[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu scalari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
bogdi00
Junior member

Joined: 26/12/2017 13:15:31
Messages: 14
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna, pregatesc un acvariu de 240l 100cm lungime 40 latime si 60înaltime, niste sfaturi pentru ce plante îmi recomandati si cat de plantat sa fie acvariul, decor lemn( radacina) sau pietre si ce substrat sa folosesc (cat mai natural).
Ca pesti m-am gândit la 4 scalari blue diamond( dac? sunt prea multi ma pot abtine ?i la 2), 4 acistrusi ( 2 perechi sau 1 mascul ?i 3 femele), si 4-5 corydoras, dac? sunt prea multi astept pareri de la care sa mai renunt.
Ce iluminat sa folosesc T5/T8 cate neoane si cati w sau lamp? led?
Ca hrana pentru scalari am un acvariu mic 50l în care am b?gat guppy pentru hrana vie, hrana uscata de la tetra, + hrana congelata diy cu inima de vita.
Astept pareri fie bune sau rele unde am gresit sau ce sa mai aduc sau sa scot!
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

intra 2 perechi de scalari in 240 de litri, problema e insa daca se vor intelege sau nu iar asta nu ai cum sa stii de la inceput
deci e ok

daca cumperi scalarii de pui, sfatul meu este sa cumperi 6 sau 8, ca sa aiba de unde se alege perechi; in momentul in care se formeaza perechi, e posibil ca perechile sa devina agresivi cu ceilalti si va trebui sa-i dai, presupunand ca nu o sa-i streseze pana la moarte, ca se intampla si din astea

deci, pe scurt: daca iei perechile formate, da, intra 2 perechi in litrajul ala
daca iei pui, ia mai multi

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2017 12:26:32




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

bogdi00 wrote:Ca hrana pentru scalari am un acvariu mic 50l în care am b?gat guppy pentru hrana vie


aoleu, era sa imi scape asta
- in primul rand, este o barbarie sa hranesti pesti cu alti pesti
- in al doilea rand, scalarii nu au nevoie sa manance pesti vii, se hranesc f bine si cu hrana uscata si cu hrana congelata
- in al treilea rand, pestii vii sunt o hrana slaba calitativ comparativ cu mancarea speciala pentru pesti de acvariu care se gaseste la orice petshop

sfatul meu e sa renunti la aceasta ideea de a hrani scalarii cu guppy

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2017 12:29:36




bogdi00
Junior member

Joined: 26/12/2017 13:15:31
Messages: 14
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ok, mersi am sa renun? la idea cu pesti vi.
Scalari vreau sa îi iau de mici am g?sit eu nevertebrate 50RON bucata, în Timi?oara nu am gasit blue diamond
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com