[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Furtune, robineti, cuple????  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am zis eu ca ma las, da' de unii virusi nu se poate scapa. E un virus gigantic si il cheama acvariu.
Ca urmare a unor sugestii bine plasate si fiindca s-a dezlipit gresia din baie se reface baia. Nu sint eu de vina, da' daca zice sefa ca trebuie pusa gresie noua ce pot sa spun.

In plusi e nevoie de o noua legatura la apa rece gen cismea (pt. spalat pe jos si spalat geamuri - sa nu credeti ca pt. altceva). Teava am gasit-o, o scurgere a fost montata (adica am gasit-o pe aia de acum 30 de ani "ascunsa" de constructori si s-a refacut/testat sifonul din pardoseala - cu unul nou). Instalatorul e antamat - il cunosc de vreo 15 ani si nu m-a dezamagit (spre deosebire de unele firme).

Ce sa ii spun sa monteze?
Vreau un robinet din care sa iasa un furtun pina in acvariu cu cuple rapide sau ceva asemanator. Mai tirziu sa montez pe el si un filtru de apa sau osmoza. Aprobarea de principiu pt. un filtru de apa am primit-o deja (urmeaza detaliile - o sa fie pt. apa de baut/gatit, da' n-am precizat ca e f. bun pt. acvariu - sic).

Cu ce ma cuplez la robinet? - am pierdut aproape o ora prin bricodepot si cora fara sa ma prind exact de ce am nevoie.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Ar fi asta, care se monteaza pe furtun
image
si se cupleaza in asta, care este infiletata pe robinet:
image

De obicei sunt in set.

Sau cauti alt tip de mufa? Bronz, etc?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia-l pe instalator cu tine, da-i o bere si povesteste-i ce-ti treba! O sa stie el ce sa ia...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Vreau de plastic.
Instalatorul trebuie sa il prind cind nu e sefa prin zona.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Poti pune in perete un robinet pentru cismea, cu filet exterior de 3/4.

Ca asta: http://www.conrad.com/medias/global/ce/5000_5999/5100/5150/5157/1194224_BB_00_LO.EPS_1000.jpg

La el poti pune:

- cupla pentru furtun gardena, cu filet interior de 3/4 http://www.gardena.com/ro/produse/irigarea/fitinguri-furtun/stut-robinet-cu-filet-21-mm-g-1-2-26-5-mm-g-3-4/967312101/
mai departe vii cu furtunul, cu o cupla rapida. recomand tot gardena.
- osmozor. cele de la aquili (care sunt bune si accesibile la pret) au mufa de conectare cu filet interior de 3/4


edit: daca vrei musai robinet din plastic, desi am dubii in ce priveste siguranta si durabilitatea lui:
http://www.irrishop.ro/Robinet-de-gradina-filet-exterior-p-8807.html#prettyPhoto

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2017 22:14:44


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Vezi aici: http://www.gardena.com/ro/produse/irigarea/fitinguri-furtun/
Banerul de sus de pe mijloc iti arata mufele cuplate, iar primele doua poze, stanga/dreapta, cele doua mufe care se conecteaza intre ele.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc. Pt. teava + robinet o sa il las pe instalator sa faca propuneri - si o sa il intreb si ce sa aleg.
Cred ca o as aleg cuple cu stop de la gardena (sau ceva semanator) - daca se intimpla ceva sa pot opri rapid apa fara sa mai alerg la robinet - e o optiune chiar buna.

Sa iau furtune de 13mm sau de 19mm? 19 mi se pare cam mare

This message was edited 1 time. Last update was at 17/12/2017 15:57:51


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com