[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Indentificare sex  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

In primul rand La multi ani, sanatate si fericire. Aveti idee ce sex are ramirezul din poza?
image
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Sper ca am postat unde trebuie. Fcae parte din familia Ciclidelor.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Femela, dar nu pare in "apele"ei, vad deasupra e un difuzor de CO2, vezi sa nu ai fluctuatii la ph pentru ca nu ii fac bine, chiar daca nu ai un ph ideal la apa daca e constant se adapteaza, in schimb variatiile o termina mai devreme sau mai tarziu

This message was edited 1 time. Last update was at 31/12/2017 11:41:07

[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Da nu era in apele ei. Poza este facuta acum o saptamana in prima zi din acvariu. Cum se deosebeste sexul la ei? Acum este mult mai vesela. Mai am neoni, creveti red cherry si gurami pitici. As vrea sa-i iau o pereche sa nu fie singura dar nu stiu sa deosebesc.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Din ce am citit pe net sant foarte sensibili la calitatea apei.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

La mascul a doua radie(cred ca e a doua) de la dorsala e mult mai pronuntata plus ca e altfel colorat si nu are nuanta rosiatica pe burta, sunt sensibili si la calitatea apei si mai ales la boli de orice fel care pot fi facute si ca urmare a stresului provocat de alti pesti mai mari sau mai bataiosi, nu ca nu ar incerca ei sa faca fata cat sunt de mici sunt artagosi dar li se epuizeaza mai repede bacteria/viata. Nu stiu cum se impaca cu colisele(nici nu sunt de pe acelasi continent) dar atentie la igiena(aici granulatia substratului nu te prea ajuta in spatiile alea se va aduna mizerie) aspirat frecvent mizeria de pe jos si schimburi de apa macar saptamanal 50%(poti de doua ori in procent mai mic, atunci si aspiri) cu apa lasata la decantat macar 10 ore si in aceiasi parametrii ca cea din bazin(temperatura, duritate, ph)

This message was edited 2 times. Last update was at 31/12/2017 12:04:20

[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Schimbul de apa il fac la saptamana cam 25%. Da intradevar se aduna mizerie printre plante. Apa o las la declorinat peste 10 ore si cand fac schimbul adaug Tetra Aqua Safe. Temperatura apei o aduc la 26 de grade. Atat am si in acvariu. Dar la duritate si ph nu stiu ce sa zic. Va trebui sa iau teste cred. Pentru mizeria dintre plante voi face 2 schimburi de apa la saptamana de 15%. Acum cred ca ma duc la zoo center si iau un mascul (asta daca e deschis magazinul azi).

This message was edited 1 time. Last update was at 31/12/2017 12:30:51

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

este femela,ne dam seama dupa pata rosie de pe burtica,cel putin asa fac eu ^^ nu va mai panicati fratilor cu ramirezii,cel putin cei pe care i.am luat eu nu au fost asa sensibili,conteaza si de pe unde sunt luati inainte de magazin,cum au fost crescuti,tinuti in shop,etc..dar sa stiti ca mj s.au parut niste pesti usor adaptabili,trebuia avut grija cu comportamentul lor,daca nu au mai multi locatari din aceeasi specie,pot deveni agresivi cu ceilalti pesti.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cu duritatea nu ai probleme daca apa provine din aceiasi sursa ca cea anterioara, tu la temperatura si ph sa fii cat de cat atent, paradox cu ramirezii atentia la detalii poate face diferenta la durata de viata de la cateva luni la doi ani plus, oricum au viata scurta
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com