[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sunt incepator cu nevoie de sfaturi!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Doom
Junior member

Joined: 10/12/2017 00:13:39
Messages: 14
Location: Kilkenny
IP:
Offline

Salut, de curand am facut trecerea de la un acvariu de 100l in care avea guppy si cory la un acvariu de 330 L 100x60x58 si un sump de 120L si cum am facut aceasta schimbare mi-am si dat seama cat sunt de nepriceput in acest hobby. Sa va prezint pentru inceput acvariul in starea in care este acum: substrat nisip alb si atat in jur de 5-6 cm, 5 pietre, 2 cioate si pe ele legate 2 anubias, mai am niste plante easy .. cel putin asa mi-a zis cel de la magazin, dar nu le merge prea bine ceea ce ma face sa scriu si acest post, ca si pesti am scapat de guppy odata cu acvariul de 100l si acum am 3 cory 3 melci asasini primiti cadou, 3 xifo 1 mascul 2 femele, 1 Kribensis ma gandeam sa ii iau eventual si lui o femela, un mancator de alge nu stiu cum se numeste , si inca 2 sanitari la fel nu le stiu numele (cum am zis sunt la inceput). Lumina pana azi a fost jalnica de azi este putin mai buna cred si sper eu , adica am cumparat o lampa cu 4 x39w t5 neoane, sa intru si eu in randul lumii .Acum incep dubiile : lumina aceasta poate satisface nevoile plantelor pe care le am? Plantele le hranesc cu un all in one micro si macro, easy carbo, si easy life ferro, all in one 5 ml pt 50L odata pe zi , carbonul lichid 1 ml la 50l si ferro 10 ml la 100l odata pe saptamana, bineinteles ca eu pun cat penntru tot volumul de apa adica si cea care circula prin sump.Asta ar fi tot deocamdata , daca am puteti ajuta cu ceva sfaturi utile, multumesc anticipat,

Cu stima ,
Sorin
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!

Lumina (aprox. 0,5 w/litru) este suficienta pentru cea mai mare parte a plantelor. Important este si programul de lumina pe care il aplici. Cred ca mai curind ai o problema cu CO2, pentru ca varianta lichida nu e foarte eficienta la bazinele mari; o instalatie de CO2 ar fi mult mai eficienta. Legat de plante, daca nu le cunosti, pune o poza cu ele si le identificam impreuna cu alti colegi. La fel pentru sanitari.

Succes!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Doom
Junior member

Joined: 10/12/2017 00:13:39
Messages: 14
Location: Kilkenny
IP:
Offline

Pozele aici, sper sa mearga:
https://ibb.co/gG9qnw
https://ibb.co/e22X0G
https://ibb.co/cpUqnw

This message was edited 2 times. Last update was at 10/12/2017 11:05:05

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nisipul este prea fin pentru a creste plante,cred eu...nu respira radacina si putrezeste inauntru...pt a creste plante,ia un substrat cu granulatia curpinsa intre 1-3 mm.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

paradoxx wrote:nisipul este prea fin pentru a creste plante,cred eu...nu respira radacina si putrezeste inauntru...pt a creste plante,ia un substrat cu granulatia curpinsa intre 1-3 mm.


+1

Acum, cit nu este aranjat, poti sa adaugi un substrat cu granulatia mai mare, cum bine a sesizat paradoxx, pe care sa-l amesteci usor cu cel prezent (ca daca faci un reset e mai greu).
Oricum, nisipul se va sorta in timp si vei avea granulatie mai mare la suprafata. Acum, depinde si de cum vrei sa-l amenajezi, ce peisaj vrei sa obtii. Daca ai ceva planuri, pune o poza
de ansamblu. Plantele nu sunt pretentioase dar sigur vor trebui rearanjate si adaugate mai multe, dupa opinia mea.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Plantele inalte, cu frunza lata, par a fi Echinodorus Bleheri. Merg bine intr-un substrat mai gros pentru ca au un sistem radicular radial si se intind bine in substrat.
Eu as indeparta frunzele laterale, mature si care incep sa se degradeze. Planta genereaza rapid frunze noi de la baza si se indeseste. Estetic vorbind, ar fi bine sa fie
grupate intr-o tufa mai mare, intr-o anumita zona. Pare ca ai si Ludwigia (planta rosie) care este de asemenea o planta stem, easy si care "da bine" tot daca este
grupata si tunsa periodic si/sau replantata.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Doom
Junior member

Joined: 10/12/2017 00:13:39
Messages: 14
Location: Kilkenny
IP:
Offline

https://ibb.co/kZpyPb

o imagien generala, am sa incerc sa schibm substratul .. eu m-am gandit la nisip ca vreau sa adaug inca 3 kribensis si 4 Rami, deasta si l-am lasat oarecum jumi-juma, am sa mai tund din frunzele adulte la urmatorul schimb de apa, imi este mai usor un pic ... asta o sa fie vineri sau sambata si eventual sa adaug si substrat atunci, da nu fac rau plantelor daca le tot scot si bag?


stiu ca pare acvariul intr-o parte dar nu este , l-am verificat!

This message was edited 1 time. Last update was at 10/12/2017 14:36:27

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai atit de mult spatiu si cu atit de multe posibilitati. Nu te tenteaza un scape ceva mai complicat, mai elaborat?
Legat de plante, nu e nici o problema daca le scoti si le replantezi. Eu fac fecvent asta. Multi colegi folosesc vechile
plante dupa reset, este chiar indicat sa folosesti cel putin o parte din ele apoi. Pe perioada cit stau afara din acvariu,
trebuie puse intr-o caserola mai mare, cu apa din acvariu. Rezista fara probleme acolo trei zile, chiar si tinute la intuneric
(abia se mai curata de alge).

Nu-mi dau seama ce planta este cea de pe substrat, din dreapta fata. Daca e o planta cu rizom si nu e pusa
pe o piatra, ar trebui ridicata putin.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Doom
Junior member

Joined: 10/12/2017 00:13:39
Messages: 14
Location: Kilkenny
IP:
Offline

https://ibb.co/kGzjVG
Asta?
Legat de elaborat, nu prea ?tiu ce s? fac, cum am zis sunt la inceput ?i aici ( Irlanda) nu prea g?sesc multe lucruri pt apa dulce , daca vreuna ceva mai elaborat trebuie sa comand totul din UK sau Germania... ?i l?sând toate astea trebuie sa îi mai dau o pauza so?iei care deja a inceput sa urasc? acvariul
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

1. Aranjament : Pietre si radacini se gasesc peste tot in lume, nu cred ca Irlanda face exceptie
Pentru plante si moss, ai multe posibilitati sa le comanzi din Anglia. Intra pe sit-uri, este o oferta
foarte bogata. Important este sa ai o viziune despre ce vrei sa faci si apoi un plan. Intra pe forum la
"Creme de le creme" si ai o multime de surse de inspiratie. Nu este chiar atit de dificil si colegii te pot
indruma oricind (daca te hotarasti pentru ceva cu multe radacini, moss, Bucephalandra, etc iti faci cel
putin 5 frati de singe ).

2. SEFA

Ei bine, e o discutie lunga aici dar in esenta, "sefele", in raport cu pasiunea sotilor lor pentru acvaristica,
parcug, precum plantele, trei faze bine delimitate :

La plante ele sunt urmatoarele :

i. Faza de aclimatizare, cind planta sufera din cauza conditiilor climatice diferite de mediul lor natural
ii. Faza de acomodare, cind plantele incep sa intre in cicluri vegetative normale, dar se inmultesc mai greu
iii. Faza de naturalizare, cind planta s-a adaptat perfect si incepe sa se inmulteasca, sa produca fructe, etc.

La "sefe" ele sunt :

i. Faza de "nu stiu de ce te-ai apucat de asta, costa mult, faci deranj peste tot, trebuie tot timpul sa curat dupa tine!"
ii. Faza de "ma rog, daca tu te simti bine si iti place, ... ce sa mai zic, da' gata, trei acvarii e destul, ce-ti mai trebuie inca unu'!"
iii. Faza de "uite, uite, creveti aia mici, vai da ce mici si frumosi sunt, ... wau, ce frumoasa este planta asta, de cind o ai ... s.a.m.d.

Asa ca, la fel ca in acvaristica, in arta Bonsai,... si cu sefele trebuie rabdare, rabdare si iar rabdare.
Pina la urma rabdarea da roade ... pe termen lung, adica 2-3-4-5 acvarii ...


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Doom
Junior member

Joined: 10/12/2017 00:13:39
Messages: 14
Location: Kilkenny
IP:
Offline

O las pe ?efa sa cread? c? m-am cumin?it..pân? în ianuarie s?pt?mân? viitoare o sa aib? ?oc c? o sa populam.acvariul ?i o las pe ea s? aleag? pe?tii ) ?i dup? aceea vedem ce iese.
Daca comand din Anglia sunt scumpe cioatele plus posta... Adic? dac? g?sesc un lemn la 30-40 lire m?.mai costa transportul 15-20... Trebuie s? mai caut pe aici poate g?sesc ceva pân? la urm? dar sa le iau pe rand, duminic? cel târziu substrat ?i tuns la plante plus populat
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Doom wrote:https://ibb.co/kGzjVG
Asta?


Da, nu cred ca sta bine acolo.

PS Poti, te rog, sa nu mai scrii cu diacritice? E obositor la citit pentru ca pe forum nu se vad.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/12/2017 16:39:01


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Doom
Junior member

Joined: 10/12/2017 00:13:39
Messages: 14
Location: Kilkenny
IP:
Offline

am sa o mut si pe ea cand pun substratul, am sa incerc sa o ridic mai sus cumva


P.S mi le ia cand raspund de pe telefon autocorectul, am sa incerc sa nu le mai pun


mersi
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daca o lasi pe sefa sa aleaga pestii... trebuioe sa o pui sa invete ceva ;la inceput.. sa nu te trezesti ca vrea scalari,carasi si cine stie ce ciclide...in acelasi bazin..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Doom
Junior member

Joined: 10/12/2017 00:13:39
Messages: 14
Location: Kilkenny
IP:
Offline

Pai incerc sa ii insuflu deja ce pesti sa sa aleaga ii arat acvarii pe YouTube
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Exista si a 4-a faza la "sefa":

tu: Uite - au facut pui.
ea: Vai ce frumosi sint. O sa creasca mari?
tu: Da, daca scapa sa nu fie mincati de aia mari.
ea: Si nu pot sa ii muti in alta parte?


E exact momentul potrivit sa gasesti un acvariu pt. pui si/sau carantina. Sau macar sa te mai dotezi cu inca un mincioc, o fatatoare si ce mai lipseste.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2017 09:13:58


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Doom
Junior member

Joined: 10/12/2017 00:13:39
Messages: 14
Location: Kilkenny
IP:
Offline

Este si asta o idee )
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Acum fii atent sa nu citeasca sefa mesajele astea. ...

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2017 10:21:29


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Liv wrote:Exista si a 4-a faza la "sefa":

tu: Uite - au facut pui.
ea: Vai ce frumosi sint. O sa creasca mari?
tu: Da, daca scapa sa nu fie mincati de aia mari.
ea: Si nu pot sa ii muti in alta parte?


E exact momentul potrivit sa gasesti un acvariu pt. pui si/sau carantina. Sau macar sa te mai dotezi cu inca un mincioc, o fatatoare si ce mai lipseste.




Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Metoda da roade. Am obtinut aprobarea pentru un Dennerle Scapers 35 litri in care va fi infiintata o Wabi Kusa.
Am data la schimb bolul de 5 litri (de la prima Wabi Kusa) pentru un aranjament cu orhidee.

Asadar, Sorin, cred ca observi ca aici nu primesti doar sfaturi despre cum sa amenajezi acvarii ci si despre cum sa le capeti!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com