[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mazga alba si lipicioasa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna!
Povestea mea incepe cam asa...Acum 2 luni jumatate nu am mai scapat de fata mea si i.am luat doi pesti. Fireste ca m.am dus cu capul inainte, nu stiam nimic despre cum se ingrijeste un acvariu. Am plecat de la o chestie (ca acvariu nu.i pot zice) din plastic de vreo 5 l si am ajuns la un acvariu de 50 l. Are doua filtre interne, Aquael uni filter 280 si un JBL cristal profi i80. Ca substrat am luat un pietris de la Hornbach granulatie 2.4. Am 3 plante din plastic( stiu ca nu.s ok dar inca n.am lumina pt cele naturale) si 3 mingiute verzi, un fel de muschi( nu stiu cum se numesc). Vedetele din acvariu sunt doi carasi, un oranda si un telescop. Initial am avut oranda si o cometa, cometa am dat.o pt ca era cam agresiva. Pt ca acavriu e cam mititel pt carasi( am aflat asta dupa ce am luat acvariu ) apa o schimba cam la 3 zile, cam 15 l.
Si acum problema mea... pe peretii acvariului si chiar si pe plastice se depune o mazga alba lipicioasa, cand o curat se vede in acvariu ca niste muci. Nu reusesc sa scap de ea. Nu am la.cine sa apelez sa ma sfatuiasca si am indraznit sa va cer ajutorul.
Va rog, deschideti.mi ochii, invatati.ma ca sunt praf in tot ce tine de acvariu.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Buna!

Din ce descrii tu, ai un acvariu intr-o continua ciclare. Mucii de care vorbesti pot fi colonii de bacterii care nu prea au unde sa se fixeze. Principala problema este filtrarea biologica.
Pentru 50 de litri cu carasi in el, nici trei astfel de filtre nu ar fi de ajuns. Eu ti-as sugera sa renunti la filtrele interne si sa cumperi unul extern (un Eheim 2211 sau 2213 ar fi perfect)
echipat cu medii pentru filtrarea biologica (de ex. Matrix sau Eheim Pro) si in mai putin de o saptamina mucii vor dispare. In acest caz, schimburile de apa nu te ajuta decit ca sa mentii
apa in parametri acceptabili.

Cita lumina ai? Chiar si la 0,2-0,3 w/litru sunt plante care pot prospera. Numai ca iti trebuie si CO2 (cu 70 de lei poti pune un Tropica System 60 care este suficient pentru niste plante "easy").
Insa trebuie sa te hotarasti : carasi sau plante! Multe plante nu prea sunt compatibile cu "porcusorii de balta". Oricum, plantele din plastic nu ajuta in nici un fel. Mai bine citeva radacini si
citiva bolovani de piriu, cu forme rotunjite, si un substrat din pietris natural.

Bilutele ales sunt Cladophora, un fel de alga care creste in acea forma. Ca sa o mentii in forma sferica, e bine sa o rasucesti din cind in cind.

In fine, o poza ne-ar ajuta sa intelegem mai bine cum arata acvariul.

Succes in noua si nobila pasiune!
Si La Multi Ani pentru ziua de azi!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc mult pt ajutor!
La multi ani!
Lumina nu am, acvariul sta pe biroul fetei unde am o mica lampa. Si da, am aflat ca acesti purcelusi nimicesc tot ce e verde, un motiv in plus pt a lua plasticele la care o sa renunt dupa ce o conving pe cea mica.
Cand am luat acele filtre nu am avut pe cine sa intrebam, am vorbit doar cu cei din magazin care erau mai praf ca noi...am dat banii degeaba pe ele Sper ca pana in ianuarie sa strangem bani pt unul extern. Am sa-mi notez acele filtre despre care mi-ati spus.
Am intrat in hora si m-a prins microbul
O poza cu acvariul (sper sa reusesc s-o descarc)
http://imgbugged.tk/?di=715121535131
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Uite un articol despre inceputul unui acvariu: http://acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page. Cuprinde informatii despre ciclarea acvariului si despre alte aspecte importante privind functionarea acestuia.
Bine ai venit!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Acuma, fiecare cu ideile lui. Eu unul, as aduna Cladophora in coltul din stinga, as scoate plantele din plastic, as aduna citiva bolovani putin mai mari decit pumnul pe care i-as pune in coltul din stinga-spate, vreo doi-trei mai mici in zona filtrelor, as scoate filtrul mai mic (oricum nu ajuta prea mult) si as intretine acvariul prin schimburi dese de apa (2-3 pe saptamina, cam 30% din apa la fiecare schimb) pina ajunge noul filtru extern, care ar trebui sa mearga in paralele cu cel intern 2-3 saptamini, inainte sa ramina singurul filtru. As pune si un fundal (ceva negru sau albastru inchis) si as adauga un start subtire de pietris marunt, cu particule rotunjite (carasilor le place sa barboteze substratul si atunci pietrele colturoase nu sunt tocmai potrivite) pe care il poti lua de la orice magazin cu materiale de constructie (1-2 cm ar fi suficient). Astfel, cu cheltuiala minima, as obtine un mediu mai prietenos pentru prietenii carasi.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/12/2017 21:17:50


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cu schimburi periodice de apa si cu o hranire judicioasa a carasilor, un

https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-2211-classic-150-9216

ar trebuie sa fie suficient. 1 litru de Matrix si doi bureti cu porozitate medie
inchide discutia despre filtrare.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/12/2017 21:33:36


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc frumos pt primire! link-ul nu pot sa-l deschid...

Suna bine ce spuneti, o sa va urmez sfatul. Bilutele mele nu vor sa stea locului, carasii le tot muta din loc. Filtrul mic a fost primul, l-am pastrat dupa ce le-am luat pe cel mare pt a merge in paralel cateva saptamani si acolo a ramas, dar mai mult pt bulele de aer. Cel mare nu are si nu stiam daca e ok fara bule. La un fundal negru ma gandisem si eu, dar tb sa ajung intr-un magazin de specialitate si stau f prost cu timpul liber. O sa ma uit si la substrat rotunjit, carasii sug toata ziua la pietricelele alea
Inca o data va multumesc pt timpul acordat, si daca imi permiteti o sa va mai deranjez si pe viitor pt sfaturi
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca nu poti deschide link-ul, cauta pe net "Eheim 2211" si gasesti acolo si furnizori (desi link-ul ar trebui sa mearga, eventual prin copy-paste).
Daca folosesti filtrul mic pentru aerarea apei, poti sa-l pastrezi, nu deranjeaza decit d.p.d.v. estetic. Daca cel mai mare valureste apa, e suficient.
Bilutele nu vor sta niciodata in acelasi loc, asta e ideea, trebuie adunate sau rostogolite tot timpul pentru a ramine sferice. Da' un loc al lor trebuie sa aiba.

Nu in ultimul rind : nu te mai adresa cu persoana a doua plural. Ne faci sa ne simtim foarte batrini si obositi!

This message was edited 1 time. Last update was at 01/12/2017 21:47:36


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Link-ul din nou: http://acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page fara punctul de la sfarsit. Ar trebui sa functioneze acum.
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu, link-ul pus de Tonisoru "description The requested resource (/forum/posts/list/2013.page.) is not available."
Cel pus de tine l-am studiat, convins sot, urmeaza sa-l luam, cat de curand
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, acum se deschide. Multumesc frumos!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Paula1980 wrote:Nu, link-ul pus de Tonisoru "description The requested resource (/forum/posts/list/2013.page.) is not available."
Cel pus de tine l-am studiat, convins sot, urmeaza sa-l luam, cat de curand


Si eu care credeam ca numai noi avem "sefe" care trebuie convinse, lamurite ... ca nu se va vedea nici o picatura de apa
pe parchet cind schimbam apa, ca nu costa cine stie ce un skimmer, ca un Red Sakura costa 2 lei, nu ..., s.a.m.d.

Ei bine, dragi colegi, bucurati-va si veseliti-va! Iata dovada vie ca exista si "sefi".

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Cu placere. Succes!
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa zic, sa nu zic ... A fost mai greu de convins doar cu filtrul, ca l-am zapacit cu ele. Sa luam unul mai mare si mai fortos, ca ala mic nu face fata si la nicio luna sa vreau altul. Dar ce nu face el pt fetele lui
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am inteles, ai folosit strategia "prin invaluire". La mine nu mai merge, micutu' meu are 22 de ani.
Nu-mi ramine decit expresia aia, cu ochii mari si umezi, ca motanul ala din Shrek (incaltatu', de) ca sa obtin si eu un
mic supliment de buget si permisiunea unui reset in sufragerie.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Tonisoru wrote:Cu placere. Succes!


Cit despre tine, cred meriti un mare ban ...
... pentru insistenta absenta in a comenta, in a posta si a ne spune ce s-a intimplat cu Un acvariu simplu si a nu fi prezenta pe forum, in general!

This message was edited 1 time. Last update was at 01/12/2017 22:24:31


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Silviu, nu comentez pentru ca nu am o baza de cunostinte care sa imi permita sa recomand altora cum sa procedeze.
De acord ca nu prea postez, dar asta pentru ca acvariul meu evolueaza mai incet decat se deplaseaza un melc de acvariu...
Cu toate astea, eu cred ca am facut progrese si ca acvariul se indreapta in directia buna. Am aceiasi pesti luati la inceputul lunii septembrie si plante (cam napadite de alge, e-adevarat) carora le cresc frunze noi. O sa revin cu un update in cateva saptamani.
Scuze pentru off-topic, o seara buna!

LE: Voi reveni cu un update si in privinta copacelului pentru care ti-am cerut parerea. Multumesc frumos pentru sfaturi, imi sunt de ajutor.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/12/2017 22:49:11

Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua!
Revin cu mii de multumiri pt sfaturile primite.
Am facut mici modificari in acvariu si deja se vad diferente usiase. Am cumparat un filtru extern Eheim 2213, am pus un prefiltru (era destinat apei potabile, plin cu sare si i-am pus in locul ei vata perlon), am scos plantele din plastic si am pus inca trei mingi Cladophora plus o Anubias nana (sper sa le reziste mancaciosilor), pietre n-am gasit ce as fi dorit dar am pus cateva, provizoriu, pana ajung langa un rau mai maricel. Si sa nu uit si de fundal, am pus pe albatru...as fi vrut pe negru dar se pierdea in peisaj Ochiosul meu ))
Si o poza nu prea reusita
https://imgur.com/a/xhuEH
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Arata din ce in ce mai bine. Ce ai pus in filtru. 2213 are o capacitate de cca 3 litri (daca imi amintesc bine).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna, Silviu! Multumesc pt ajutor, am scapat de mazga aia urata si apa a devenit cristal.
Filtru a venit "echipat". Din ce-mi amintesc are eihem pro, un burete albastru si unul alb plus niste bilute din ceramica(sau cel putin asa par). Am scos buretele din carbon si in locul ramas am pus JBL Micromec.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com