[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reefer 350 - Primul acvariu de recif  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Buna ziua !

Avand in vedere faptul ca citesc " din umbra " acest forum si de cele mai multe ori gasesc informatii care ma ajuta am decis sa deschid si eu un topic de prezentare al acvariului meu in care sa pot fii criticat constructiv astfel incat sa reusesc in acest domeniu nou , pentru mine.

Povestea din spatele acestui acvariu:


Anul trecut tot prin iarna aveam doua acvarii relativ micute ( unul de 120 l si unul de vreo 40 l ) cel de 120 l era populat cu africani , iar celalalt cu pesti comunitari . Intr-o seara cautand pe internet informatii despre africani am dat peste bazinele cu africani mari de pe aici si au inceput sa imi curga balele . Peste putin timp am dat si peste cele marine si mi-au curs balele si mai tare .
Asa ca ma hotarasem sa fac in felul urmator ...
Trebuia neaparat sa renovez pentru a avea un loc unde sa imi amplasez acvariul ( cu cat mai mare cu atat mai bine ) . Mai apoi imi faceam un acvariu pe dimensiuniile necesare cu Bean Animal , sump si toate acareturile necesare pt africani . Pastram africani o perioada in care ma documentam mai amanuntit , strangeam bani si investeam in echipamente pt un acvariu marin. Acvariul il aveam , sump aveam , overflow aveam. Dupa 1 an transformam acvariul in unul marin.
Planul era destul de bine conturat la momentul acela....
Lucrurile nu au mers chiar cum le planuisem eu pe hartie si renovarea casei a costat de 2 ori mai mult si a necesitat de doua ori mai multa munca decat anticipasem eu initial.
Avand in vedere ca bugetul de acvariu fusese decimat de renovare am tot stat si am facut diverse calcule si imi cam dadea cu virgula
Intr-o seara am vazut pe forum anuntul domnului Marius ( BunicuW ) si am zis sa incerc sa ii fac o oferta pentru acvariu.
La scurt timp am luat acvariul . Fiind primul acvariu marin Marius m-a ajutat cu montatul , transportatul si toata partea de logistica pe aceasta cale tin sa ii multumesc inca o data

Prezentarea acvariului :


Red Sea Reefer 350 - ALB
Dimensiunile acvariului: 120 x 53 x 50 cm


Partea de hardware:

Iluminat: LED Evergrow IT 2080
Pompe valuri: 2 x Jebao RW8
UPS: APC 1400 in care sunt conectate pompele de valuri
Pompa recirculare: Eheim 3000+
Chiller: Hailea HC 250
Reactoare, marca Shubi :
  • 1 x umplut cu Matrix ; la picatura

  • 1 x umplut cu carbune activ si Remophos Fe


  • Stoc viu:

    1 x Paracanthurus hepatus
    1 x Acanthurus leucosternon
    1 x Siganus vulpinus
    1 x Mandarin
    2 x Pseudanthias squamipinnis cred ca asta este specia
    2 x Pterapogon kauderni (pereche avand in vedere ca au avut si pui dar nu au supravietuit)
    1 x Ecsenius stigmatura
    1 x Salarias
    1 x Chrysiptera hemicyanea
    2 x Amphiprion ocellaris black ice (pereche)
    1 x Acreichthys tomentosus
    1 x Valenciennea sexguttata
    2 x stele de mare de nisip
    1 x trapezia lutea
    x melci turbo plus alte specii de melci

    Poze:


    image

    image

    image

    image

    image

    Andrei P
    Member
    [Avatar]

    Joined: 28/11/2016 18:13:27
    Messages: 209
    Location: Bucuresti, Drumul Taberei
    IP:
    Offline

    Acvariul este la mine de 16 zile. Timp in care m-am batut cu o problema de care nici acum nu am scapat ..... algele brune sau Diatomee.
    Toata povestea a inceput la 3-4 zile dupa ce am mutat acvariul , timp in care am lasat lampa sa mearga dupa programul "custom" pe care eu credeam ca il memorase de la Marius. Beleaua a fost ca in timpul trnasportului lampa a uitat setarile facute de Marius si eu am functionat 3-4 zile cu lampa la niste intensitati foarte mari. Mi-am dat seama mai apoi ca ceva nu este ok si am modificat lampa dupa cu clip de pe youtube. Este drept ca nu este tocmai ok si ar fii trebuit sa masor PAR , dar neavand aparat am gasit pe youtube un videoclip cu aceasi lampa si un acvariu asemanator ca si inaltime si am copiat setarile de acolo ...
    De algele astea brune inca nu am scapat si nici nu stiu cum pot sa o fac ....
    Am masurat silicati si am obtinut o valoare de 0.25 . Tin sa precizez ca folosesc numai apa de osmoza TDS 3 .
    In urma transportului s-a pierdut foarte multa apa din cea veche si am folosit aprox 200 l de apa proaspat facuta cu apa de osmoza .
    Cam asa arata substratul .... https://imgur.com/bSC839w pe pietre nu s-a depus .
    Din ceea ce am citit pe internet sunt 3 cauze :
    - lumina
    - silicati
    - nceciclare acvariu

    Ma pot incadra la acvariu neciclat avand in vedere faptul ca piatra este vie si nisipul la fel ? ( la transport au stat in apa )
    Dozez zilnic 10 ml NOPOX .

    NO3 - 10
    PO4 - 0

    This message was edited 3 times. Last update was at 30/12/2017 14:51:40

    dan.pavelescu
    Liliacul
    [Avatar]

    Joined: 19/04/2011 15:50:00
    Messages: 12935
    Location: Bucuresti/Bruxelles
    IP:
    Offline

    Felicitari pentru achizitie, din start ai un acvariu de top, la care altii nici sa viseze nu indraznesc

    In cazul meu, algele, diatomeele si cyano s-au dus de la sine, pe masura ce s-a maturizat bazinul.
    Sfatul meu ar fi (ca s-au intamplat multe si brusc in sistemul tau) e sa-i dai pace o perioada. Lasa-l sa se aseze.

    Succes!

    I'm Batman!

    The Forgotten Sands
    Release the kraken!
    Soupe de poisson

    Mi te supui.
    [WWW]
    Andrei P
    Member
    [Avatar]

    Joined: 28/11/2016 18:13:27
    Messages: 209
    Location: Bucuresti, Drumul Taberei
    IP:
    Offline

    dan.pavelescu wrote:Felicitari pentru achizitie, din start ai un acvariu de top, la care altii nici sa viseze nu indraznesc

    In cazul meu, algele, diatomeele si cyano s-au dus de la sine, pe masura ce s-a maturizat bazinul.
    Sfatul meu ar fi (ca s-au intamplat multe si brusc in sistemul tau) e sa-i dai pace o perioada. Lasa-l sa se aseze.

    Succes!


    Ok , multumesc .
    Andrei P
    Member
    [Avatar]

    Joined: 28/11/2016 18:13:27
    Messages: 209
    Location: Bucuresti, Drumul Taberei
    IP:
    Offline

    Are cineva idee ce este aceasta " steluta " ?
    https://imgur.com/Vt45ute
    M-am tot holbat la ea si am realizat ca misca ... asa mi-am dat seama ca nu este doar un puncticel rosu

    This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2017 22:08:38

    dan.pavelescu
    Liliacul
    [Avatar]

    Joined: 19/04/2011 15:50:00
    Messages: 12935
    Location: Bucuresti/Bruxelles
    IP:
    Offline

    O asterina

    I'm Batman!

    The Forgotten Sands
    Release the kraken!
    Soupe de poisson

    Mi te supui.
    [WWW]
    Andrei P
    Member
    [Avatar]

    Joined: 28/11/2016 18:13:27
    Messages: 209
    Location: Bucuresti, Drumul Taberei
    IP:
    Offline

    Interesant... Am citit un articol despre mica creatura acum ca am aflat si cum o cheama .
    Acum cateva nopti am avut curiozitatea de a aprinde lanterna pe la 2 dimineata sa vad ce misca prin acvariu si am descoperit ca am si niste gandacei care mai apoi s-au dovedit a fii Amphipods, Copepods, Isopods.
    Mandarinul meu mananca uneori artemia si mysis , dar eu trag speranta ca noaptea mai baga si un Copepod sau alta mica lighioana .

    Intrebare ... gasesc dubios comportamentul FoxFace-ului care din cand in cand vine la suprafata apei si respira acolo timp de cateva secunde apoi isi vede de treaba . M-am gandit ca nu este suficent de oxigenata apa , dar indiferent cat de mult as face eu valvataie la suprafata luciului de apa el face la fel .... de multe ori gasesc bule de oxigen pe corali / pietre si el tot repsira la suprafata . In rest el este super ok doar ca face treaba asta ....

    dan.pavelescu
    Liliacul
    [Avatar]

    Joined: 19/04/2011 15:50:00
    Messages: 12935
    Location: Bucuresti/Bruxelles
    IP:
    Offline

    Mandarinul sigur baloteaza pozi, scrie in fisa postului

    De foxface nu stiu ce sa zic, pe al meu nu l-am vazut sa se comporte asa.

    I'm Batman!

    The Forgotten Sands
    Release the kraken!
    Soupe de poisson

    Mi te supui.
    [WWW]
    Andrei P
    Member
    [Avatar]

    Joined: 28/11/2016 18:13:27
    Messages: 209
    Location: Bucuresti, Drumul Taberei
    IP:
    Offline

    Mai am o nedumerire ... din cand in cand ... destul de des observ pe un peste 1 - 2 puncte albe . Ma gandesc la ICH , dar pana a doua zi nu mai are nimic .... si am patit chestia asta de multe ori cu diversi pesti .
    Ei se comporta perfect normal numai ca ocazional au 1-2 puncticele albe . Spre exemplu de dimineata am observat la FoxFish 2 - 3 puncte pe bot , seara nu le mai avea ...

    Devin tare confuz
    dan.pavelescu
    Liliacul
    [Avatar]

    Joined: 19/04/2011 15:50:00
    Messages: 12935
    Location: Bucuresti/Bruxelles
    IP:
    Offline

    Probabil ich, din cauza stresului cu mutarea. N-ar strica sa ai in casa un flacon de PolypLab Medic, in caz ca se inrautateste situatia.
    Preventiv, poate ar fi bine sa folosesti Herbtana - calmeaza pestii, e un fel de canabis pentru ei
    Dar trebuie sa opresti skimmerul pe perioada tratamentului cu Herbtana iar la final sa faci un schimb de apa. As plusa un pic, sa adaugi si un pic de Seachem Stability, sa grabesti un pic "asezarea" acvariului.

    I'm Batman!

    The Forgotten Sands
    Release the kraken!
    Soupe de poisson

    Mi te supui.
    [WWW]
    Andrei P
    Member
    [Avatar]

    Joined: 28/11/2016 18:13:27
    Messages: 209
    Location: Bucuresti, Drumul Taberei
    IP:
    Offline

    Herbtana Microbe-Lift am in casa. In cazul in care mai observ acest fenomen si in urmatoarele zile voi aplica acest tratament cu narcotice marine
    Pana acum in cele 16 zile am facut 2 schimburi de apa la interval de 7 zile fiecare a cate 25 L dupa fiecare schimb de apa am adaugat o fiola de BioOptim si una de BioDigest ... ca si inlocuitor pt Seachem Stability
    Am procedat gresit ?

    This message was edited 1 time. Last update was at 31/12/2017 00:02:42

    ocean
    Aquamaster
    [Avatar]

    Joined: 26/06/2014 14:12:14
    Messages: 2851
    Location: Targu Mures
    IP:
    Offline

    Eu as spune sa mai astepti cu tratamentul pentru ca spui ca dispar punctele singure si sa aplici doar daca devin constante si vezi mai multe, la cauza pentru alge pe langa silicati pot fi si fosfatii organici (pe aia nu ai cum sa-i masori) si nitratii, oricum mutarea a socat sistemul, cum spune si Dan mai lasa-l sa-si revina poate dura luni de zile

    This message was edited 1 time. Last update was at 31/12/2017 12:15:17

    [Email]
    Andrei P
    Member
    [Avatar]

    Joined: 28/11/2016 18:13:27
    Messages: 209
    Location: Bucuresti, Drumul Taberei
    IP:
    Offline

    Nu am mai observat pana acum puncte albe pe ei . Asa ca nu am mai dozat nici una din substantele mai sus mentionate .

    Ziua 20 de cand am acvariul:

    * Diatomele se estompeaza , dar nu se grabesc deloc.
    * Cred ca am un inceput de cyanobacterie , dar nu sunt sigur . Se pot observa cateva pete rosii pe pietre ici si colo . Imagine 1 - Imagine 2
    * Am realizat un schimb de apa de aprox 25 L , al treilea schimb in cele 20 zile. Am adaugat in urma lui BioDigest si BioOptim.
    * Am inceput sa bunghesc usor usor consumul de Ca, Mg . KH inca ma bulverseaza si variaza ciudatel ( Carbonatul il am sub forma de praf si il dozez in camera pompei de recirculare , insa nu prea se dizolva).
    * Incerc sa mentin pe cat posibil parametrii la valorile Ca - 430 ; Mg - 1420 ; KH - 10
    * Am facut niste mancare semi DIY adica 1 cubulet de Mysis + 1 cubulet de Artemia + foarte putin usturoi taiat marunt marunt. Toata treaba asta o pun in niste forme pt cuburile de gheata cu putina apa din acvariu si ii hranesc cu 1 cub / zi de dimineata. Aditional le mai dau spirulina , seara.
    * Nu reusesc sa satisfac sarcophyton-ul , sta mai mult inchis. Am incercat sa il tot mut , sa il orientez catre partea frontala a acvariului unde ar avea loc sa se deschide , insa pana a doua zi el se rasuceste si atinge geamul .... Imagine

    Avand in vedere stocul viu pe care l-am enumerat mai sus considerati ca ii hranesc prea mult ? ( cuburile de Artemia si Mysis sunt acelea micute din comert )

    This message was edited 2 times. Last update was at 03/01/2018 13:55:05

    dan.pavelescu
    Liliacul
    [Avatar]

    Joined: 19/04/2011 15:50:00
    Messages: 12935
    Location: Bucuresti/Bruxelles
    IP:
    Offline

    ...
    [Thumb - Screenshot_1.png]


    I'm Batman!

    The Forgotten Sands
    Release the kraken!
    Soupe de poisson

    Mi te supui.
    [WWW]
    Andrei P
    Member
    [Avatar]

    Joined: 28/11/2016 18:13:27
    Messages: 209
    Location: Bucuresti, Drumul Taberei
    IP:
    Offline

    dan.pavelescu wrote:...

    Am modificat eu link-ul acum cateva secunde .

    https://imgur.com/Pn3CWbc

    This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2018 13:57:06

    dan.pavelescu
    Liliacul
    [Avatar]

    Joined: 19/04/2011 15:50:00
    Messages: 12935
    Location: Bucuresti/Bruxelles
    IP:
    Offline

    Vazut acum.

    La fel patesc si eu cu sarcophytonul meu. Sta a prost.. ca o palnie.

    Am observat ca seara se desface mai mult, cand lampa e "in amurg" si mai mult pe albastru. Poate vrea mai multa lumina albastra?

    I'm Batman!

    The Forgotten Sands
    Release the kraken!
    Soupe de poisson

    Mi te supui.
    [WWW]
    Andrei P
    Member
    [Avatar]

    Joined: 28/11/2016 18:13:27
    Messages: 209
    Location: Bucuresti, Drumul Taberei
    IP:
    Offline

    dan.pavelescu wrote:Vazut acum.

    La fel patesc si eu cu sarcophytonul meu. Sta a prost.. ca o palnie.

    Am observat ca seara se desface mai mult, cand lampa e "in amurg" si mai mult pe albastru. Poate vrea mai multa lumina albastra?


    Si eu am observat asta
    Pe moonlight se deschide aproape complet ....
    dan.pavelescu
    Liliacul
    [Avatar]

    Joined: 19/04/2011 15:50:00
    Messages: 12935
    Location: Bucuresti/Bruxelles
    IP:
    Offline

    Apoi, sa-l futa Stalin de sarco, ca nu ma apuc sa surubaresc lampa de dragul lui

    I'm Batman!

    The Forgotten Sands
    Release the kraken!
    Soupe de poisson

    Mi te supui.
    [WWW]
    Andrei P
    Member
    [Avatar]

    Joined: 28/11/2016 18:13:27
    Messages: 209
    Location: Bucuresti, Drumul Taberei
    IP:
    Offline

    Eu am lampa pe doua canale , unui canal ii sunt atribuite ledurile albastre si celuilalt restul ledurilor ( alb , rosu, verde) .
    O sa incerc timp de cateva zile sa cresc cu mult mai mult intensitatea pe cele albastre .
    Momentan merg pe schema asta , CH1 - leduri albastre ; CH2 - ledurile albe , rosi, verzi

    In seara asta as vrea sa dau lampa jos ( o am cocotata direct in tavan prin niste tiranti ) si sa ii desfac capacul pentru a o aspira. Am observat ca are ceva praf in ea si cele 3 ventilatoare ale ei devin cam zgomotoase de la un punct . Cu ocazia asta poate ii schimb si bateria din ea . Din cate am inteles ar avea ca si placile de baza de la PC o baterie ca cele de ceas care sa ii mentina in memorie setarile facute. Nu de alta , dar de fiecare data cand imi pica curentul trebuie sa introduc din nou programul de mai sus .... de aceea l-am si notat pe hartie
    Sper sa si imi fac curaj .... nu de alta , dar de 3 zile spun ca fac asta
    Andrei P
    Member
    [Avatar]

    Joined: 28/11/2016 18:13:27
    Messages: 209
    Location: Bucuresti, Drumul Taberei
    IP:
    Offline

    Azi mi-am facut curaj si am dat lampa jos. Am aspirat forate mult praf din ea si i-am dat de cap si cu memoratul setarilor la eventuale pene de curent.
    De doua zile sifonez nisipul in fiecare seara . Am pus in sump la gura skimarului un ciorap si cu ajutorul unui furtun sifonez nisipul fara a pierde apa.
    Sper sa obtin rezultate mai repede . Dupa prima sifonare nu am reusit decat sa diminuez din ele . Pe moment dispar , insa a doua zi pe la pranz cand lumina este puternica reapar.

    Intrebare: dupa cum am remarcat si ieri ma cam invadeaza acea presupusa cyanobacterie. Ce parere aveti ? Este cyano sau nu ? Daca este cum ar trebuii sa actionez ?

    LE: Sarcophyton-ul pe moonlight https://imgur.com/Zk7aXXq

    O seara buna ,
    Andrei

    This message was edited 1 time. Last update was at 04/01/2018 22:56:09

     
    Forum Index » Bazine mari
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com