[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Carpet plant pt acvariu fara co2!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

Salut as dori si eu sa stiu daca as putea sa cresc o planta de gazon fara co2 si fara substrat special ,doar cu fertilizatori lichizi ??
Acvariu are 63 de litri ,lumina din dotare ,deoarece l-am comandat de pe net ,incalzitor ,filtru intern evo din dotare pt acvarii pana la 80 de litri. pompa ci perdea de aer .
Acvariu e functional ,am vreo sansa sa cresc plante de gazon in conditiile precizate ??
Multumesc !
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cipy, va fi greu. Fara sa experimentez asta, am citit ca HC reactioneaza bine la aditia directa de carbon lichid. Uite sursa :
http://www.aquascaping.ro/acvaristica-de-apa-dulce/plante-de-acvariu/208-hemianthus-callitrichoides-cuba.html
Numai ca fara CO2 in forma gazoasa, dizolvat in apa, nu stiu daca va rezista. Poti incerca cu Easy Carbo sau poti creste
HC in caserole, emeres, si apoi sa-l plantezi in acvariu (va fi mai greu asa) cind este suficient de viguros. Poti incerca si
Eleocharis Pusilla Mini, care este mai putin pretentios sau Marsilea Hirsuta. Pe ultimile doua le-am cultivat destul de bine
cu o aditie minima de CO2.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/12/2017 20:58:00


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

Da cred ca e e greu,momentan ma gandeam sa experimentez in acvariu acesta ,am plantat deja HC nu stiu cat de bine o bucata cumparata de pe net ,un patratel,in vara vreau sa trec la un acvariu de cel putin 130 de litri,cu gazon,sol fertilizant daca ma poti ajuta care e mai bun sau ce sa folosesc si ce granulatie la pietris??
credema citesc zilnic chestii dar pe net te zapacesc parerile tuturor,chiar si siteuri in engleza ,de multe ori nu te lamuresc cu nimic..

This message was edited 1 time. Last update was at 13/12/2017 21:52:01

opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Cipy135 wrote:Salut as dori si eu sa stiu daca as putea sa cresc o planta de gazon fara co2 si fara substrat special ,doar cu fertilizatori lichizi ??
Acvariu are 63 de litri ,lumina din dotare ,deoarece l-am comandat de pe net ,incalzitor ,filtru intern evo din dotare pt acvarii pana la 80 de litri. pompa ci perdea de aer .
Acvariu e functional ,am vreo sansa sa cresc plante de gazon in conditiile precizate ??
Multumesc !


Ia uite ce scrie mai jos:
Hemianthus callitrichoides e o planta moderata cu crestere inceata. Ea necesita lumina din abundenta, nivel generos de nutrienti, un substrat de granulatie mica si un nivel bun de CO2, ca sa se descurce bine in acvariu. Ea va raspunde cu mult perling daca aceste conditii sunt indeplinite. 0.5W/l sau mai mult o vor face sa creasca lipita de substrat. O regula buna pentru aceasta planta este urmatoarea : Cu cat are mai multa lumina si CO2, cu atat planta va creste mai bine.

Pe scurt, nu!!! Schimba lumina si ai ceva sanse sa cresti Marsilea hirsuta, nicidecum HC.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/12/2017 21:56:33


Mama prostilor e mereu gravida!
Cipy135
Junior member

Joined: 21/07/2017 17:48:22
Messages: 45
Location: Lugoj,judet Timis
IP:
Offline

Mersi ,acum nu am ce mai face ,e mai mult experiment ,deaorece am achizitionat deja planta ,nu e problema daca moare asta e si asa mi-o cam ciugulesc xipho
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com