[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un sfat va rog  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Adr1an
Junior member

Joined: 03/06/2013 18:08:17
Messages: 8
Location: Curtea de Arges
IP:
Offline

Am reusit sa inmultesc Oryzias woworae, am peste 40 pui. Ii tin intr-un acvariu de 10 litri (filtru cu aer, lumina ) si le dau mancare hrana macinata pentru pui ( clear water micron) si grindal (doar puii de grindal) Cu grindalul nu este problema dar hrana macinata, chiar daca le dau foarte putina tot se depune pe fundul acvariului, pestisorii stau mai mult pe fund si pana se apuca sa manance se depune.
Vreau sa pun niste java moss si vreo 5-6 creveti in acvariu sa manance excesul de mancare, de aici si nevoia de un sfat : este bine daca fac asa ?
Va multumesc
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Parerea mea e ca le dai totusi prea multa hrana. Incearca sa le dai artemia, microworms etc. Si daca hrana ramane pe fund, atunci e prea multa. Vezi ca nu trebuie hraniti ca sa se ingrase pt craciun, ci doar sa nu le fie foame.
Adr1an
Junior member

Joined: 03/06/2013 18:08:17
Messages: 8
Location: Curtea de Arges
IP:
Offline

E posibil sa ai dreptate, sunt primii pui scosi de mine, deci cunostintele mele sunt ... limitate.Hrana ajunge pe fund deoarece pana se ridica sa manance deja primii fulgi ajung jos. O sa incerc sa le dau mai putina. Crevetii deja i-am pus in acvariu si au inceput sa curete.
Multumesc de sfat

This message was edited 1 time. Last update was at 13/12/2017 22:11:39

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com