[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Curatare Hydor Coralia Nano 900  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am pompa din subiect. Dupa 3-4 luni de functionare s-a blocat. In apa dulce plina de resturi de mincare (un test la care nu am renuntat inca - dar am NO2 = 0).
Dupa 2-3 filme de pe Youtube m-am prins cum sa ii scot capacul (cu o surubelnita fina la imbinarea intre capac si corp a iesit fara probleme).

Spalata, am sters axul si rotorul (inclusiv pe interior si in locasul axului cu perii fine - avea mizerie si pe ax si pe rotor).

Merita sa o bag 1-2 zile in clor sau apa oxigenata?
Se pare ca functioneaza fara probleme - ca atunci cind am montat-o prima data. Si nu cred ca ar trebui sa intervin daca nu ami are nici o problema.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu ai nevoie de surubelnita, capacul se desface cu mainile, fara surubelnita.
Daca vrei sa cureti o pompa, ii dai un periaj si o bagi in otet ca sa dizolvi depunerile de calcar. Multe pompe, inclusiv cea din titlu au un mecanism de autocuratire (cavitatea cilindrica in care este axul si rotorul e incomplet, ca sa permita eliminarea mizeriei). Calcarul ramane singurul motiv real pentru o pompa blocata.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am retinut, mersi. Nu se vedeau depuneri de calcar.

La modelele mai mari de Koralia au niste cleme care se pot desface usor cu mina. Modelul asta nu are nici o clema, doar un ghidaj care intra intr-o singura pozitie. Presupun ca daca trag mai tare cu ambele miini o sa iasa. O sa vad data viitoare.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O bagi in otet si-o lasi acolo 3-4 ceasuri... o clatesti cu apa si aia e tot!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

koala wrote:O bagi in otet si-o lasi acolo 3-4 ceasuri... o clatesti cu apa si aia e tot!


Daca e posibil, indeparteaza partile din cauciuc, otetul le distruge.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mersi, am retinut. Cred ca ar merge si cu acid citric - e un acid mai slab decit acidul acetic.

Nu avea nici un fel de depuneri deci inca nu am ce sa curat.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu tot nu inteleg cum de ti s-a blocat.
Am dezasamblat acvariul peninsula reef ieri si ambele Hydor Mini (900 si 1600) erau atat de acoperite de alge paroase, bucati de coral soft si viermi vermetizi (din cei care cresc un schelet calcaros pe tot ce apuca incat nu am reusit vizual sa zic care-i care pompa. Si nu erau blocate, inca impingeau apa.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Coturile de la furtunele de la filtru, Aquel Fan micro (e motorul de la reactorul de CO2) si rotorul de la JBL au depuneri ca o mizga neagra-maronie foarte fina. Se ia usor cu mina sau o perie. Acelasi lucru era depus intre rotorul si statorul de la Nano 900. Arata la ochiometru ca ceea ce am scos din filtru dupa 1,5 ani fara sa il curat. Pare ca se depune doar in locurile in care apa are schimbari mari de viteza sau traseu - in care turbiditatea e ridicata.

Rotorul de la Aquel l-am gasit blocat de asa ceva cind nu am reusit sa il spal timp de cca. 3 luni (de obicei il clatesc la fiecare 2 saptamini).

Mi se pare ca arata exact ca aici - in postul 222, ultimul sertar, poza a 2-a - in cantitati mai mici:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/220/13362.page#p375274

Inaintea rotorului de la JBL e un burete fin care nu s-a colmatat niciodata desi avea ceva depuneri.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Uite cum se desface pompa:


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mersi.
Cind am simtit ca incepe sa se indoaie capacul am renuntat sa trag de ea.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Liv wrote:Mersi.
Cind am simtit ca incepe sa se indoaie capacul am renuntat sa trag de ea.


Stiu senzatia.
Trece odata ce stii pompa mai bine.
Secretul e sa tii ambele parti ale pompei bine in palme si sa focalizezi pe partea de sus a pompei, apoi presiunea necesara pentru a deschide pompa e mica.

Ca un sidenote, pompele astea au un plastic foarte prost.
Eu am avut doua pe wavemaker si la maxim doua saptamani se rupea pinul care impiedica elicea in sensul gresit. Am cumparat si eu zece grile si am schimbat pana m-am plictisit si am trecut pe MP10. Am inca patru Koralia Nano, doua in uz, dar nu le mai folosesc pe wavemaker.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2017 10:18:16


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com