[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Detritrus guppy  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare la toata lumea!

Am si eu un acvariu ca tot omu' micut simplut etc. diferite specii de pestozauri printre care si niste guppy (deh..consoarta). Problema este urmatoarea, de vreo 2-3 saptamani sa zic, guppy mei fac niste rahati foarte mari si ciudati, nu le-am schimbat nimic in alimentatie, igiena acvariului este aceeasi... cand vrea unu sa isi faca treaba, se retrage intr-un colt al acvariului si sta acolo linistit de parca s-ar duce la buda, ziaru ii mai lipseste si pana nu se desprinde ala de el nu paraseste locul ala si sta fratica juma de ora o ora la "WC"
Si daca aveti vreo idee de ce mi s-a murdarit spraybaru' de la filtru dupa ce i-am adaugat eheim substrat pro...
Penny for your thoughts?
[Thumb - IMG_0291.JPG]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu stiu cum ai dresat pestele dar Eheim Pro trebuia foarte bine spalat si clatit. Este posibil sa fie pulbere de la substrat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

L-am spalat de 5 ori... e ff dresat pestele, cel mai mult ma amuza cherry barbu’ care se freaca de pietris precum cainele meu ca sa-si schimbe mirosu

Inca astept ceva pareri despre rahatu’ ala gigantic
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Nu te impacienta. Dai prea multa mancare pestilor, atat tot!

Mama prostilor e mereu gravida!
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

Tot ce e posibil dar cu ceilalti nu am probleme, le dau fulgi tetramin amestecat cu niste mini pastilute cu spirulina si pana sa ajunga pe jos sunt deja halite de sacali, pentru ancistrus trebuie sa ii directionez o pastila printr un tub doar pentru el ca daca o arunc asa in apa sar astia pe ea
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cu guppy chestia e ca sunt constipati(problem hrana: monotona, nu prea grozava calitativ etc.) mai da-le artemia decongelata gasesti la blistere, seara ultima masa sa fie artemia decongelata(nu topi cubul in acvariu daca se poate, il pui cu o strecuratoare de ceai intr-un vas cu apa si lasi la decongelat), artemia e laxativ si le curate intestinele-defecheaza mai usor
[Email]
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

AHAAAAAA! Gasesc usor artemia la zoocenter sau zoomania ?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da, sau oruce pet shop mai de doamne ajuta
[Email]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com