[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Guppy bolnav? Ajutor!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna! De vreo 2 zile am un pestisor guppy care se poarta mai ciudat. Sta destul de drept, nu prea se misca si am impresia ca are un ochisor mai intunecat decat celalalt. Va atasez niste poze ca sa va dati seama mai bine. Aveti idee ce se intampla? Este bolnav? Ce pot sa ii fac ca sa il salvez?
[Thumb - IMG_20171214_121839.jpg]

Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alta poza
[Thumb - IMG_20171214_121816.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

din aceste poze... nu reiese nimic.. e ca si cum ar sta sa ia aer.....niste poze mai apropiate,cu ochiul....si cateva detalii am avea nevoie...de cand ai bazinul,cati litri,filtrare si ce ai in el.ce temperatura are apa, la cat timp schimbi si cita apa schimbi....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bazin de 54l(il am de aproape2luni), 2sanitari si 7guppy, filtru aquael asap 300, schimb cam 15l de apa la 3-4zile si pun mereu 10ml de filter medium. Toti ceilalti pesti sunt super ok. Doar asta sta de 2zile in pozitia aia incontinuu..sta cam izolat fata de ceilalti. Nu sta doar in partea de sus asa(gen sa ia aer) ci sta in aceeasi pozitie si pe la mijlocul acvariului..e dificil sa ii fac o poza la ochi si sa se vada bine..dar unul este mai intunecat decat celalalt.
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta este ochiul care mi se pare mai intunecat. Se poate compara cu prima poza pe care am pus-o, cand se vede celalalt ochi
[Thumb - IMG_20171214_153539.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu okiul .. nu se vede....e greu...dar... se poate sa ai valori de amoniac ,nitriti sau nitrati cam mari.. ar fi bine sa faci niste teste la apa din bazin...s-ar putea sa fie o intoxicatie ....filtrul pe care il ai asigura doar filtrare mecanica ..nu si bioogica...care este foarte importantta....
Cind ai cumparat acvariu l-ai populat imediat sau ai respectat procesul ciclarii...CICLAREA este foarte importanta si dureaza cel putin 4 saptamani in care bazinul ar trebui sa nu fie populat iar filtrarea sa functioneze nonstop cum de altfel si dupa procesul de ciclare
ar trebui sa achizitoinezi un filtru mai mare in care sa introduci si medii filtrante boilogice cum ar fi,siporax,metrix lava vulcanica.... in functie de bugetul care il ai...Faptul ca faci schimburi de apa destul de des au tinut valorile amoniacului,nitritilor si al nitratilor,mai scazut dar asta nu inseamna ca nu afecteaza pestii.. si ca la oameni... cei mai slabi cedeaza primii.Nu pot sa iti spun ce sa faci... nu am atita experienta incat sa iti dau un tratament, dar ca sa eviti pe cat posibil ca si ceilalti pesti sa pateasca la fel,ar trebui sa faci urmatoatrele...

In primul rind sa rezolvi partea cu filtrarea si asta cat mai rapid...La 54L ar fi bun un filtru hang on sau un filtru exterior dar sa fi atenta pentru ce bazine sunt indicate...(ex pentru bazine de 120 litri) ei tu sa iti achizitionezi unul pentru bazine de aprox 100 l pentru ca ce scrie producatorul... lasa de gandit..Eu la bazinul meu am 2 canistre sun sun 403B care, dupa cum sppune producatorul ,ar fi pentru bazine de max 700 l, bzinul meu are 400 l

doi,pina rexolvi filtrarea,fa schimburi de apa zilnice sau cel mult la 2 zile cite 30% din volumul bazinului.Apa sa fie statuta 24h pentru a se elimina clorul din ea..sa folosesti o galeata sau un vas cu gura foarte larga pentru asta.Daca nuai in ce sa pui apa la declorinat,cumpara un conditioner pentru apa,cum ar fi Denitrol de la GBL,nu pune cantitati mai mari decat cele prescrise,si dupa 3 -4 h poti sa faci schimbul de apa

astea sunt prioritare pentru ca , mai mult ca sigur bazinul tau nu e ciclat si v-a trebui sa faci ciclarea din mers...riscurile sunt mari... nimeni nu poate garanta ca nu vei mai avea pierderi sau mai ai o alternativa.. sa donezi ,sa dai pestii la cineva pina rezolvi ciclarea

Pentru a intelege mai bine procesul de ciclare care este foarte important pentru un bazin.intra pe forum la incepatori si o sa gasesti topic despre ciclare

IMPORTANT,cind vrei sa achizitionezi ceva, intreaba mai intai pe forum,cei de la petshop nu sunt intotdeauna profesionisti si ,normal,sunt acolo ca sa vanda marfa


PS despre pestisor,nu stiu ce sa spun, s-ar putea sa isi revina cu schimburile de apa zilnica sau nu... eu unul banuiesc ca e intoxicatie....poate colegii mai experimentati pot spune mai multe

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, multumesc mult!! O sa fac niste teste de apa si o sa incerc sa cumpar un filtru extern cat mai repede!
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

vezi ca nici un filtru nu vine plin cu medii filtrante... asta am vazut doar la EDEN.... in oricecaz,inainte sa te decizi sa cumperi pune aici intrebarea daca e bun,bine sau...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poate nu vad bine in poza dar ... nu prea se misca apa la suprafata acvariului!
Ai oprit filtrul pentru a face poza sau ai o piatra de aer? In plus, ai cam mult biofilm pe apa.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/12/2017 19:41:53


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am oprit filtrul, face multe bule, dar este in partea cealalta a acvariului. Nu inteleg ce inseamna biofilm, dar apa este curata la suprafata..probabil se vedea reflexia plantelor..
Am o intrebare..citisem mai demult undeva pe forum ca pietrisul ar putea fi calcaros si asta ar afecta sanatatea pestilor.. am pus cateva granule de nisip in otet si ieseau bule..e de rau? Ar trebuie sa il schimb?
P.S. atasez o poza cu filtrul
[Thumb - 1513275176068-297314290.jpg]

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

De temperatura nu ne-ai spus
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ar putea fi plistoforaza? Stiu ca este denumita generic "boala neonului" dar am inteles ca afecteaza multe specii de pesti de apa dulce. Simptomele ar cam corespunde :
"Pestii parazitati prezinta pe suprafata corpului pete alburii sau ulceratii. Musculatura invadata devine palida si capata un aspect sticlos. In parazitari masive pestii se recunosc dupa inotul dezordonat in pozitie verticala si izolare fata de cird. Moartea survine prin epuizarea pestilor"

This message was edited 2 times. Last update was at 14/12/2017 20:22:49


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am un incalzitor aquael 50W care mentine permanent temperatura la 25grade..nu se poate regla(a venit cu acvariul)
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am uitat atenta la el si nu are pete albe sau alte semne pe corp
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Oricum, in astfel de situatii cea mai buna masura este izolarea lui. Daca ar fi ceva din apa, un anumit parametru schimbat, s-ar manifesta si la ceilalti pesti, nu numai si in forma asta atit de clara, la unul singur din sapte.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum am mai facut un test, le-am dat de mancare..si pestele bolnavior mananca ok, la fel ca ceilalti..doar ca sta tot in pozitia verticala
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce parere aveti intre un filtru extern eden 511(am vazut ca vine plin cu material filtrant-dar nu stiu cu ce anume) si un filtru eheim 2211(dar nu stiu ce material filtrant sa iau)? cam la cat timp trebuie curatat un filtru extern? si inlocuit materialul filtrant? M-ar interesa sa fie si silentios..dorm cu acvariul langa pat

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2017 20:52:47

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

un 511 ar fi super... eu am un 501..intr-un sertar are un burete si in celalalt vune cu inele ceramice ,pentru filtrare bio.. la 511 cred ca intra un saculet da 1000 ml de medii bio.. pentru tiene e super.Pe langa asta,poate fii upgradat foarte usor,pentu o capacitate mai mare de filtrare
ENHEIM este ,ca firma ,mult mai buna dar nu stiu cu ce medii vine...si depinde ce iti permiti..

This message was edited 2 times. Last update was at 14/12/2017 21:02:59


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

incalzitorul.. nu il mai tine cu totul in apa... este el anti acvatic dar e mai sigutr sa il pui in apa cit are sticla de protectie.. si vad ca e inclinat...daca asa a zis cel de la petshop... nu e nici o diferenta.. doar ca atuci cind e inclinat este inestetic

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu as merge pe un Eheim 2213. Diferenta de pret fata de un 2211 este de doar 80 de lei insa cistigi mult la volumul de mediu pentru filtrare biologica.
Poti sa-l umpli cu Seachem Matrix si ai rezolvat problema. 2211 este si el OK, am unul la un acvariu de 45 de litri. Totusi, un 2213 cred ca e mai bun.
Filtrul Eheim vine numai cu buretii pentru prefiltrare, restul cumperi separat.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2017 21:09:17


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com