[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu - incepator - 50 litrii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cristi.pampa
Unripe member

Joined: 31/12/2017 19:58:29
Messages: 1
IP:
Offline

Buna, tocmai am primit un acvariu de la un coleg de munca, este un acvariu de 50 litrii. L-am spalat bine cu sare de vre-o 5 ori, am spalat fiecare coltisor, muchie, etc. Pietrisul de pe fundul acvariului(primit tot de la coleg, folosit inainte) l-am pus intr-un lighean, cu 500 grame de sare si l-am lasat acolo vre-o doua ore. Dupa doua ore l-am clatit, am mai pus sare l-am spalat de vre-o 20 de ori pana nu a mai iesit nici o alga, nimic verde, nimic negru, nimic. Filtrul (primit tot de la colegul meu) l-am spalat cu sare, l-am clatit si buretele l-am lasat sa se inmoaie in sare cateva zeci de minute dupa care l-am spalat foarte, foarte bine. Incalzitorul e nou, l-am spalat bine, l-am clatit si cam atat. Am cumparat cateva plante, le-am spalat bine (fara sare). Am pus in acvariu (doar in anumite zone) un substrat de la Manado, pentru plante, la recomandarea doamnei de la petshop. Am astupat cu pietrisul primit de la colegul meu. Am turnat apa fara a deranja substratul (40 de litrii). Am plantat plantele si am pus 8 mililitrii de EASYSTART de la EASY-LIFE. Nu am spalat capacul care contine si un un bec care arata ca un neon dar care are L.E.D. uri in interior (sper sa nu fie o problema treaba asta). O sa urmez pasii cu "Starterul" sau cum se numeste produsul de la EASY-LIFE.
Vreau sa pun in el doi sanitari, doi pesti zebra si doi pesti neon. (Poate si un crevete?). Eu vreau sa stiu daca pana acum am repectat pasii normali pentru pregatirea unui acvariu, daca e ok sa pun atatia pesti in el, daca trebuie sa mai pun plante (mie mi-ar placea sa mai pun plante), daca din ce se vede in pozele pe care le atasez aparatura e ok sau lipseste ceva si daca pot sa cumpar si sa adaug pesti pana la terminarea ciclului de initiere, initializare, startare sau cum se numeste.

P.S. Daca am gresit ceva pot incep totul de la zero, nu am pesti in el!
[Thumb - 26511294_1815008131856792_868227885_o.jpg]

[Thumb - 26235882_1815008161856789_1365093264_o.jpg]

[Thumb - 26236225_1815008145190124_902664966_o.jpg]

[Thumb - 26235811_1815008138523458_1670435231_o.jpg]

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

in sfarsit cineva care pune apa si tot,sj nu pune pestii ! f bine,nu prea intelesei faza cu sarea si apa si iar sare,eu am fiert totul si am luat.o de la zero,fara sare,etc...sa zicem ca e bjne totusi cum ai facut.
pestii pe care ii vrej tu,sunt pesti de scoala/card,trebuie tinuti in nr cat maj mare,minim 5-6..intr.adevar,poti lua 6zebre si 6 neoni,un ancistrus,2 melci ,nu stiu cu crevetii,nu le am.filtrarea e deficitara,deci schimburi de apa de 20/30% odata la 3 zile si totul va fj ok plante poti adauga,asteapta ceva sfaturi de la gradinari.
P.S: sa ai in vedere un filtru hang on sau sj maj bine,odata cu achiztionarea unui filtru extern,ia si alt acvariu mai mare ^^ un acvariu mai mare e mai usor de intretinut,dar...toate la timpul lor. poti gasii un filtru hang on ori pe net ori in magazine,inlaturi carbonul activ si pui mini siporax de exemplu. ape limpezi

This message was edited 1 time. Last update was at 31/12/2017 23:27:05


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut Cristi si La multi ani!

Partea cu sarea pot sa o inteleg pentru ca multi cred ca sarea e ca un fel de decontaminant. Pe viitor retine ca mai eficienta este apa oxigenata si, dupa caz, fierberea.
Si eu cred ca 10 neoni si 10 Ember Tetra, citiva melci mincatori de alge si vreo 5-6 Amano ar arata mai bine, insa aici e o chestiune de gust, asa ca nu discutam. Pentru
plante, substratul mi se pare prea grosier iar Manado sub el ... nu prea inteleg cum sau cit te ajuta. Cel mai potrivit era sa folosesti un substrat fertil peste care sa pui in
substrat de plantare cu o granulatie mai mica 2-3 mm sau sa folosesti un substrat universal, cu aceeasi granulatie. Sunt mai multe combinatii de la producatori seriosi
(Dennerle, Tropica, ADA,...) asa ca depinde de tine ce alegi insa orice combinatie va fi mai buna decit ce ai tu acum. Cit despre plante si decoruri, iarasi e o chestiune
de gust. Poti intra la sectiunea de jurnale la "Acvarii plantate" si sa cauti acolo ceva idei. Filtrul intern este mult prea mic, cred ca ar fi bine sa te gindesti rapid la o
solutie externa, cum bine a scris si paradoxx.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Arunca pietrisul, foloseste nisip obisnuit daca nu ai pretentii de super plantat
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com