[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primesc/accept orice sugestie  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
1cea
Unripe member

Joined: 11/12/2017 13:31:08
Messages: 2
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salutare

Acum ceva vreme am primit cadou de ziua mea un acvariu . Persoana care mi l-a adus l-a primit "bonus " la casa abia cumparata si cum eu am zis ca imi place cand le-am facut o vizita de casa noua .......au impuscat doua dintr-o lovitura , au adus cadou si au scapat de ceva ce ocupa spatiu degeaba .
Tinand cont ca acum peste 25ani am mai avut acvariu si pesti am zis ca e floare la ureche si am inceput sa citesc ...sa caut .....sa realizez ca pe masura ce citesc mai mult stiu mai putin . Asa ca , accept orice indicatie/sfat/ ajutor .
Premise :
1. Acvariu 100X40x45 cu capac ( putin crapat , lipit de mine intre timp ) fara sistem iluminare
2. Filtru extern Crystal Profi e701
3. Incalzitor Tetra 100W
4. Pompa aer
5. Pietris negru 2-3mm (vreo 10kg )
6. Termometru
7 . Cateva pietre pt decor
8 . Ceva solutie starter (EasyLife ) .
9 . Suport acvariu facut din cornier, blat polita rasinoase exact pe dimensiunile acvariului ( destul de rezistent , ar trebui sa sustina lejer 200+ kg )

Asta ar fi ce am acum .Vreau sa pun cateva plante si ca pesti ceva nepretentios (molly , guppy , xipho, cativa sanitari )
Urmeaza intrebarile .

1 . Acvariul are o baza/ rama plastic . Intre fundul acvariului si polita raftului ramane un spatiu de 5mm . Sa pun ceva in acel spatiu ( polistiren extrudat de ex ) ? Am luat deja din Hornbach niste chestii ca folia care se pune sub parchet . Sau sa scot rama de plastic si sa pun acvariul pe blatul de lemn , pe.folia de.protectie ?
2. Ce lumini trebuie sa folosesc ?
3. Ca sa nu pun substrat pt plante in tot acvariul pot pune substrat in 2-3 ghivece ceramice micute si sa pun plantele acolo ? Ce substrat sa folosesc ?
4. Stiti toti cum arata filtrul extern de mai sus . In cele 2 compartimente/tavi am niste bile si niste tuburi , par ceramice . Banuiesc ca ar trebui inlocuite . Cu ce le înlocuiesc si de unde cumpar ?

Multumesc anticipat pt raspunsuri .

PS : locuiesc in Pitesti dar ajung cel putin o data pe saptamana in Bucuresti deci pot sa iau ce am nevoie de acolo ......
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

1. Renunta la suport. Sunt pad-uri speciale pentru acvarii, din spuma. Este si mai frumos asa.
2. Pentru 180 de litri iti trebuie, calculat la 0.4-0,5 w/litru, undeva la 2 x 39 w neoane t5. Sunt instalatii de firma dar sunt mai scumpe.
Eu ar renunta la capac si as cumpara o lampa cu deschiderea de 100 cm, de ex. https://www.nevertebrate.ro/lampa-odyssea-dual-pro-2x39w-neagra-10540
3. Nu merge asa. Eu as pune substrat ca lumea si as planta dupa formula clasica. Ca substrat, ai mai multe variante, discutam dupa ce te hotarasti cum vrei sa il plantezi.
4. In primul rind filtrul este subdimensionat. Daca nu ai alta solutie, poti ramina cu el, daca nu intenionezi sa populezi prea mult acvariul si este bine plantat.
Bilutele sunt Micromec-ul original al filtrului iar tuburile pot fi Siporax. Sunt OK dar se poate si mai bine. Depinde de bugetul pe care il ai la dispozitie.

Succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2017 22:44:03


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
1cea
Unripe member

Joined: 11/12/2017 13:31:08
Messages: 2
Location: Pitesti
IP:
Offline

Revin cu o alta intrebare , cum se organizeaza materialele filtrante in filtru ?
Eu am primit filtrul (cel de mai sus CrystalLine e701 ) in urmatoarea configuratie ( incepand de sus in jos ) : burete , bile ceramice si siphorax . E bine asa sau trebuie schimbat ?

Va multumesc
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

De jos in sus, MicroMec (bilele ceramice), apoi Siporax si ultimul buretele.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com