[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Asian Tiger Barbs  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare colegi
Revin ?i eu, de data asta la apa dulce ??
Viitorul proiect se va desf??ura tot in vechiul bazin, cub 60cm prevazut cu filtrare prin sump.
Toate au plecat de la feti?a mea de un an, care este ffffff activa. A?a ca m-am decis sa reactivez bazinul, doar, poate-poate o s-o ?in? pu?in atenta ??
Deci, a?a cum zice ?i in titlu, acvariul o sa fie populat cu Barbus Tetrazona (Sumatrami) ?i Botia Macracantha. Ca plante o sa folosesc mosuri, fernuri ?i ceva criptocorine.

Acum vin întreb?rile ?? :
1) la dimensiunile de 60cm ale bazinului pot pune 15 sumatrami ?i 5 botia?
2) ce fel nisip este cel mai recomandat? Eu unul as merge pe ceva cu granula?ia 1-2mm de culoare maro deschis ??
3)cam ce lumina mi-ar trebui? Cu un proiector de 30w fac fata plantele?

Toate bune, Ionut


Ionut Dumitrascu
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gata, mi-am setat si tastatura
Asa-i cand iti iei telefon nou

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2017 00:21:41


Ionut Dumitrascu
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

1) in principiu da, acuma nu stiu ce vrei sa zici prin "Botia" depinde de specie
2) depinde daca vrei plantat sau doar hardskape, cat despre culoare recomandar nu exista, eu mereu as da sfat spre ceva care sa aratae natural nu roz, verde sau albastru in rest ce iti place tie
3) nu am experienta proiectoare asa ca aici nu ma bag
[Email]
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

1.da
2.da
3. 30w e putin la 60 inaltime, mergi pe 50w, eu am proiector de 20w la 112l e sufficient , cresc bine plantele, sa iei de 6500k temp de culoare.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2017 21:01:36

[Email] [Yahoo!]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc pt sfaturi.
Azi mi-am facut timp si am spalat sistemul overflow
Vreau sa dau cutia overflowlui jos ,si sa o fac pana jos. La fel si sumpul o sa suporte modificari

Toate bune, Ionut
[Thumb - FD1DB24E-2378-4D74-A340-6556EA8BA579.jpeg]


Ionut Dumitrascu
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Pare un proiect interesant, tine-ne la curent cu evolutia lui!
[Email]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai baza de unde plec, este fostul acvariu marin, care din diferite motive nimeni nu l-a vrut. Cum pana acum ultimele 3 acvarii au fost donate, la asta m-am ambitionat si nu am vrut sa-l dau “moca”.

Evolutia lui o sa fie urmatoarea:
- modificat camera overflowlui si sumpul
- cumparat nisip, pistra si lemne
- dat drumul la ciclare
- intre timp pun si lampa, probabil un proiector, dupa care incepem sa plantam ceva verdeata
- iar pe 15 ian de ziua mea, sper sa am si pesti in bazin

[Thumb - 2E151714-2319-40E5-90C6-1D13907ABA83.jpeg]


Ionut Dumitrascu
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea...

- sumatranii aia ie multi si ie rai... o sa se alerge si-o sa se ciufuleasca. Altfel, sunt niste pesti foarte frumosi!
- Botiile n-au nici o treaba, da' sunt pe aceeasi "combinatie coloristica" ca si sumatranii. Nu stiu ce sa zic.
- Totusi, ar merita sa faci incercarea.

Nu m-as stresa prea tare cu plantele... ia niste Valisneria giganthea / sau o Cryptocoryna d-aia mare. Ceva nepretentios, cu crestere buna.
Nisip comun... niste bolovani de rau, d-aia rotunjori... cateva ramuri de salcie d-aia "creata", puse alandala.
Umple sumpu' cu ce-ti permiti (spartura de lava - Matrix - Siporax - plm).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai m-am gandit sa cumpar vreo 15, ca sa am de unde alege la un moment dat vro’ 10
La specia aia de botia am citit ca face casa buna sumatramii. Daca nu botia aia vargati, tot tre sa-mi iau niste pesti de fund.

Pietre de rau????? Pai de unde bre, ca au inghetat raurile

Mda, tre sa-mi fac timp sa postez si la anunturi ce tre sa cumpar, adica un tub de silicon negru, nisip maro, pietre si craci

Toate bune, Ionut

Ionut Dumitrascu
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Sal, Sumatranii parca arata mai bine pe substrat negru, dar asta e numai parerea mea, la lumina insa si eu am 60h , 30 merge cu exceptia la gazon unde e mai la limita, problema e ca ai nevoie de 2 proiectoare minim, altfel nu vor avea lumina decat plantele de pe centrul acvariului.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2855
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Legat de proiectoare eu la bazin de 120x70x65 am folosit doua proiectoare de cate 10w de 6500K (bazin cu discusi) dar Hydrocotyle leucocephala crestea foarte bine la fel zambila de apa


[Email]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sclau89 wrote:Sal, Sumatranii parca arata mai bine pe substrat negru, dar asta e numai parerea mea, la lumina insa si eu am 60h , 30 merge cu exceptia la gazon unde e mai la limita, problema e ca ai nevoie de 2 proiectoare minim, altfel nu vor avea lumina decat plantele de pe centrul acvariului.

Salut, nisip negru (JBL sensi bar) am avut intr-un namo la creveti si mi-a placut. Ce nu mi- a placut la el este ca-i prea fin, si poate zgaria geamul cand vreau sa-l curat. Referitor la lumina, nu vreau sa-l plantez cu plante pretentioase

Toate bune, Ionut

Ionut Dumitrascu
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocean wrote:Legat de proiectoare eu la bazin de 120x70x65 am folosit doua proiectoare de cate 10w de 6500K (bazin cu discusi) dar Hydrocotyle leucocephala crestea foarte bine la fel zambila de apa


La inceput am dorit sa-l fac un black water. O pereche de discusi, vreo 8 cory panda si vreo 15-20 pesti mici de banc. Iar ca lumina mergeam mai mult ca sigur pe un reflector de 10 w. Dar cum am renuntat la ideea de mini- Amazon, tre sa-mi reconfigurez pasii de urmat pt noul mini-Sumatra

La discusi am renuntat din mai multe motive o peche este scumpa, sunt mai pretentiosi + ca nu sunt activi. De frumosi, sunt ff frumosi

Toate bune, Ionut

Ionut Dumitrascu
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

ionut_dt wrote:
sclau89 wrote:Sal, Sumatranii parca arata mai bine pe substrat negru, dar asta e numai parerea mea, la lumina insa si eu am 60h , 30 merge cu exceptia la gazon unde e mai la limita, problema e ca ai nevoie de 2 proiectoare minim, altfel nu vor avea lumina decat plantele de pe centrul acvariului.

Salut, nisip negru (JBL sensi bar) am avut intr-un namo la creveti si mi-a placut. Ce nu mi- a placut la el este ca-i prea fin, si poate zgaria geamul cand vreau sa-l curat. Referitor la lumina, nu vreau sa-l plantez cu plante pretentioase

Toate bune, Ionut


Am avut si eu de la JBL si sunt de acord, dar mie i-mi place Dennerle Crystal Quartz Negru e la aproximativ 2 mm, e mult mai ok.
La lumina ziceam ca mie se parea cand am pus doar un proiector ca e prea putin pt laterale, de asta am optat pt doua, nu reuseam sa-l pozitionez in asa fel incat lumina sa fie mai uniforma.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2017 13:40:31

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ioane, am trait s-o vad si pe asta. Imi pare rau ca te-ai lasat de saraturi, ca n-ai reusit sa vinzi acvariul, asta e.. csf, n-ai csf

Barbus Tetrazona sunt pestii mei favoriti
I-ai de mici, un card intreg si se vor intelege bine. Tot ce ai de bagat in acvariu (la lostritze ma refer), baga inainte sa aduci cardul.
Sunt pesti frumosi si vioi


edit: un sol frumos, negru, este cel de la Dennerle (scaper's soil). Tot de la Dennerle gasesti tot felul de pietris decorativ, pentru scape. Poti face cu el zone deosebite - favoritul meu este Plantahunter Rio Xingu.

Bafta, te urmaresc!

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2017 16:41:48


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dane, vanzarea acvariului a fost doar o mica dorinta a mea, dar o mare dorinta a familiei

Referitor la ce pesti , vreau sa bag ceva pesti de fund, “sanitari”, care sa manance mancarea care ramane pe nisip.

Zilele trecute am fost pe la coralis, si mi-a spus Alex ca-i fututa treaba cu comenzile la denerle. Cica tre sa astepti vreo 2 luni

Ionut Dumitrascu
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:

edit: un sol frumos, negru, este cel de la Dennerle (scaper's soil). Tot de la Dennerle gasesti tot felul de pietris decorativ, pentru scape. Poti face cu el zone deosebite - favoritul meu este Plantahunter Rio Xingu.

Bafta, te urmaresc!


Hai ca l-am vazut acu, sincer nu stiam de el. E foarte misto, mi se pare maricel (2-22 mm). S-o aspira greu???
Ce pesti de fund l-o aprecia???

Ionut Dumitrascu
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am luat de la Nevertebrate, vezi daca mai au pe stoc.
Xingu e formati din pietricele mari, aplatizate. Sunt de decor, nu stiu daca pe pesti ii intereseaza


edit: uite boss, la colegul alex08, postul #10: http://acvariu.ro/forum/posts/list/39614.page#p358902 (pe marginea cararii)
si la neica Silviu: postul #210: http://acvariu.ro/forum/posts/list/200/39249.page#p358931
si la nenea Bogdan, fix combinatia de care-ti ziceam: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39134.page

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2017 19:44:46


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

ionut_dt wrote:Dane, vanzarea acvariului a fost doar o mica dorinta a mea, dar o mare dorinta a familiei


Poti sa elaborezi, sa invatam si noi astialalti?
A fost o problema de finante, de timp risipit sau ce?
In ce ma priveste, am facut destul de clar ca daca acvariile pleaca, pleaca cu mine cu tot. Eu sunt singura persoana din casa care poate lua decizia de a inchide vreun acvariu.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Domn doctor , cand am scris “ vanzare acvariului” , am vrut sa ma refer doar la actualul bazin. Standul n- a fost pe plac, lampa nu da bine la ochi, facea zgomot ( skimmer, pompe, sursa de la lampa led). Asa ca , terminarea proiectului meu cu acvariu marin ( si aici ma refer la un bazin , oarecum plin de corali moi si ceva sps se realizase) a fost la fix pt sotie ( sotia , sincer sa fiu, a fost suparata ca renunt la el) . Locul de pe hol a fost sortit altor trebuinte. Gen dulap, loc pt caruciorul fetitei.
Dar cum nu a reusit sa-si gaseasca alt stapan, am decis sa-l repun pe picioare.
Referitor la bani, timp sau finante ce sa zic?! Sunt un amarat de bugetar care este acvarist de peste 20 si ceva ani. Iar ca timp??? Pai inafara de sex , doar acvaristica ma mai calma

Sper ca m-am facut inteles
Toate bune, Ionut

Ionut Dumitrascu
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com