[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Are cineva Eheim Vivaline led 240?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

Salutare,
Ma intereseaza opinia unui "utilizator" de acvariu Eheim Vivaline led 240. Mai exact as vreau sa stiu:
1. Filtrul din dotare ecco pro 300 este suficient pentru un acvariu mediu populat?
2. Cu banda led inclusa (1 x 24w) se pot tine plante cu cerinte medii?

Orice alta informatie din partea cuiva care are experienta cu acest acvariu este binevenita.

Multam'
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

In legatura cu filtrarea:
Pentru o filtrare buna se recomanda ca in interval de o ora, filtrul sa recircule cam de 6 ori volumul acvariului.
Filtrul tau vad ca are un debit de 750 l/h. Acvariul are 240l. Deci intr-o ora recircula cam de 3 ori volumul apei din acvariu. Asta cand este proaspat curatat. Pentru ca dupa ce mai functioneaza o perioada si se mai colmateaza, o sa ajungi poate sa recircule de 2 ori. As zice ca ar fi indicat mai curand la un acvariu de vreo 100L.

In legatura cu lumina:
Vad comparatia asta, pe site-ul lor, in legatura cu intensitatea luminii: (comparison: T5 = 85 lm/W; LED = 120 lm/W).
Deci cei 24W led sunt echivalenti cu 34W lumina neon.
Raportat la volumul acvariului ar fi undeva la 0,14w/l.
Pentru o iluminare medie ai avea nevoie cam de 0.5w/l (pentru lumina neon).
Va fi destul de greu sa cresti chiar si niste plante easy.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Intrebare: ai acvariul de mai sus? Sau vrei sa-l cumperi?
Pentru ca oricat vei cauta un acvariu gata echipat, cu greu vei gasi ceva decent.
Cam toate care exista pe piata sunt subdimensionate in ceea ce priveste lumina si filtrarea.
Cel mai indicat ar fi sa cumperi separat acvariul si separat echipamentele.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

Multumesc pt opinie, foarte pertinenta si in ton cu temerile mele.
Inca nu am achizitionat acvariul, momentan cantaresc optiunile.
Sunt de accord cu tine in privinta acvariilor gata echipate. Am avut unul mai mic si intr-adevar lumina era groaznic de slaba (nu crestea nimic).
Cum nu am prea multa experienta numele Eheim m-a facut sa cred ca pot oferi un pachet bun. Si pretul te face sa te gandesti ca e vb de calitate...2.700 lei

Desi citisem la un moment dat legat de filtrare ca ar trebuie sa fie minim 5x uite ca acum uitasem iar la lumina chiar nu ma pricep...deci multumesc inca o data.
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

Dar legat de lumina ce vine cu Juwel Rio 240 respectiv Multilux LED 2 x 29 w ce parere ai? Ar fi ok pt ceva plante usoare?
Filtrarea oricum ar trebui suplimentata/inlocuita
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Cele 2 benzi led au 6670 lumeni.
Am gasit pe undeva informatiile astea: slab luminate - 20 lumeni/l, mediu luminate - pleaca de la 30 lumeni/l, bine luminate - pleaca de la 40lm/l (nu stiu cat de corecte sunt).
Deci ai avea pe la 28 lm/l, undeva apropiat de un iluminat mediu.
Ma gandesc ca ai putea eventual sa-ti iei varianta cu neoane. Si daca nu esti multumit de iluminat ii poti adauga reflectoare.

[Nano cu albinute] [Old tree]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Rasvan wrote:Dar legat de lumina ce vine cu Juwel Rio 240 respectiv Multilux LED 2 x 29 w ce parere ai? Ar fi ok pt ceva plante usoare?
Filtrarea oricum ar trebui suplimentata/inlocuita


Juwelul este echilibrat d.p.d.v . al luminii. Adica iti cresc fara probleme plante felurite. Inclusiv gazon . Da asta pe partea de acvarii cu tuburi neon, nu stiu cum e la led. De ce vrei tu cu led ? Cauta la sectiunea plantate , o sa gasesti cateva setupuri facute in Juweluri. Mai ales preferatele mele , cele ale lui Gabi.C .
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com