[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dispari?ii pesti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
glaciersmelting
Unripe member

Joined: 03/01/2018 13:53:35
Messages: 3
IP:
Offline

Buna!
Va scriu sa va cer sfatul pentru ca eu nu prea stiu ce se intampla.
Prietenul meu a adus un acvariu de 100L in care sunt urm?torii pesti:
2 xipho(pereche care a facut vreo 20 de pui, cel pu?in atat am putut prinde pentru ca a facut pui peste noapte si i-am pus în maternitate)
2 scalari( unul mic de vreo 5cm si unul mare negru )
2 sanitari destul de mari unul cu ventuza
3 carasi unul mare telescop si doi mai mici
7 neoni
4 zebre
2 rechinii cu coada rosie mici
2 gurami
1 guppy

Am avut 3 guppy care unul l-am gasit jum?tate mâncat si astazi unul mort si destul de ciufulit..
Xipho din maternitate au cel pu?in 3-4 s?pt?mâni si au fost ok pana mai de curand cand, gasesc cam in fiecare zi unu doi mor?i.
Acum, eu stiu ca sunt prea multi si as vrea sa ma sf?tui?i de care sa scap sa fie cat de cat armonie între ei pentru ca nu vreau sa mai g?sesc pe?ti morti
Facem curatenie o dat? pe s?pt?mân? cu aspirator si inlocuirea apei aprox 10%-15%.
Multumesc
glaciersmelting
Unripe member

Joined: 03/01/2018 13:53:35
Messages: 3
IP:
Offline

O poza cu acvariul
[Thumb - rsz_20180103_140447.jpg]

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

E posibil sa fi murit din cauza conditiilor apei si apoi au mancat ceilalti din cadavre.
Schimba macar 25% din apa saptamanal.
Ce foloseste pentru filtrarea apei? Daca filtrarea este slaba si acvariul suprapopulat in timp o sa apara problemele.
Eu as renunta in primul rand la scalari si carasi (sau renunti la ceilalti si tii doar scalari sau doar carasi).
Scalarii o sa creasca maricei, sunt mai sensibili, sunt deranjati de pestii rapizi, cand o sa mai creasca e posibil sa se hraneasca cu ceilalti pesti mai mici.
Carasii o sa fie cam inghesuiti 3 bucati in 100L si in plus preferas apa mai rece.
Sanitarii o sa se faca mari in timp si o sa trebuiasca sa-i dai.
Xipho/guppy sunt vivipari si se pot inmulti necontrolat si sa suprapopuleze acvariul.

[Nano cu albinute] [Old tree]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

prin urmare suplimenteaza filtrarea si doneaza macar carasii pt inceput si mai ales labeo bicolorii,care sunt pesti rapizi si cresc destul de maricei

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
cotro
Member

Joined: 27/12/2017 20:48:12
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Combinatia pestilor nu este deloc buna, mai ales ca scalarii sunt pesti tropicali care au nevoie de apa calda si carasii sunt de apa dulce si rece
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com