[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salut  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
ovi_bt
Junior member

Joined: 30/12/2017 23:32:58
Messages: 25
Location: Suceava
IP:
Offline

Ma numesc Ovidiu. Am de vreo 3 ani un acvariu de ciclide Malawi de 250L cumparat de la un acvarist cu tot cu pesti, apa ciclata, pietre, nisip, lumina 4 leduri proiector de 10w buc, filtru extern JHV-303 1400L cu serra siporax in 2 sertare si bile de plastic, scoici in al treilea sertar, jos bureti si perdea, filtru intern RESUN 1400l/h, incalzitor 150W JAGER etc ... L-am cumparat pentru ca arata foarte bine, dar nu sunt experimentat (nu am timp si rabdare sa studiez). Doar am respectat pe cat posibil instructiunile fostului proprietar si totul a fost bine pana acum cateva zile cand mi-au murit toti pestii (vreo 20 de buc maturi toti). Am plecat in vacanta vreo 5 zile si cand am venit in casa era un miros groaznic, apa era tulbure, aproape neagra si toti pestii erau morti cu gura deschisa.

As vrea daca vreti sa ma ajutati sa iau decizii corecte in continuare pentru a reface totul ...

In primul rand as dori sa identific cat de cat cauza decesului

1. Am facut niste greseli constiente ... din neglijenta ... vazand ca merge si asa ...
a. Am facut schimbul de apa saptamanal de 20% din ce in ce mai rar ... (3-4 saptamani) ... cu apa de la robinet deci cu clor
b. Nu am mai tratat pestii cu nimic ... imi daduse fostul proprietar niste antibiotice parca. Nu am intervenit nici cand au murit anumiti pesti (ACEI-ii mi-au murit toti cate unul pe luna)
c. Mi s-a defectat sistemul de iluminat de vreo jumatate de an si nu am avut timp sa il repar ... dar asta nu cred ca a influentat cu ceva ... dar ca la doctor mai bine zici tot
d. Am schimbat mancarea de vreo cateva luni din fulgi 38% spirulina de la jbl in niste granule destul de mari pe care pestii nu prea le preferau ... parca Tetra Cichlid Granule pentru orice tip de ciclide medii ... foarte greu reuseau sa le manance (cand am cumparat acvariul, erau hraniti cu astfel de granule, dar s-ar putea sa fi fost mai mici)
e. nu am mai curatat mediul filtrant din filtrul extern de vreo jumatate de an, iar cel intern de cel putin un an
f. in ultima vreme de multe ori pestii erau la suprafata cautand aer ... am setat filtrul intern sa bage mai des si mai mult aer, dar clar era o problema pentru ca inainte era suficient cu setarile pe care mi le-a facut fostul proprietar (3 ani a mers bine fara ca vreo data sa vad pestii la suprafata dupa aer)
g. nu aspiram nisipul pentru ca nu aveam o scula buna ... si am mai bagat in acvariu un sanitar mare de vreo 25 cm care imi facea foarte multa mizerie...

2. Cand am plecat in vacanta:
a. am schimbat apa cam 50% pentru ca nu reusisem sa schimb de vreo 3-4 saptamani si chiar daca stiam ca nu este bine sa schimbi mai mult de 20-30% iaca ca nu am respectat
b. pentru ca nu prea mancau si ramanea mancare tot timpul pe care o mancau mai tarziu (foarte ciudat pentru ciclide) am luat decizia geniala de a pune mai multa mancare decat de obicei ... cam dublu ... am zis sa nu sufere prea mult pana vin

3. Cand am ajuns acasa a-5-a zi... repet in casa era un miros groaznic, apa era tulbure, aproape neagra si toti pestii erau morti cu gura deschisa...
a. Am verificat filtrul intern si nu mai baga aer ... furtul care trage aerul din afara s-a intarit si s-a blocat ... in fine am suflat in el pentru a patrunde din nou aer ... deci cel mai probabil au murit asfixiati
b. Am verificat filtrul extern si avea foarte multa mizerie in el ... nu stiu cat este de normal ... totusi l-am curatat in vara ... dar mergea cand am ajuns acasa
c. Am schimbat toata apa de vreo 3 ori inclusiv in filtru pentru ca mirosea groaznic ... nu am mai tinut cont de ciclare si ce vreau sa fac pentru ca eram disperat ... nevasta statea cu pistolul la cap. Asa ca nu am lasat acele 48 ore capacul deschis pentru eliminarea clorului ... acum, dupa 2 zile apa este alba dar nu foarte tare ... si nu miroase foarte tare ... dar nu imi mai dau seama exact pentru ca in toata casa este un miros ca de soarece mort si nu iese acest miros chiar daca am aerisit ore in sir de nenumarate ori si am facut curatenie generala cu detergent peste tot ... nu cred ca este de la acvariu pentru ca este peste tot inclusiv in dormitoarele de sus ... nu se poate acolo sa miroase mai tare decat langa acvariu ... poate a patruns acel miros in pereti daca a stat atatea zile ...

Intrebarea mea este ... CUM SA PROCEDEZ IN CONTINUARE??????

Multumesc ...

PS: sper ca este in regula daca am inceput aici discutia? daca trebuie sa il mut in alta parte va rog sa imi spuneti.
ovi_bt
Junior member

Joined: 30/12/2017 23:32:58
Messages: 25
Location: Suceava
IP:
Offline

asa arata cand l-am luat ... acum toti aia mici galbeni erau cat ala mare galben
[Thumb - IMG_7200_2.jpg]

ovi_bt
Junior member

Joined: 30/12/2017 23:32:58
Messages: 25
Location: Suceava
IP:
Offline

...
[Thumb - IMG_7201_2.jpg]

ovi_bt
Junior member

Joined: 30/12/2017 23:32:58
Messages: 25
Location: Suceava
IP:
Offline

Cea mai recenta poza gasita din martie 2017
[Thumb - 20170323_191753_1.jpg]

dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Salut,
Ti-ai cam raspuns singur la cauzele dezastrului...
As adauga o supra-aglomerare, care duce iremediabil la dezastru daca nu mentii curatenia exemplara in acvariu.
Cand pleci 5-10 zile de acasa nu mai pune mancare in acvariu - deloc pestii rezista nemancati si nu risti sa se imputa apa, eventual poti lua un hranitor automat pentru linistea ta. Cu lumina adecvata, cresc algele verzi, in acvariu, din ce vad acolo ai avut Caeruleus (Malawi) carora le cam plac algele si mancarea bazata pe alge... de aia ti-a dat omul ala mancare cu spirulina.
Introducand pleco sau gibi (sau ce natie zici ca o fi fost) ala mare acolo le-ai adus un competitor la bruma de alge care or mai fi ramas acolo, plus o incarcare biologica enorma. Un exemplar de 25-30 cm are numai el nevoie de vreo 150-200 de l de apa.

Eu as merge pe ideea sterilizarii totale a acvariului si filtrelor inainte de a repopula.
Se poate face cu produse de firma, vezi pe situ-rile de profil. Ori cu sare, sunt retele pe forum.
Daca mai are cineva vreo alta idee...
Sper sa nu te lasi de acvaristica. Important e sa invatam din greseli!
Ape limpezi!

Later edit.
Algele maro indica un dezechilibru si nu sunt consumate de pesti. Sistem de iluminat puternic pentru alge verzi preferate de aficani.



This message was edited 1 time. Last update was at 31/12/2017 10:23:09


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
ovi_bt
Junior member

Joined: 30/12/2017 23:32:58
Messages: 25
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi...

Am sa ma gandesc sa vad ce decizie iau ... recunosc ca imi este destul de dificil sa sterilizez totul si sa o iau de la capat ... nu am timp deloc
Acum arata mai bine acvariul ... cred ca si-a revenit... (dupa ce am scos toata apa si am clatit mediul filtrant din filtrul extern am lasat deschis acvariul 48h am dat drumul continuu la filtrul intern pentru oxigen si am urcat temp. la 28 grade)
Ma gandesc sa scot toate pietrele ... sa aspir foarte bine nisipul ... sa pastrez doar cioata aia mare, sa repar sistemul de iluminat si sa pun vreo 2 oscari si 3 pirahnia ... sau 2 oscari, 2 Severum Gold si 1-2 Green Terror sau jack dempsey ... fara sanitar ca e mic deja acvariul si nu prea ma incanta ... si as face schimb de apa 30% de 1-2 ori pe sapt.
As trece pe ciclide americane mari ... m-am plictisit de malawi ... si daca ma pot tine de ele ca la carte, fara compromisuri dar nici sa sterg la fund pestii m-as gandi chiar la un acvariu mai mare 500-1000L ... as face si nebunia asta pentru ciclide americane mari ... sunt absolut superbi ... Am posibilitati de spatiu doar timp si rabdare sa am ...
[Thumb - 20180101_223745_a.jpg]

[Thumb - 20180101_223758_a.jpg]

 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com