul din poza are o excrescenta in zona orificiului. Are aspectul unei zmeure, este rosie cu ceva puncte albe. A aparut de aprox 7 zile si creste de la o zi la alta. De vreo 3 -4 zile nu mai mananca si este mai lent. Restul pestilor arata normal si mananca, inclusiv celalat scalar. Va multumesc frumos.
[Thumb - A4C18970-C8F3-4773-A120-5DACD00119D1.jpeg]

Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut !
1. Ai observat cumva sa iasa ceva alb din acea excrescenta( precum un vierme)?
2.Ai hranit pesti cu hrana vie?
Daca raspunsul este ,,da,, la prima intrebare atunci cauta Camallanus
Iti recomand sa incepi tratementul cat mai repede, si in cazul in care nu poti supravegea pestele separal de restul si fa tratamentul in ambele acvarii.
Uite un link https://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups cauta ,,Camallanus,, (Chiar ultima poza)

L.E Incearca sa te preziti si sa completezi restul detalilor la profil. Pe mine nu ma deranjeaza, dar asa se obisnuieste!

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2018 10:46:01

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

poate fi camallanus sau poate fi o hernie (pur si simplu ii ies matele afara prin anus)

izoleaza-l intr-un acvariu separat nu ii mai da de mancare 2-3 zile sa vezi daca e vreo imbunatatire.

daca vezi viermele, poti trata cu levamisol (se gaseste la farmacie, 1 tableta la 40 de litri) sau bineinteles cu gyrodol de la JBL asa cum zice pe site-ul recomandat de colegul apollo

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2018 10:58:30




Gentiana
Unripe member

Joined: 05/01/2018 20:36:24
Messages: 4
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns. Nu le-am dat niciodata hrana vie,doar TetraMin flakes si Pleco tablets. Nu am observat vreun vierme. Din disperare,pana sa raspundeti am aratat poza celor din pet shop. Habar nu aveau cred si nici nu au recomandat nimic. De capul meu am cerut un dezinfectant,am luat verde de malachit si acum este a 2a zi cand l-am scos din acvariu si l-am tinut 30 min intr-un bol de 3lt cu apa din acvariu si solutie. Oare sa ii fac oricum tratamentul ptr vierme? Si daca da, rezista in bolul pe care il am? Multumesc frumos. Cat despre profil completat, sunt anti talent. Mi-a luat vreo ora sa ma prind cum pot sa scriu un mesaj )
Gentiana
Unripe member

Joined: 05/01/2018 20:36:24
Messages: 4
IP:
Offline

Era sa uit ceva important. Pare ca incepe sa i se topeasca coada.
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Gentiana wrote:Multumesc pentru raspuns. Nu le-am dat niciodata hrana vie,doar TetraMin flakes si Pleco tablets. Nu am observat vreun vierme. Din disperare,pana sa raspundeti am aratat poza celor din pet shop. Habar nu aveau cred si nici nu au recomandat nimic. De capul meu am cerut un dezinfectant,am luat verde de malachit si acum este a 2a zi cand l-am scos din acvariu si l-am tinut 30 min intr-un bol de 3lt cu apa din acvariu si solutie. Oare sa ii fac oricum tratamentul ptr vierme? Si daca da, rezista in bolul pe care il am? Multumesc frumos. Cat despre profil completat, sunt anti talent. Mi-a luat vreo ora sa ma prind cum pot sa scriu un mesaj )

Pestele acela NU MAI EL SINGUR ARE NEVOIE DE 50L APA ( acvariu spital poate avea un volum mai mic), poti merge la bricodepot sau ceva de genul sa cumperi o cutie de plalstic pe care sa o folosesti pe post de acvariu spital( o cutie de 30l nu este mai mult de 28 de lei) nu uita ca si acvariul spital are nevoie de echipamentul minim de functionare( Incalzitor si o pompa de aer cu piatra).

Poti utiliza vedele de malachit in cazul cozi ce se ,,topeste,,( daca este fin rot), pe langa verdele de malachit poti adauga si o lingura de sare de muraturi ( sare neiodata) .

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2018 19:40:21

Gentiana
Unripe member

Joined: 05/01/2018 20:36:24
Messages: 4
IP:
Offline

Multumesc. Asa am sa fac.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com