[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Creveti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Buna.
Acum vreo 2 saptamani am cumparat 4 creveti Blue Dream si unul dintre ei avea icre sub abdomen. Erau verzi-galbui la inceput dar acum 2 zile am vazut ca unele dintre ele se fac albastre...ma gandeam ca vine vremea sa eclozeze. Azi vad ca femela mai are un singur punctulet(icra) sub abdomen care e galbui. Oare or fi eclozat? Ca nu toate erau albastre si nu vad nici macar un pui prin acvariu...Poate si pentru ca substratul meu e cuart negru amestecat cu rosu. Nu prea pot vedea nici crevetii pe el, ce sa mai zic de pui
Am moss in el si baniesc ca daca ar fi eclozat s-au ascuns, dar acum le-am dat de mancare niste spirulina si doar cei maturi au venit sa manance. Am un sponge filter, nu ar trebui sa fie absorbiti de filtru...

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

UPDATE:
Am gasit pana la urma unul pe filtru. Scuze pentru calitatea pozelor, dar puiul e minuscul, abia l-am putut vedea. Are aprox 1.5-2 mm.
Cu ce ar trebui sa ii hranesc? Ca eu nu le-am cumparat niciodata mancare speciala...am avut si RCS. Pana acum le-am dat mancare de ciclide africane, bazata pe ierburi si spirulina. Din cate stiu, la pet-shopul de unde i-am luat nu au mancare speciala pentru creveti.
Apropo...carbonul lichid de la neptun e ok? Ca am observat ca de cand folosesc, moss-ul a luat-o razna. Afecteaza puii de creveti/parintii?
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2017 15:08:03


Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Puii nu trebie hraniti. Gasesc destula hrana in acvariu. Eventual, poti presara citeva foite de Spirulina, bine maruntite, pe suprafata apei; va ajunge peste tot.
Daca vrei sa iei mincare speciala, sunt mai multi producatori si furnizori (Dennerle, CSF, ...). Gasesti pe net.

Atentie la dozarea carbonului lichid. Eu am lichidat o generatie de RCS cu un astfel de produs.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2017 15:16:32


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Buna. Am schimbat acvariul, astfel incat acum e mai mare si are mai multe plante, are o roca, o radacina mica si cateva plante.
Totusi, nu pot sa inteleg ce se intampla cu crevetii...adica unul e asa de 2 saptamani deja. Ii hranesc cu Spirulina, pentru ca nu am momentan cum sa le cumpar shrimp food.
Aveti vreo idee? Acum vad ca mai incepe unul sa se coloreze.

La inceput credeam ca sunt icre...vazand intr-un fisier de aici de pe forum cum ca icrele "migreaza de la ceafa spre coada in timpul procesului de dezvoltare".

image
image
image
image

Aaa da....o mica paranteza
Nu stiu daca ati observat, dar pe radacina am niste mucus din acela alb. Cum as putea scapa de el? Acvariul era ciclat cand l-am introdus in el (acum vreo 5 zile)
Am incercat prin a pune cativa melci din aceia minusculi care mi-au invadat acvariul cu Discusi. Aia maro care cresc maxim 0.5-0.6 cm. Speram sa ma ajute ei, dar totusi sper sa nu imi invadeze si acvariul asta

P.S: Scuze pentru calitatea pozelor...dar am reusit sa imi sparg telefonul. Un an nou fericit va doresc.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/01/2018 23:46:22


Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com