[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reflection  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Salutare Dragilor

Am inceput un nou proiect , un nou nature style . Am incercat o abordare diferita putin fata de ce am facut pina acum . Am plecat de data asta de la 2 zone oarecum simetrice . Zona principala sa zic asa , de " forta " ramine partea stinga , iar dreapta ramine ca o oglindire sau un raspuns.
Pe partea de hardscape am mers pe Canyon rocks si radacini . Am oscilat intre nisip alb sau bej ( mi-a placut foarte mult ce am vazut la bazinul lui skija ) . Pe final am mers tot pe alb ( imi place tare mult combinatia verde-alb-gri ).
Nu stiu daca o s ava placa ce vedeti . Momentan priviti-l doar ca si harscape cu ceva plantute . Urmeaza sa plantez incet incet - e o operatie care ma streseaza cel mai mult . Mi se pare cel mai greu in a gasi echilibrul intre plante si roci - a avea ceva placut si de bun gust . O sa incerc sa fac ceva frumos .
Legat de bazin Folosesc acelasi Juwel Rio 125 cu filtrarea Eheim Professionel 4+ 250 ( poate si din cauza ca era deja ciclat , apa este cristal ).
Pe moment am inceput fertilizarea doar cu CO2 de la o butelie de 2 kg , in jur de 1b/sec.
Pe partea de Sol fertil si fertilizarea in masa apei merg pe Dennerle : Scaper's soil , Scaper's green si NPK booster.
Lumina va merge doar 6 ore pe zi in primele 2 saptamini .Lumina : Dennerle day light si un jbl de plante ( e putin mai rece ) .
Plantele folosite sint : Monte Carlo,, Christmas moss, Bacopa compakt, Cryptocoryne flamingo, Bucephalandra ( 3 subspecii ) , Rotala " orange juice " , trypartite si hygrophila pinnatifida
Cu plantele inca gindesc , cum spuneam e inca in constructie .
Poza este de acum seara, bazinul super crud , nu e foarte grozava.
Comentariile sau criticile - bine venite .

[/img]image

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2018 00:10:44

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK ... Ok .... !
Stai sa ne dezmeticim si dupa aceea poate comentam sau criticam!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Intr-un final a venit si jurnalul mult asteptat, adica pana mea, il asteptam de anu trecut

Nici bine nu a inceput si deja pot sa spun ca e cel mai reusit bazin al tau, stiu ca parca as fi ca un disc sarit, ca am tot spus asta la fiecare nou setup al tau, dar asta e adevarul, se vede evolutia de la bazin la bazin...

Hmm si daca ma uit mai atent as zice ca e combinatia intre "Lost Nature" in stanga si "Sweet Bat - Back to the Roots" in dreapta ... Ceea ce mi se pare foarte tare, nu stiu de ce, dar parca imi pare mai complet bazinul, fata de celelalte setup'uri ... poate ma insel, dar nu cred ...

Una peste alta, evident ca sunt abonat, nici nu incape discutie, si abia astept sa ii vad evolutia... Si sincer sa fiu nici nu cred ca mai trebuiesc adaugate plante ... Sunt sigur ca dupa ce se dezvolta astea o sa fie WOW Bine si acuma e WOW, dar va fi si mai WOW


Iar in incheiere, jos palaria si felicitari
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

O fi la inceput, eu deja il vad in plina glorie. Imi place maxim hardscape-ul si ai ales perfect culoarea nisipului

Gabi, sa faci un time lapse albanez - din aceeasi pozitie, o poza pe saptamana. Cand bazinul ajunge la potential maxim, faci un clip cu pozele respective.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am observat o chestiuta acuma, sper ca in dreapta jos e o dunga de la autocolant si nu o crapatura in sticla Daca e dunga de la autocolant sigur se acopera cu plante
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Artur wrote:Intr-un final a venit si jurnalul mult asteptat, adica pana mea, il asteptam de anu trecut



Sa traiti m-am conformat ! Sint ardelean si lucrurile se misca mai greu la mine .
Multumesc mult mult de aprecieri. Sper sa evolueze asa cum doresc si sa aveti ce vedea in postarile viitoare .
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Foarte fain inceputul Gabi!, astept sa vad cum se dezolta.
Keep it simple !

Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:O fi la inceput, eu deja il vad in plina glorie. Imi place maxim hardscape-ul si ai ales perfect culoarea nisipului

Gabi, sa faci un time lapse albanez - din aceeasi pozitie, o poza pe saptamana. Cand bazinul ajunge la potential maxim, faci un clip cu pozele respective.



smilie smilie

Ma bucur Maestre ca e pe gustul tau . Sa stii ca si eu m-am gindit la faza cu time lapse . Problema este ca bazinul e in living , pe partea opusa lui este biroul , trambaleala prin fata lui ... nu stiu cum as fixa trepiedul pe pozitie fara sa am " probleme " cu famelia .
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da bine.. fixezi. Ca doar nu-l prinzi in holzsuruburi. Pune-l si tu aproximativ in aceeasi pozitie, ia-ti niste puncte de reper.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

BBogdan wrote:Foarte fain inceputul Gabi!, astept sa vad cum se dezolta.
Keep it simple !


Multumesc mult Bogdan !!
Da asta cu " keep it simple " ar fi si motto ul meu . Sper sa pot asta si sa fie un al doilea "Tangle roots " ca longevitate ......
PS Artur ce se vede acolo e o radacina .
Batman : Am inteles , asa facem !

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2018 10:55:04

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ca va fi ceva ... o piesa de colectie, nu mai e nici un dubiu. Evident, suntem cu ochii pe el. Remarcabil mi se pare ca stilul si amprenta se consolideaza intr-un mod care va exclude,
pe viitor, orice "vacanta" acvaristica. In plus, pentru mine are o valoare deosebita: am gasit o sursa perfecta de inspiratie pentru reset-ul de la primavara

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2018 13:06:34


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Imi place personal , as mai pune moss si pe celelalte crengi , partea proasta este ca o sa-ti "curga" scapers soil peste nisip.

Nu mai ai ceva pietre sa le spargi cu ciocanul si sa umplii spatiile alea sa nu curga substratul ?

In background as umple la greu cu rotala sa se faca tufe mari

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2018 20:13:19

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa fi fost al meu, as fi pus doar staurogyne repens, cat cuprinde, fara alte plante. Si fissidens moss pe craci, ici-colo.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Sa fi fost al meu, as fi pus doar staurogyne repens, cat cuprinde, fara alte plante. Si fissidens moss pe craci, ici-colo.


+1 pentru Fissidens.
... mai cu seama pe zonele orizontale sau oblice ale radacinilor.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Sarumina la toti pentru idei si interventii.
Skija ] bolovani de aia mai am destui . Totusi daca scaper s soil u ala o ia la vale e din cauza ca ai cobit .
Batman , Silviu nu gasesc la saracii astia fisidens. Habar nu am de ce .....
Totusi si eu vad partea din spate full de plante , clar doar in zonele radacinilor. Oricum ramin deschis la ideile voastre . Ma ajuta mult sa mi formez sa zic asa in minte imaginea finala .
Silviu / inca odata mii de multumiri de apreciere .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nici eu nu am primit Fissidens cind am comandat. Ce am, am dintr-o portie mica trimisa de BBogdan si pe care o cultiv ca pe saminta vietii.
La urmatoarea tundere (cam in 2-3 luni) poate gasim o solutie sa-ti trimit citeva portiuni si apoi ti-l inmultesti. Ar fi posibil?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2018 21:00:45


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cred ca ar functiona treaba Silviu . Ce ziceti de sagitaria subulata central spate ? Imi frec creieru cu zona aia .... Sau poate mai bine staurogyne vorba lui Batman .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu as lasa libera acea zona. Am o prietena pictorita care mi-a explicat o data ca "golurile de culoare au o valoare estetica uneori mai mare decit culoarea sau forma care umple spatiul".
Am citat aproximativ. Un gol de plantare, luminos si bine definit, ar pune in valoare ceea ce este in jur. Poate, cel mult, un gazon care sa acopere substratul. Am urmarit cu atentie pozele
de pe topic-ul depre RAC 2017 si acolo am regasit in multe cazuri acest principiu. De ex. 1. Petruc Dan Iulian sau 6. Adrian Erimia, sectiunea 60-200 litri. Ca sa nu mai vorbim de Alexandru
Caileanu sau Alexandru Matei.

This message was edited 5 times. Last update was at 03/01/2018 21:45:56


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

va recomand pagina de facebook despre aquascape, a lui Oliver Knott. Atentie mare la poze
Gabi, te rog sa ma ajuti cu un link, ca-s pe telefon si imi prind urevhile

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Oh Mann .... ma simt un pic aiurea . Multumesc frumos.

https://www.facebook.com/groups/OliverKnott/

PS Silviu eu cred ca pictorita stie ce vorbeste . Si este asa. Ideea e ca nu sint adeptul cararilor . Nu stiu de ce nu mi-au placut niciodata . Stiu ca se poarta , stiu ca dau adincime , perspectiva , etc .... Singurul la care imi plac cum arata este Alex Caileanu . La el arata foarte natural .

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2018 22:59:00

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com